Eymir Gölü: Nerede, Nasıl Gidilir, Ne Yapılır?


eymir gölü

Eymir gölü Ankara’da yaşayan insanlar için haftasonları kaçamağı yapabileceği yerler arasında. Göl Ortadoğu Teknik Üniversitesi ormanı içerisinde bulunmakta ve halkın ziyaretine açık bir göl. Ankara’da doğa ile iç içe yürüyüş yapabileceğiniz yerlerden birisi olan gölde, bisiklet kiralayıp güzel vakit geçirebilirsiniz.

Ayrıca fotoğraf çekmeyi seven biri iseniz, gölü ve çevresinde fotoğraf çekebilirsiniz. Gölde ayrıca Orta doğu teknik üniversitesi kürek takımı tarafından antremanlar da yapılmakta. Daha ayrıntılı bilgi için kürek okulunun sitesini ziyaret edebilirsiniz. Göl 250 metre genişliğinde ve ortalama olarak 3.80 metre derinliğindedir. Göl çevresinde farklı birçok bitki ve hayvan türüne de rastlayabilirsiniz. Gölün 200’den fazla kuş türüne ev sahipliği yaptığı söylenmekte.

Göl yürüyüş yapmak isteyenler için güzel bir parkur konumunda. Tam gölün etrafını dolaşmak yaklaşık 12 kilometrelik bir yolu katetmeniz demek. İç Anadolu’nun bu kurak bozkırlarında bu göl Ankara’lılar için büyük bir nimet.

Eymir Gölü Giriş Ücreti

Göle giriş ücreti bulunmamakta.

Eymir Gölü Ziyaret Saatleri

Göl ziyaret saatleri haftanın her gününde saat 05.00 ile 22.00 arasındadır. Göle içersine kendi özel aracınızla girmeniz için üniversitenin araç kartına sahip olmanız gerekiyor.

Eymir Gölü Nerede?

Göl Oran Mahallesinde bulunmakta ve Odtü ormanı içerisinde yer almaktadır. Gölün yerini aşağıdaki haritadan daha iyi görebilirsiniz.

Göle Nasıl Gidebilirim?

eymir gölü nasıl gidilir

Gölde iki farklı kapı bulunmaktadır. Bunlar Doğu kapısı ve Batı kapısıdır. Batı kapısı tarafından giriş yapmak istiyorsanız, Gölbaşı ilçesindeki Polis Akademisi Lojmanları yolundan ilerleyebilirsiniz. Doğu kapısından giriş yapmak istiyorsanız, İmrahor Vadisi üzerinde bulunan Mühte köyü yolunu kullanabilirsiniz. Göle özel araçlarınızla gidebileceğiniz gibi EGO otobüsleri ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel aracınızı ücretsiz park edebileceğiniz göl dışarısında park yerleri bulunmakta. Ancak daha önceden de bahsettiğimiz üzere göl içerisine aracınızla girebilmek için üniversite araç kartınızın olması gerekiyor. Ego otobüsü ile gitmek isterseniz, Ulus’taki Eski Meclis önünden 112 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz.

Eymir Gölü Bisiklet Kiralama

Gölde yürümek yerine bisiklet kiralamak isterseniz 2018 yılı fiyatı olarak 20 TL ücret ödemeniz gerekmekte.

Eymir Gölü Restoranları

Göle gelip yürüyüş yaptıktan sonra yemek yemek isterseniz, gölde bulunan restoranlara gidebilirsiniz. Gölde ayrıca serpme kahvaltı da yapabilirsiniz. Eymir Gölü Kahvaltı Bağevi, kahvaltı severlerin tercih ettiği mekanlardan ve açık büfe kahvaltı menüsü sunmakta. Gölde ayrıca gözleme yiyebilir, sahlep içebilirsiniz.  Balık ekmek fiyatı da en son 2017 yılında giden kişinin yorumuna göre 10 TL imiş.

Siz’de Ankara’da yaşıyorsanız veya gezmeye geldiyseniz doğa ile iç içe huzurlu bir yürüyüş yapıp, ardından balık ekmek yemek isterseniz Göle gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in