Kemer Gezilecek Yerler


Phaselis Antik Kenti ve Koyu 

Barındırdığı çok sayıda tarihi ve doğal güzellik ile Kemer, Türkiye’nin tüm dünya çapında tanınan tatil beldeleri arasında üst sıralarda geliyor. Çok sayıda kaliteli konaklama olanaklarının dışında doğa ile baş başa kalınabilecek alanlara da sahip olan Antalya Kemer, bu özelliği ile her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Buna göre siz de Antalya’nın bu eşsiz ilçesine keyifli bir yolculuk yapmayı planlıyorsanız, Antalya Kemer gezilecek listesine bir göz atabilir ve burayı ziyaretinizde gezip görebileceğiniz en özel gezi noktalarını keşfedebilirsiniz.  Bu yazıda sizlere Kemer gezilecek yerler listesi oluşuracağız. Gelin hep birlikte Kemer’de nerelere gidilebilir bakalım:

Kemer Gezilecek Yerler 

1. Phaselis Antik Kenti ve Koyu 

Kemer gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer alan Phaselis Antik Kenti ve Koyu, doğal güzelliğinin yanı sıra tarihi önemi ile de oldukça popüler. Kemer’e ortalama 12 kilometrelik bir mesafede bulunan Phaselis Antik Kenti’nin Likyalılar tarafından M.Ö. 7. yüzyılda kurulduğu düşünülüyor. Kurulduğu yıllardan bu yana çok sayıda medeniyetin ve hatta bir dönem korsanların dahi egemenliği altında kalan Phaselis Antik Kenti, bugün muazzam görüntüsü ile gelenleri kendine hayran bırakmaya devam ediyor. Phaselis Antik Kenti’ni ziyarete gelmeniz halinde piknik alanlarında karnınızı doyurabilir ya da Akdeniz’in tertemiz sularında deniz keyfi yapabilirsiniz. Antik kent çevresinde denize girebileceğiniz 3 farklı koyda hasırınızı yanınıza almanız durumunda gün boyunca denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Kemer gezilecek yerler: Phaselis Antik Kenti ve Koyu 
Phaselis Antik Kenti ve Koyu

2. Beydağları Olimpos Sahil Milli Parkı 

1972 yılında koruma altına alınan ve o dönemden bu yana çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan Beydağları Olimpos Sahil Milli Parkı, Kemer gezilecek yerler listesinde üst sıralarda bulunuyor. İlçenin yaklaşık 28 kilometre kadar batı tarafında kalan Çıralı Beldesi’ne yürüme mesafesinde olan Beydağları Olimpos Sahil Milli Parkı’nın Likyalılar döneminden bu yana varlığını sürdürdüğü düşünülüyor. Gün boyunca yüzebileceğiniz ve güneşlenebileceğiniz eşsiz bir plaja ev sahipliği yapan koruma alanının antik kent kısmında ise oldukça ilginç kaya mezarlarını ziyarete gidebilirsiniz. Tepelik bir alanda yer alan akropolü ziyaret etmeniz halinde ise enfes bir manzaraya şahitlik edebilirsiniz.

Beydağları Olimpos Sahil Milli Parkı
Beydağları Olimpos Sahil Milli Parkı

3. Beldibi Mağarası 

Antalya-Kemer sahil yolunun 40. kilometresinde bulunan Çamdağ tünelinin çıkışına yakın konumda yer alan Beldibi Mağarası, Kemer gezilecek yerler arasında en popüler noktalardan birisi. Tarih öncesi çağlarına ait pek çok bilgiyi bünyesinde barındıran bu mağara, denizden yaklaşık 25 metre yükseklikteki bir kayalıkta yer alıyor. 1956 yılında keşfedilen mağaranın içerisinde üst paleolitik ve mezolotik dönemlerden kalma eşyaların bulunması ise Beldibi Mağarası’nı bir hayli önemli bir doğal güzellik haline getiriyor. İlçeyi ziyaretinizde uğrayabileceğiniz Beldibi Mağarası’nı gezerken duvarlarda yer alan insan ve hayvan resimlerini fotoğraflama fırsatını elde edebilirsiniz.

