Kuala Lumpur Gezi Rehberi: Kuala Lumpur Gezilecek Yerler


Heli-Lounge-Bar-kuala-lumpur

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur genelde KL kısaltma adı ile anılmaktadır. Metropol bir şehirdir ve gökdelenlere sahip kalabalık bir şehirdir. Son yurt dışı seyahatinde ben de Phuket’teyken Malezya’ya geçmeyi planlıyordum. Uçak biletleri fiyatları da çok pahalı olmayınca, hazır Güney Doğu Asya’ya gelmişken Kuala Lumpur’a da geçip birkaç gün gezme fırsatım oldu. Malezya’nın resmi dini İslam ve ülkenin çoğunluğu müslümanlardan oluşuyor ancak Hinduzim, Budizm, Hristiyanlık gibi farklı dinlere de ev sahipliği yapıyor. Bu yazıda sizlere Kuala Lumpur gezilecek yerler listesi ve Kuala Lumpur hakkında bazı gözlemlerim ve gezi ipuçlarından bahsedeceğim.

İlk Aşama: Havaalanına İniş

Kuala Lumpur’da Klia 1 ve Klia 2 adında olmak üzere 2 adet havalimanı bulunmakta. Ben Phket’ten Kuala Lumpur’a geçiş yapmıştım ve Kuala Lumpur’daki havalimanına indikten sonra valizimi aldıktan sonra, turist informationdan ilk önce bir bilgi aldım. Özellikle turistler için ve Kuala Lumpur’a kısa süre gezi amaçlı gelenler için 2 günlük limitsiz ulaşım biletleri bulunuyor. 2 gün boyunca metro ve diğer raylı ulaşım sistemlerini istediğiniz kadar kullanabiliyorsunuz. Eğer çok fazla tren vs. kullanacaksınız bunlardan bir tane alabilirsiniz ancak çok fazla toplu ulaşım kullanmayı planlamıyorsanız bilet biraz pahalı gelebilir. Havaalanında ayrıca telefonunuz için simkart alabileceğiniz yerler de mevcut.

Gezi Planlaması Nasıl Olmalı?

Kuala Lumpur gezisi için bence 3-4 gün yeterli bir süre olacaktır. Seyahatiniz planlarken, otelinizin konumuna göre şehir merkezine yakın olan yerler ve daha uzak bölgeler olarak günlere ayırabilirsiniz. Böylece hem yolda fazla zaman kaybetmezsiniz, hem de aynı bölgede bulunan yerleri daha rahat gezebilirsiniz.

Kuala Lumpur Gezilecek Yerler Listesi

1. Kuala Lumpur Kulesi (KL Tower)

Kuala Lumpur seyahatinizde gezilecek yerlerden biri olan KL Tower 1994’den bu yana Kuala Lumpur’un en tanınmış yerlerinden biridir. Kendine özgü şekli ve tasarımı, İslami ve Fars mimarisinden ilham almaktadır ve  şehirdeki birçok noktadan da görülebilimektedir. İzleme güvertesi yerden 276 metre yukarıdadır, yani sabahtan geceye Kuala Lumpur şehir silüetinin manzarasını görebilirsiniz.  Ben de buraya gitmiştim ancak yolda karşılaştığım Fas’lı bir arkadaşım, boşuna çıkmamın anlamsız olduğunu, hava bulutlu olduğu için çok birşey göremediğini söylemişti. O yüzden havanın durumuna göre bulutsuz günlerde çıkmanız daha iyi olacaktır. Muhteşem manzarayı seyrederken yemek yemek isterseniz, Atmosphere 360 adlı restorana uğrayabilirsiniz.

2. Petronas İkiz Kuleleri

petronas ikiz kuleleri

Petronas ikiz kuleleri de KL tower gibi şehrin simgelerinden olan oldukça yüksek ikiz kulelerdir. İçerisinde alış veriş merkezi de bulunan ve arka kapısı bir parka açılan güzel bir yapıdır. Zaten şehir içinde gezerken oldukça sık görebilirsiniz. İslami esintiler taşıyan 8 köşeli yıldız mimarisi özelliklerini taşıyan kule, New York’un  Dünya Ticaret Merkezi binasının da mimarı olan Arjantinli César Pelli tarafından tasarlanmış ve 88 kattan oluşmaktadır.

3. Batu Caves Mağarası

Kuala lumpur gezilecek yerler listemizde benim de Kuala Lumpur’da gezmekten en keyif aldığım yerlerden birisi olanBatu Caves Mağarası bulunuyor. Mağaraya şehir merkezinden metro ile gidebilirsiniz. Yaklaşık yarım saatlik bir yolculuk sonrası Batu Caves mağarasına ulaştım. Mağaraya giriş ücretsiz ve mağaranın girişinde resimde de görebileceğiniz büyük bu heykel ise Hindu tanrısı Lord Murugan heykeli. Mağaraya çıkmak için oldukça dik olan bir dizi merdiveni tırmanmanız gerekiyor. Merdivenden tırmanırken ve heykelin önünde de maymunları görebilirsiniz. Mağaranın içi oldukça büyük ve fotoğraf çekmek serbest. Bence Kuala Lumpur gezilecek yerler listenizde kesinlikle olması gereken yerlerden.

