Çubuk Karagöl Tabiat Parkı: Kamp ve Piknik


çubuk karagöl piknik yeri

Karagöl Ankara’nın Çubuk ilçesinde yer almaktadır. Çubuk Karagöl, 10 hektarlık bir alanı kaplamaktadır ve Ankara’da yaşayan doğa severlerin uğrak noktalarından birisidir. Çubuk Karagöl, 2011 yılında Tabiat Parkı statüsü almış ve şehir merkezine 75 kilometre uzaklıktadır. Bu yüzden hafta içi gitmek biraz daha zor. Piknik yapmak isteyenler, doğa yürüyüşü yapmak isteyenler, doğa fotoğrafçılığı yapmayı sevenlerin gidebileceği, Ankara gezilecek yerler arasındadır. Karagöl, çam ağaçları ile kaplı ve mangal yakmak yasaklanmış.  Sadece izin  verilen belirli bölgelerde mangal yakılmasına izin varmış. İlla ki de burada mangal yakmanıza gerek yok, evden hazırladığınız yiyecekler ile burada gayet güzel bir piknik yapabilirsiniz.

Karagöl Çubuk, Ankara’da kamp yapılabilecek yerler arasındadır. Gölde ayrıca balık tutabileceğiniz de söyleniyor. Söylemekte fayda var, burada kamp yapanlar çok da memnun değillermiş. Hatta bir zamanlar tuvaletten gelen pis su borularındaki giderin, bir sızıntıdan kaynaklı göle aktığı belirtilmiş ve Aski bu konuda çalışma yapacakmış. Bu tarz doğal yerler ülkemizin önemli değerleri arasında, lütfen piknik yaptıktan sonra, ayrılmadan önce etrafımızda çöp bırakmadığımızdan emin olalım ve çevreye karşı duyarlı olalım.

Çubuk Karagöl içerisinde çocukların güzel vakit geçirebilmeleri için parklar ve oyun alanları da  bulunmakta. Hatta zamanında bir bağ evi burada konaklamak isteyenler hizmet veriyormuş. Son zamanlarda gidenler varsa, hala bu bağ evinin aynı hizmeti verip vermediğini paylaşabilirler ise güzel olur. Karagöl’ün en önemli özelliklerinden birisi de gölün yapay değil, doğal bir göl olması. Hatta gölün derinliğinin bazı noktalarında 60 metreyi bulduğu söyleniyor.

çubuk karagöl tabiat parkı

Çubuk Karagöl, konum olarak Kızılcahamam ilçesi ile Çubuk ilçesi arasında kalıyor. Göl yapısı itibarı ile bir krater gölü ve Kavak Dağı ile Yıldırım Dağı gölü çevreliyor. Gölün etrafında 50 farklı çeşitte bitki türü olduğu belirtiliyor. Karagöl’de ayrıca bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir restoran da bulunuyor. Bu restoranda aileni ile güzel bir balık ziyafeti çekebilir, eğer sabah geldiyseniz köy ürünleri ile güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Hava soğuk olmadığı durumlarda, yaz dönemlerinde, restoranın gölü izleyebileceğiniz bir balkonu da varmış. Ayrıca gözleme yemek isterseniz, göl etrafında daha küçük işletmeleri de görebilirsiniz.

Çubuk Karagöl Trekking

Yaklaşık 1 kilometrelik yürüyüş parkurunun olduğu Karagöl’de, orman içlerine kadar yürürseniz bu mesafeyi 5 kilometreye kadar çıkarabilirsiniz. Gölün etrafında bulunan tepelere tırmanmak isterseniz de, taş merdivenler bulunduğundan dolayı, buralara ulaşmanız da çok zor olmuyor. Motor severler tarafından da tercih edilen güzergahlar arasında olan Çubuk Karagöl Tabiat parkı, doğa fotoğrafçılarının da uğrak yerleri arasında.

Çubuk Karagöl Kamp Alanı

Kamp yapılacak en güzel  yeri seçmek için, göl etrafında dolaşıp, nereye çadır kuracağınıza karar verebilirsiniz. 2018 yılında kamp için giden bir gruba, gece konaklamanın izin verilmediğini söylemişler. Kamp süresinin 21:00’a kadar olduğu belirtilmiş. Son zamanlarda gittiyseniz bu konuda bilginiz varsa yorumlarda paylaşarak herkesin faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Kamp kurmak için ormanın içerisinde bulunan düzlükleri veya göl kenarını tercih edebilirsiniz.

Karagöl Giriş ve Kamp Ücreti

çubuk karagöl piknik masaları

2018 yılındaki duruma göre, Karagöl’e giriş için kamp ve otopark ücreti alınmamakta imiş. Kampa gidecekler, gün batımından sonra soğuk olabilir, buna göre yanınıza giyeceklerinizi almanızda fayda var. Eğer kamp ateşi yakmak istiyorsanız da etraf ormanlık alan olduğu için kontrollü bir şekilde ateş yakmalısınız. Göl etrafında piknik yapabilmek için 200 adet ahşaptan oluşan piknik masası olduğu belirtilmiş. Yol kenarlarında yürürken böğürtlenlere rastlayabilirsiniz. Karagöl, Çubuk’ta havalimanına yakın bir alanda olduğu için, sık sık uçakların seslerini duyabilirsiniz.

Ankara’ya yakın olan Çamkoru göleti, soğuksu milli parkı ve güdül sorgun yaylasına bir alternatif arıyorsanız, Karagöl’e de bir uğrayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in