Bangkok Gezilecek Yerler ListesiBu blog yazısında Bangkok gezilecek yerler listesi oluşturacağız ve Bangkok’a dair çok sorulan bazı sorulara yanıt vereceğim.

Bangkok Hangi Ülkededir? 

Bangkok, Tayland’ın başkentidir ve  Tayland’ın merkezi ovalarındaki Chao Phraya Nehri deltasında yer almaktadır.

Bangkok Kaç Günde Gezilir?

Bangkok’u gezmek için 2-3 gün yeterli olacaktır.

Bangkok, tarihi mekanların ve modern sıcak noktaların cazibeli bir şekilde harmanlanması ile, Büyük Saray (Grand Palace) kompleksi, yükselen Peninsula Yarımadası, tapınakları, kanalları ve sokaklarıyla turistler için en popüler şehir olarak görülüyor. Cntraveler sitesinde yayımlanan 2017 istatistiklerine göre Bangkok 20.19 milyon ziyaretçi ile dünynın en çok ziyaret edilen şehri olarak 1. sırada. Bangkok seyahatinizde  Bnagkok’un tapınaklarını ziyaret edebilir, bir tuk tuk (Tayland’daki 3 tekerli motor şeklinde taksiler) ile kalabalık Çin mahallesine (Chinatown) gidebilir veyaz yüzen marketinde bir bota atlayıp gezinirken bir yandan da lokal lezettleri tadabilirsiniz. Bu yazıda Bangkok’un gezilecek yerler listesine bakacağız.

Bangkok Gezilecek Yerler:

1.Büyük Saray (Grand Palace) & Zümrüt Buddha Tapınağı (Wat Prakeaw)

bangkok büyük saray

Bangkok’ta gezilecek yerlerin başında gelen, şüphesiz şehrin en ünlü simgesel yapısı göz kamaştırıcı Büyük Saray’dır (Grand Palace). 1782’de inşa edilmiş ve 150 yıl boyunca Tayland Kralı, Kraliyet mahkemesi ve yönetimin idare merkezi olan Büyük Saray, büyük mimarisi ve güzelliği ile hayranlık uyandırmaya devam ediyor. Bugün, kompleks Tayland Krallığı’nın ruhani kalbi olmaya devam ediyor.

Wat Phra Kaew veya Zümrüt Buda Tapınağı ise Tayland’ın en önemli Budist tapınağı olarak kabul edilir. Büyük Saray’ın (Grand Palace) arazisi içinde, Bangkok’un tarihi merkezinde yer alan Phra Kaew Morakot (Zümrüt Buda), titizlikle tek bir yontma taştan yapılmış Buda görüntüsünü oluşturur.

2. Şafak Tapınağı (Wat Arun- Temple of Dawn)

şafak tapınağı

Bangkok gezilecek yerler listemizin 2. sırasında yerel halk arasında Wat Chaeng olarak bilinen Wat Arun yer almakta. Wat Arun Chao Phraya Nehri’nin batı (Thonburi) kıyısında yer almaktadır. Sadece nehir kenarındaki konumu nedeniyle değil, aynı zamanda Bangkok’ta ziyaret edebileceğiniz diğer tapınaklardan çok farklı olduğu için Bangkok’un en etkileyici tapınaklarından birisidir. Wat Arun (ya da şafak tapınağı) kısmen renkli bir şekilde dekore edilmiş kulelerden oluşuyor ve su üzerinde görkemli bir şekilde durmakta.

3. Yüzen Market (Floating Market)

yüzen market

Yüzen marketler Tayland’ın gezilmesi gereken en farklı yerlerinden bence. Bir yandan kayıklarla su üzerinde giderken fotoğraf çekebilir, diğer yandan lokal lezzetleri tadabilirsiniz. Pattaya’daki yüzen pazar girişinde aldığım tur bileti ile pazar üzerinde zipline bile yapmıştım. Tropikal meyvelerden sebzelere, et ve tavuk  çeşitlerine kadar geniş bir yelpazede lokal Tayland mutfaığını tadabilirsiniz.