4. Petaling Caddesi – Çin Mahallesi

kuala lumpur çin mahallesi

Gündüzden geceye açık olan Çin Mahallesi, alışveriş severler için uğrak bir nokta. Sağlı sollu birçok tezgahta ürünlerini satan satıcılar mevcut. Kol saatlerinden, çantalara, tşörtlerden giyilecek diğer şeylere kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip. Ayrıca etrafta yiyecek içecek tezgahları da bulabilirsiniz.

5. Jalan Alor Caddesi

jalan alor

Jalan Alor caddesi sokak lezzetlerini tadabileceğiniz, cadde boyu sağlı sollu yemek yapan restoranları ve seyyar satıcıları görebileceğiniz bir cadde. Benim kaldığım otel de buraya yürüme mesafesinde olduğundan, sık geçtiğim bir yerdi. Çeşitli pişirilmiş etlerden, noodle yemeklerine değişik lokal lezzetleri tadabileceğiniz bir yer. Ancak bu tarz yemekler benim damak tadıma uymadığı için ben hiç buradan yemedim.

6. Central Market

central market kuala lumpur

“Pasar Seni” olarak da bilinen bu turistik yer Petaling Caddesi’ne sadece kısa bir yürüyüş mesafesindedir, böylece aynı günde her iki yere de uğrayabilirsiniz. 1928 yılında kurulan bu kapalı alışveriş merkezi, 1980’lerde bir el işi kompleksine dönüştü. Burada batik baskılar, tablolar, ahşap eserler, yerel atıştırmalıklar ve içecekler gibi birçok yerel sanat ve el sanatları bulabilirsiniz. Özellikle tablo ve ahşap eser severler buraya uğrayabilirler.

7. Thean Hou Tapınağı

thean hou tapınağı

Bu çok katlı Çin tapınağı Robson Heights’ın üzerindedir. Burada, üst güverteden harika manzaraların keyfini çıkarabilirsiniz. Tapınak genellikle bir ibadet yeri olarak kullanılır ve çeşitli etkinliklerin de ev sahipliğini yapmaktadır, ancak hızla kendi başına bir turistik cazibe haline gelmiştir. Bina yapısına yakından bakarsanız, saçakları süsleyen çeşitli mozaik ejderhaları ve anka kuşlarını görebilirsiniz.

8. Merdeka Meydanı

Merdeka Meydanı

Bu büyük açık meydan, ziyaret etmeye ve öğrenmeye değer. Ayrıca, Sultan Abdul Samad binası ve St Mary’deki Anglikan Katedrali gibi çeşitli miras yapılarıyla çevrilidir. Bölgede size yaklaşık 11 tarihi yer sağlayacak KL City Hall’un ücretsiz rehberli turu bulunmaktadır.

9. Malezeya Filharmonik Orkestrası

Malezeya Filharmonik Orkestrası

Petronas İkiz Kuleleri’nin alt katlarında yer alan odalar, Malezya Filarmoni Orkestrası’nın bulunduğu konser salonlarıdır. Hafta sonları genellikle katılmak için gösteriler vardır, ama ayrıca hafta içi performansları da olabiliyormış. Burada hem yerel hem de uluslararası sanatçılardan oluşan grubu dinleyebilirsiniz. Giysi kuralları aşırı derecede sıkı olmamakla birlikte, girişte bir sıkıntı olmaası için resmi kıyafet giymeniz tavsiye edilir.

10. Ulusal Müze (National Museum)

malezya ulusal müzesi

Malezya’daki çoğu yerli, en az bir kez Ulusal Müze’yi ziyaret etmiştir, bu yüzden zamanınız varsa mutlaka uğramalısınız. Burada geçmişten ve günümüzden eserleri ve bulguları görebilirsiniz. Müzede modern tarih galerisi ve doğal tarih galerisi de dahil olmak üzere birçok bölüm var. Merkez Salon genellikle yıl boyunca sürekli değişen geçici sergiler için kullanılır. Daha detaylı bilgiye buradan erişebilirsiniz.

11. Sri Mahamariamman Tapınağı

Sri Mahamariamman tapınağı

Sri Mahamariamman Tapınağı, Kuala Lumpur, Malezya’daki en eski Hindu tapınağıdır. 1873 yılında kurulan, Jalan Bandar’daki Çin Mahallesi’nin kenarında yer almaktadır. Tasarımında İspanyol ve İtalyan karoları, değerli taşlar ve altınları birleştiren KL’nin ana Hindu tapınağı, Çin Mahallesi’nin kenarındaki iki Budist tapınağı arasında yer alan ihtişamlı bir manzaradır.

