Doğubeyazıt Gezilecek Yerler: Ağrı Tarihi Yerler


İshak Paşa Sarayı 

Ağrı’nın en eski ilçelerinden birisi olan bu ilçe, tarih boyunca pek çok önemli medeniyete ev sahipliği yapması ile de tanınıyor. Özellikle Urartulara ait kalıntı ve kaleleri ile bilinen Doğubayazıt’ta ayrıca Osmanlı dönemine ait pek çok tarihi eser de bulunuyor. İran karayolu transit ticareti konusunda kritik bir yerde bulunan bu yer, birbirinden eşsiz gezi noktalarıyla da oldukça ünlü. Buna göre siz de Ağrı’yı ziyaretiniz esnasında Doğubeyazıt gezilecek yerler nelerdir diye merak ediyor ve sevdiklerinizle birlikte gezebileceğiniz en güzel yerleri keşfetmek istiyorsanız sizin için özel olarak hazırlanan gezi rehberine bir göz atabilirsiniz.

Ağrı Doğubeyazıt Arası Kaç Km?

Türkiye’nin en güzel illeri arasında bulunan Ağrı ilinin 7 ilçesinden birisi olan Doğubayazıt, şehir merkezine yaklaşık olarak 95 kilometrelik bir mesafede yer alıyor. Ağrı şehir merkezinden sürekli kalkan dolmuşlar ile kolaylıkla ulaşılabilecek olan ilçeye dilerseniz özel aracınızla da hızlı bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Doğubayazıt,  İran sınırındaki Türkiye’nin en doğusundaki ilçesidir. Yüksekliği 1625m, alan olarak ise 2.383 km² bir alana yayılmıştır.. 2010 yılındaki verilere göre Doğubayazıt’ın nüfusu 115.354’tür.

Doğubayezıt Gezilecek Yerler 

İshak Paşa Sarayı: Nerede, Giriş Ücreti

Abdi Paşa tarafından inşa edilen İshak Paşa Sarayı aynı zamanda İshak Paşa Külliyesi olarak da biliniyor. İlçe merkezine yaklaşık olarak 5 kilometrelik bir mesafede yer alan İshak Paşa Sarayı, Osmanlı Devleti’nin 18. yüzyıldaki en önemli eserlerinden birisi olması ile de dikkat çekiyor. Doğubeyazıt gezilecek yerler arasında ilk sırada bulunan bu saray, 116 adet odası, camisi, türbesi, divanı, harem salonları ve zindanları ile her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaya -devam ediyor. İshak Paşa Sarayı’nı ziyarete gelmeniz durumunda müze kartınız varsa tamamen ücretsiz şekilde sarayın her yerini gezebilirsiniz. Müze kartınız yoksa da yalnızca 5 TL karşılığında bu muhteşem tarihi güzelliği keşfetme fırsatını elde edebilirsiniz.

İshak Paşa Sarayı 
İshak Paşa Sarayı

Doğubayazıt Kalesi 

Urartular tarafından inşa edildiği düşünülen Doğubayazıt Kalesi, Doğubayazıt gezilecek yerler listesinde her daim yerini korumaya devam ediyor. Yapılış tarihi tam olarak bilinmeyen bu görkemli kale, Urartuların yaşam biçimlerini ve kültürlerini gösteren pek çok önemli tarihi kalıntıya da ev sahipliği yapıyor. Hafta içi her gün ziyarete gelebileceğiniz kaleyi hafta sonları ise yalnızca cumartesi günleri keşfetmeye gidebilirsiniz. Muhteşem bir manzarayı ayaklarınız altına alabileceğiniz bu yerde sevdiklerinizle birlikte muhteşem hatıra fotoğrafları çekebilirsiniz.

Doğubayazıt Kalesi 
Doğubayazıt Kalesi

Bayazıt Camii 

Osmanlı Dönemi’nden kalma en görkemli ve en ünlü yapılardan birisi olan Bayazıt Camii, Yavuz Sultan Selim zamanında inşa edilen ve o dönemden bu yana yıkılmadan gelmeyi başaran tarihi eserler arasında yer alıyor. Doğubayazıt gezilecek yerler listesinde üst sıralarda bulunan bu camide, herhangi bir süsleme olmaması da oldukça dikkat çekiyor. Sade görünümü ile büyük beğeni toplayan camide yalnızca renkli taşlarla yapılan motifler ise özellikle yabancı turistlerin büyük beğenisini topluyor.

Bayazıt Camii

Balık Gölü 

Doğubayazıt gezilecek yerler nelerdir diye merak eden pek çok gezgine verilebilecek cevaplar arasında yer alan Balık Gölü, 2241 metrelik rakımı ile ülkenin en yüksek oluşumlu gölü olarak da biliniyor. Her mevsim oldukça kalabalık sazan ve alabalık sürülerine ev sahipliği yapan Balık Gölü, bu özelliği ile balıkçılık için oldukça önemli noktalardan birisi haline gelmeyi başarıyor. Balık Gölü’nü ziyaret etmeniz halinde verilen izinler dahilinde gölde balık avlamaya çıkabilir ya da göl kenarında yer alan sandallardan kiralayarak gölde sevdiklerinizle birlikte keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Balık Gölü
Balık Gölü

Ahmed-i Hani Türbesi 

Doğum tarihi halen bilinmeyen ve en ünlü filozoflar arasında gösterilen Ahmed-i Hani için yaptırılan Ahmed-i Hani Türbesi’nin 1651 yılında inşa ettirildiğine inanılıyor. Şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra yerli halkın da sık sık ziyaret ettiği Ahmed-i Hani Türbesi, muhteşem mimarisi ile Doğubayazıt gezilecek yerler arasında bulunuyor. Görkemli kubbelerinin altındaki eski dönemlere ait el işlemeleri ile dikkat çeken yapı, zeminde yer alan dini motifleriyle de büyük beğeni topluyor.

Ahmed-i Hani Türbesi 
Ahmed-i Hani Türbesi

Buz Mağarası 

Doğubayazıt gezilecek yerler içerisinde son sırada yer alan Buz Mağarası, ilçenin kuzeydoğu kısmında Ağrı Dağı’nın eteklerinin sonlandığı düzlükte konumlanıyor. Örneği çok az bulunan doğal bir anıt olarak da nitelendirilebilen Buz Mağarası, toprağın ortalama 7-8 metre aşağısında bulunuyor. 100 metre uzunluğa ve yaklaşık 50 metre genişliğe sahip olan bu mağarada bir limon büyüklüğünden bir ayı büyüklüğüne kadar irili ufaklı pek çok sarkıt ve dikit de mevcut. Sevdiklerinizle birlikte ilginç bir keşif yapmak istediğiniz zaman ziyarete gelebileceğiniz Buz Mağarası, ışık tutulduğu anlarda adeta bir kristal gibi parıldayan ve renk değişimleri yaşayan buz parçaları ile sizi kendisine hayran bırakmayı başarıyor.

Doğubeyazıt gezilecek yerler - Buz Mağarası 
Doğubeyazıt gezilecek yerler – Buz Mağarası

Hazır Ağrı’ya kadar gitmişken, Kars’a da uğrayım diyorsanız, Kars gezilecek yerler ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in