4. Çin Mahallesi (Chinatown)

Bangkok’un popüler turistik mekanlarından birisi olan Çin Mahallesi, gün batımından sonra buraya gelenler için birçok çeşitte yemekler sunar. Pazar tezgahları, sokak kenarındaki restoranlar ve altın dükkânları ile dolu olan Chinatown, kaçırılmaması gereken bir deneyimdir. Eğer Çin Yeni Yılı gibi büyük festivallerde buraya uğrarsanız Bangkok Çin Mahallesini daha da iyi deneyimleyebilirsiniz.

bangkok çin mahallesi

5. Yatan Budha Tapınağı (Wat Pho)

wat pho tapınağı

Wat Pho (Yatan Buda Tapınağı) veya diğer ismiyle Wat Phra Chetuphon, Zümrüt Buda Tapınağı’nın arkasında yer alır  ve Bangkok kez ziyaretçilerin mutlaka uğraması gereken bir yerdir. Şehirdeki en büyük tapınak komplekslerinden biridir ve 46 metre uzunluğunda altın yapraklarla kaplı dev Buddha’nın yatan görüntüsünü oluşturur. Büyük Saray (Grand Palace) ile arası yürüme mesafesidir ve bu bölgeye gelmişken iki önemli yerin gezisini aradan çıkarabilirsiniz. Aralık 2012’den beri tapınağa giriş 100 baht ücrete tabidir ve saat 08:00 ile 17:00 arasında her zaman ziyaret edebilirsiniz.

6. Chao Phraya Nehri

chao phraya nehri

Chao Phraya, ülkenin merkezini oluşturan alüvyal düzlüğü ile Tayland’ın en büyük nehridir. Bangkok üzerinden geçip daha sonra Tayland Körfezi’ne akar. Hergün yaklıaşık 50 bin kişi nehir üzerindeki feribotları kullanmaktadır. Feribotlar hergün saat 06:00 ile 19:30 saatleri arasında 21 km’lik yol kateder. Turist botları ise bir diğer tercihtir. saat 09:00 ile 15:30 arasında turist botlarından birine binip 150 baht gibi bir ücret ile nehir turu yapabilirsiniz.

7. Chatuchak Haftasonu Pazarı

Chatuchak Haftasonu Pazarı

Bir zamanlar sadece toptancılar ve tüccarlar arasında popoüler olan Chatuchak Pazarı şimdi turistler için Bangkok gezilecek yerler listesinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Çeşitli ürün koleksiyonları, büyüklüğü, 8000 den fazla pazar tezgahına ev sahipliği yapan bu pazar normal bir haftasonunda 200 binden fazla ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

8. Khao San Road

Khoa san road

Khao San Road gece hayatı sevenlerin takılabileceği birçok alternatif yer sahip bir caddedir. Eğer gündüz Bangkok’un turistik yerlerini gezmek, gece de eğlenmek istiyorsanız Bangkok gezilecek yerler listenize burayı da ekleyebilirsiniz.

9. Soi Cowboy

soi cowboy bangkok

Soi Cowboy’da Khao San Road gibi gece hayatı sevenlerin gidebileceği bir diğer eğlence bölgesidir.

10. Jim Thompson Evi

Bangkok gezilecek yerler: Jim Thompson Evi Bangkok

Bangkok gezilecek yerler listemizin sonunda Jim Thompson evi yer alıyor. Jim Thompson, Tayland’a taşınan ve orada bir tekstil işi yapmaya karar veren  Amerikalı eski bir mimardır.  Tayland’da yaşarken, Tayland mimarisi onun ilgisini çekmiş ve geleneksel Tay evleri tarzına dayanan bir ev inşa etmek istemiştir. Jim Thompson House olarak bilinen ev, geleneksel detayları incelemesi, sanat koleksiyonları ve yarım dönümün etrafını çevreleyen geniş bitki örtüsü nedeniyle Bangkok’ta turistik bir yer halini aldı. Jim Thompson House, Bangkok’un merkezinde, Amerikalı işadamı ve mimar Jim Thompson’ın sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan bir müzedir. Şehrin kalbinde orman içinde bir ev sunan Jim Thomson’un Evi Tayland’ın en popüler turistik yerlerinden biridir. Burada sadece Tayland’a ait sanata değil, Burma, Çin ve Laos ülkelerinden getirilen sanat eserleri de mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in