12. Ulusal Cami Masjid Negara (National Mosque)

ulusal cami kl

Malezya’da Müslüman ibadethanesinin ana yerlerinden biri olan Ulusal Camii (Mescid Negara) her yıl turistlerin uğrak yerlerinden biridir. 15.000 kişiye kadar kişinin aynı anda ibadet edebileceği camide  74 metrelik bir minare mevcut. İbadet dışı zamanlarda gayrimüslim turistler de ziyaret edebilir.

13. Perdana Botanik Bahçesi

Perdana botanik bahçesi
Resim: Phalinn Ooi

Perdana Botanik Bahçesi, Kuala Lumpur’un en eski halka açık parkıdır (1880’lerden beri). Burada, 800’den fazla tür orkide ve ebegümeci çiçeği dahil olmak üzere çok çeşitli bitki örtüsü ve ağaçlar arasında rahatlatıcı bir yürüyüş yapabilirsiniz.

14. Ulusal Hayvanat Bahçesi (Zoo Negara)

ulusala hayvanat bahçesi
Fotoğraf: Phalinn Ooi

500’den fazla hayvan ve sürüngen türü ile, Kuala Lumpur’un kuzey doğu tarafındaki Ulusal Hayvanat Bahçesi ziyaret edilmeye değer. Böcekler, sürüngenler, kuşlar ve balıkları görebilirsiniz. Hayvanat bahçesi kesinlikle çocuklara hitap ediyor ve ayrıca ayaklarınızı dinlendirmek istediğinizde etrafta dolaşan bir tren mevcut.

15. Heli Lounge Bar

Heli-Lounge-Bar-kuala-lumpur
Resim: Heli Lounge Bar

Burası benim Kuala Lumpur gezilecek yerler listemde yoktu sonradan gördüm ancak fırsatım olsa uğrayabilirdim, oldukça güzel görünüyor. Bu tarz şehri yukarıdan gören yerleri severim. Bu muhteşem çatı katı bar kesinlikle 360 derecelik Kuala Lumpur manzarasıyla hizmet vermekteymiş. Gün batımını severler için erken saatte gelinmesi tavsiye ediliyor. Saat 18:00 – 21:00 arası da happy hour zamanları mevcutmuş.

16. Kraliyet Müzesi

kraliyet müzesi

Kuala Lumpur gezilecek yerler listemizin sonunda Kraliyet Müzesi bulunyor. Kraliyet Müzesi muhtemelen bir Asya sarayında kraliyet yaşam tarzını görmek ve deneyimlemek için en iyi yerdir. Kraliyet Müzesi 1 Şubat 2013’te kapılarını açtı ve Kral ve Malezya Kraliçesi’nin resmi ikametgahı olan eski Ulusal Saray’da bulunuyor. Eski Ulusal Saray şimdi müzeye dönüştürülmüş ve halka açıktır.

Kuala Lumpur Hakkında Bilgi

Şimdi de sizlere faydalı olabilecek, olası bir Kuala Lumpur gezisi için kısa bilgiler vereceğim.

Kuala Lumpur Saat Farkı

Malezya’nın başkenti olan Kuala Lumpur ile Türkiye arasında 5 saatlik bir fark bulunmaktadır. Ülkemizde yapılan düzenlemeye göre saatler artık 1 saat geri alınmamaktadır. Bundan dolayı da şu anda Kuala Lumpur’da saat ülkemizden 5 saat ileridedir.

Kuala Lumpur Resmi Tatiller

 • Her ülkede olduğu gibi Malezya’da da resmi tatiller bulunmakta. Bunlara aşağıdan bakabilirsiniz:
 • 28-30 Ocak Çin yeni yılı olarak kutlanmakta ve resmi tatildir.
 • 1 Şubat Federal Sınırlar günü olarak resmi tatildir.
 • 9 Şubat Thaipusam günü olarak Kuala Lumpur’da resmi tatildir.
 • 1 Mayıs ülkemizde de olduğu gibi burada da resmi tatildir.
 • 10 Mayıs Budistlerin dini bayramı olan Vesak günü olarak resmi tatildir.
 • 25-26 Haziran arası ülkedeki müslümanların dini bayramı olan Ramazan bayramı olarak resmi tatildir.
 • 31 Ağustos milli bağımsızlık günü olarak resmi tatildir.
 • 16 Eylül Malezya günü olarak Kuala Lumpur’da resmi tatildir.
 • 18 Ekim Deepavali dini bayramıdır ve resmi tatildir.
 • Yukarıda belirtilen milli ve dini bayram günleri 2017 yılındaki günlere karşılık gelen tatil günleridir. Yıllara göre değişiklik gösterebilir.

 

Kuala Lumpur’un Resmi Dili

Kuala Lumpur Malezya’nın başkenti olduğundan ve Malezya’nın resmi dili Malezyaca olduğundan burada da resmi dil Malezyaca’dır. Fakat ülke içerisinde Çince, İngilizce ve Hintçe konuşan birçok kişiye rastlamanız mümkündür.

Kuala Lumpur ile ilgili daha fazla merak ettikleriniz varsa yorumlarda sorabilirsiniz, sizler de bildiklerinizi bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in