Beldibi Mağarası 
Beldibi Mağarası

4. Tahtalı Plajı 

Adrenalin tutkunları için Kemer gezilecek yerler listesinde üst sıralarda bulunan Tahtalı Plajı, ismini aldığı dağın denize uzandığı bölümünde yer alıyor. Kumlarla kaplı upuzun sahili ile hem yerli hem de yabancı tatilcilerin gözdesi haline gelen bu plajı ziyarete gelmeniz halinde Olimpos Teleferiği ile Tahtalı Dağı’nı keşfe çıkabilir ve mükemmel bir manzaranın keyfini sürerek sevdiklerinizle birlikte hoşça vakit geçirebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra dilerseniz yamaç paraşütü gibi aktivitelere dahil olarak da unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz.

Tahtalı Plajı 
Tahtalı Plajı

5. Göynük Kanyonu 

Dünyanın en önemli 10 doğa yürüyüşü parkuru arasında gösterilen Göynük Kanyonu, bu özelliği ile Kemer gezilecek yerler listesinde yer alıyor. Likya Yolu’nun önemli bir bölümünün içerisinden geçtiği bu muhteşem kanyon, nefes kesen doğal güzellikleri ile gelenlerin büyük beğenisini kazanmaya devam ediyor. Gerekli güvenlik ekipmanları olmadan girilemeyen kanyonda yürüyerek doğanın keyfini çıkarabileceğiniz gibi paintball gibi aktivitelere de dahil olabilirsiniz. Kanyonun son kısmına doğru ilerlediğiniz zaman ise yüzebileceğiniz gölet ve şelaleler ile karşılaşabilirsiniz.

Göynük Kanyonu 
Göynük Kanyonu

6. Yanartaş: Doğal Gaz Kaynağı

Likyalılar tarafından Sonsuz Ateş olarak isimlendirilen Yanartaş, Çıralı yakınında yer alan Olimpos Antik Kenti’nin sınırlarında bulunuyor. Çam ormanları ile çevrili bir noktada bulunan bu doğal gaz kaynağı, Kemer gezilecek yerler listesinde kendine yer edinmeyi de başarıyor. Yunan mitolojisine göre ateşin kaynağının Likya Kralı tarafından göreve getirilen Bellerophontes’in mızrağı ile yaraladığı Chimera’nın saçtığı alevler olduğu söylenebilirken günümüzde halen pek çok doğa bilimcisi Yanartaş üzerindeki gözlemlerine devam ediyor.

Yanartaş: Doğal Gaz Kaynağı

7. Üçoluk Yaylası 

Akdeniz’in en eşsiz doğal güzelliklerini görmenizi sağlayabilecek olan 1500 metre yüksekliğindeki Üçoluk Yaylası, Kemer gezilecek yerler listesinde bulunuyor. İlçe merkezine yaklaşık olarak 37 kilometrelik bir mesafede yer alan yayla, altyapı hizmetlerinin yeterli olmaması nedeniyle basit yayla evlerinde konaklama ya da kamp kurma olanaklarını gelen misafirlerine sunuyor. Trekking tutkunları tarafından sık sık ziyaret edilen Üçoluk Yaylası, zengin florası ile birçok ünlü doğa fotoğrafçısının da en uğrak adreslerinden birisi. Kemer’i ziyaretiniz esnasında uğrayabileceğiniz bu gezi noktasında dilerseniz yürüyüş yollarında dağ bisikleti ile gezme olanaklarını da değerlendirebilirsiniz.

Üçoluk Yaylası 
Üçoluk Yaylası

8. Paris 2 Batığı 

Dalış severler için Kemer gezilecek yerler listesinde yer alan Paris 2 Batığı, marina açıklarında ve denizin yüzeyinden ortalama 33 metre aşağıda yatıyor. 1. Dünya Savaşı esnasında batan savaş gemisi Paris 2’nin kalıntılarının bulunduğu Paris 2 Batığı, 1995 yılında keşfedilmesinin ardından özellikle dalgıçlar ve su fotoğrafçılarının yoğun ilgisini çekmeye devam ediyor. Pek çok uluslararası dergi tarafından dünyanın en popüler dalış bölgelerinden birisi olarak gösterilen bu batık, eşsiz balık sürülerine ev sahipliği yapması ile de görenleri hayrete düşürüyor.

Paris 2 Batığı
Paris 2 Batığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in