Kuala Lumpur: Ulaşım, Saat Farkı, Mutfağı, Para Birimi


Heli-Lounge-Bar-kuala-lumpur

Daha önceki Kuala Lumpur Gezilecek Yerler yazımda sizlere Kuala Lumpur gezilecek yerler ve deneyimlerimden bahsetmiştim. Bu yazıda ise daha çok Kuala Lumpur hakkında kısa kısa bilgiler verip, ilk bakışta Kuala Lumpur hakkında genel bir bilgi edineceğiz.

Kuala Lumpur Nerededir?

Kuala Lumpur Malezya’nın başkentidir ve bir Güney Doğu Asya ülkesidir. Kuala Lumpur, Malezya Yarımadası’nın batı kıyısında, Selangor eyaletinde bulunan üç Federal Bölgeden biridir. Aşağıdaki haritadan Kuala Lumpur’un yerini daha iyi görebilirsiniz:

kuala lumpur nerede
kuala lumpur nerede

Kuala Lumpur’un Para Birimi Nedir?

Kuala Lumpur’un para birimi Malezya Ringgiti’dir. Ringgit kelimesi, Malayca’da “pürüzlü” anlamına gelir. Bir zamanlar Malezya’da sömürge dönemlerinde kullanılan sert kenarlı İspanyol gümüş dolar sikkeleriyle ilgilidir. 1975’ten önce, Kuala Lumpur’daki para birimi Malezya dolarıydı. 30 Ekim 2018 tarihi itibari ile 1 Malezya Ringgiti 1.33 Türk Lirası’dır.

Kuala Lumpur’a Nasıl Gidilir?

Kuala Lumpur'a Nasıl Gidilir?
Kuala Lumpur’a Nasıl Gidilir?

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur Türkiye’ye oldukça uzak bir konumda yer alıyor. Bu yüzden Kuala Lumpur’a gitmek için uçak kullanmalısınız.  Türkiye’den Malzeya’ya direkt uçuşlar mevcut. Uçak biletlerini takip edip ucuz bir dönemde bilet alıp Malezya’ya İstanbul üzerinden uçarak 10 saat 25 dakika gibi bir uçuş süresi ile varabilirsiniz. Ben Malezya’ya direk gitmemiştim. Öncesinde Tayland’ın Phuket iline gitmiştim oradan da Kuala Lumpur’a uçak bileti alıp gitmiştim. Bu şekilde birden fazla ülke gezisi planlayıp Malezya’ya da geçmek daha ekonomik olabiliyor.

Kuala Lumpur Mutfağı

Asya yemekleri Türkiye’den gidenler için damak tadı olarak farklı gelebiliyor. Gerek kullandıkları baharat olsun, gerekse yemek tarzları olsun bize biraz farklı gelebiliyor. Açıkçası ben yemek lezzetlerini pek sevememiştim. Tabi bu kişiden kişiye değişebilir. Tayland ve Malezya gibi ülkelerde genelde gördüğüm kadarıyla ekmek mantığı yoktu. Noodle dediğimiz makarna tarzı yemekler popülerdi. Malezya’daki yemek isimlerinden bahsedecek olursak Nasi Lemak, Ramly, Roti Canai ekmeği, Appam tatlısı bunlara örnek olabilir.

Kuala Lumpur ve Türkiye Saat Farkı Ne Kadar?

Kuala Lumpur Türkiye saat farkı
Kuala Lumpur Türkiye saat farkı

Kuala Lumpur Türkiye’ye göre daha batıda kaldığından burada saat daha ileridedir. Türkiye ile Kuala Lumpur arasında 5 saatlik bir fark vardır. Türkiye Malezya’dan 5 saat geridedir.

Kuala Lumpur’un Resmi Dili

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’un resmi dili Malayca’dır. Ancak ülkede farklı kültürlerin de etkileşimi ile Hintçe, Çince, İngilizce konuşan birçok kişiye rastlayabilirsiniz. Tayland’ın da komşusu olmasından dolayı Tayland’dan gelen turistlerin de katıkısı ile Tayce konuşan kişiler de bulunabilir.

Kuala Lumpur Şehir İçi Ulaşım

Kuala Lumpur'da Ulaşım- kl monorail
Kuala Lumpur’da Ulaşım- kl monorail

Kuala Lumpur aslında Malezya’nın gelişmiş şehirlerinden birisi. Zaten şehir merkezine girince yüksek gökdelenlerden de bu izlenimi edinebiliyorsunuz. Havaalanından şehir merkezine metro mevcut. Bu bence gelen turistler için de büyük bir olanak. Bunun dışında taksiler, belediye otobüsleri, tramvaylar da mevcut. Ben Kuala Lumpur’u genel itibari ile metro ve tramvaylarla gezmiştim. Gezilecek yerlerin birçoğuna ulaşım mevcut. Bu yüzden endişelenmenize hiç gerek yok. Burada eğer daha rahat seyahat etmek istiyorsanız ve bütçeniz de buna uygunsa Grab adı verilen Uber tarzı mobil uygulama ile taksiler vasıtası ile de gezebilirsiniz. Bu hem işinizi çok kolaylaştırıyor hem de bütçenize göre nereye gitmek istediğizi mobil uygulamadan görebiliyorsunuz. Ayrıca yürürken ağır yükünüz varsa bir nebze taksiler aracılığı ile bundan da kurtulmuş oluyorsunuz. Ben Kuala Lumpur’dan tekrar Tayland’a dönerken havaalanına Grab aracılığı ile taksi vasıtası ile gitmiştim. Böylece valiz yükümden de kurtuldum ve bence verdiğim paraya da değmişti. Merkeze yakın bir otelde kalırsanız, görülebilecek yerlerin birkaçına yürüyerek bile gidebilirsiniz. Ki bence bir şehri tanımanın en güzel yollarından biri, sokaklarında yürüyerek gezmek. Kuala Lumpur’da KL monorail,Klia ve daha başka raylı ulaşım isimleri mevcut. Havaalanına indiğinizde turist bilgilendirme köşelerinden birer ulaşım haritası alarak daha detaylı ulaşım haritasını görebilir ve gezinizi buna göre planlayabilirsiniz. Ayrıca Kuala Lumpur’da Hop on Hop off adında turist otobüsleri mevcut. Ben bunları kullanmamıştım ancak şehri otobüsle gezmek isterseniz bunlar da denenebilir.

Bu yazıda sizlere Kuala Lumpur hakkında ilk bakışta bilgi edinmenizi sağlayacak bilgiler verdim. Sizler de deneyimlerinizden yorumlarda bahsederek katkıda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in