Amsterdam Gezilecek Yerler Listesi


hollanda amsterdam rijksmuseum

Hollanda Krallığı’nın başkenti Amsterdam, Avrupa’nın en popüler turistik yerlerinden biridir. Üniversiteleri, akademileri ve araştırma enstitüleri, 40’ın üzerinde müze, kanal sistemleri, sayısız tiyatro ve eğlence mekanlarıyla Amsterdam, ülkenin önde gelen kültür merkezidir. Buna ek olarak, şehir tarihi evleri ile ünlüdür. Amsterdam sokaklarının hemen hemen her yerinde bisikletle dolaşan insanlar görebilirsiniz. Amsterdam, 18. yüzyıldan veya daha öncesine ait 60 millik kanal sistemi ve yaklaşık 7.000 binası ile Avrupa’nın en iyi korunmuş şehirlerinden biridir. 800 binin üzerinde bir nüfusu vardır. Amsterdam hakkında bilgi vereceğimiz Amsterdam gezi rehberi için ilk olarak Amsterdam gezilecek yerler listesindeki 16 önemli turistik mekana bakalım:

1. Rijksmuseum

hollanda amsterdam rijksmuseum

Amsterdam gezilecek yerler listemizin başında Rijksmuseum  yer alıyor. Amsterdam’ın en popüler cazibe merkezlerinden biri olan  Rijksmuseum 1809 yılında ülkenin ender sanat ve antika koleksiyonlarını sergilemek için kurulmuş. Müze çok geniş bir koleksiyonu içermekle beraber, bu geniş koleksiyon 5000’in üzerinde resimden oluşan yaklaşık 7 milyon sanat eserini içeriyor. Bu sanat eserleri müze içerisindeki 250 odada sergileniyor. Müze resimlerin yanı sıra 35 binden fazla kitap ve el yazmasının da içinde bulunduğu iyi bir kütüphaneye ev sahipliği yapıyor. Müzeyi gezerken içerisindeki çeşitli İngilizce temalı rehberli turlardan faydalanabilirsiniz.

2. Anne Frank Evi

hollanda amsterdam anne frank müzesi

Amsterdam gezi rehberimizin 2. sırasını Anne Frank müzesi alıyor. Anne Frank Evi, Yahudi savaş hikayesi konusunda yazıları olan Anne Frank’e adanmış bir yazar evi ve biyografik müzedir. Bina, Westerkerk’e yakın, Prinsengracht adlı bir kanalda yer almaktadır. Evin büyük bir kısmı Anne’nin yaşadığı zamandaki gibi korundu ve trajik tarihi bir döneme dokunaklı bir anıt olarak hizmet etmekte.

3. Van Gogh Müzesi

hollanda amsterdam van gogh müzesi

Amsterdam gezilecek yerler listesi Van Gogh müzesi olmadan olmaz. Van Gogh 19. yüzyıl sanatçıları arasında çok önemli bir yere sahiptir. 2017 yılında 2.3 milyon ziyaretçi Van Gogh müzesini ziyaret etmiştir ve yine 2017’de Hollanda’nın en çok ziyaret edilen müzesi olmakla beraber dünyada da en çok ziyaret edilen 23. müze olmuştur. 1973 yılında açılan müze, dünyanın en önemli sanat galerilerinden biridir ve Van Gogh’un 200’den fazla resmine, 500′ civarı çizimine ev sahipliği yapmaktadır.

4. West Church (Westerkerk)

hollanda amsterdam west church

1966 yılında eski Kraliçe Beatrix’in düğününün yapıldığı yer olarak bilinen Amsterdam’ın Batı Kilisesi (Westerkerk), kentin en popüler kilisesidir. 1630 yılında tamamlanan bu Rönesans kilisesi, birçok iç ve dış Gotik özelliği nedeniyle sıra dışıdır.  “Langer Jan” (uzun John) olarak bilinen 85 metrelik kulesi, kentin en yüksek noktasıdır.

5. Rembrandt Evi Müzesi

hollanda amsterdam rembrandt evi müzesi.jpg

Rembrandt Evi Müzesi, Hollanda’nın Amsterdam kentinde Ressam Rembrandt’ın 1639-1656 yılları arasında yaşayıp çalıştığı tarihi bir ev ve sanat müzesidir. 17. yüzyıldan kalma iç mekanı yeniden inşa edilmiştir.

6. Amsterdam Kraliyet Sarayı (The Royal Palace)

hollanda amsterdam kraliyet sarayı

Eskiden Belediye Binası olan  Kraliyet Sarayı (Royal Palace), kral  şehirde olduğu sırada Kralın ikametgahı olarak hizmet vermektedir. İnşası 1648 yılında başlamıştır. Antik Roma’nın mimarisine dayanan dış cephesi tamamen klasiktir. İç mekan muhteşem bir şekilde döşenmiştir. Daireleri, Ferdinand Bol ve Govert Flinck’in tavan resimleriyle birlikte bir dizi kabartma, süsleme, mermer heykel ve friz ile dekore edilmiştir.

7. Yahudi Tarihi Müzesi (The Jewish Historical Museum)

Hollanda amsterdam Yahudi Tarihi Müzesi

Yahudi Tarihi Müzesi (Joods Historisch Museum), tarihi 1670’e uzanan bir tanesi Grote Sinagogu olan  dört sinagog içinde yer almaktadır. Müzenin dışında, 1941’de işçilerin Yahudi vatandaşlarının sınır dışı edilmesi ile işbirliği yapmayı reddettikleri bir grevi anmak için kurulan Docker Anıtı bulunuyor. Bu büyüleyici tarihe daha ayrıntılı bakmak istiyorsanız , tarihi Yahudi Mahallesi’ni içeren Yahudi Tarihi Müzesi’ni tanıtan özel İngilizce turlarından birine katılabilirsiniz.

8. Stedelijk Müzesi

hollanda amsterdam stedelijk müzesi.jpg

1895 yılında kurulan Stedelijk Müzesi (Amsterdam Belediye Müzesi) Avrupa’nın en etkileyici modern sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. 19. ve 20. yüzyıl Hollandalı ve Fransız ressamların çalışmalarına yoğunlaşan müze, Chagall, Dubuffet, De Kooning, and Matisse gibi ressamların çalışmaları ve daha birçok sanat eserini içermektedir.

9. Begijnhof

hollanda amsterdam begijnhof

Begijnhof, pek çok turistin Amsterdam’ın diğer  cazibe merkezlerini dolaşırken fark etmediği nadir, sakin, şehir içi noktalardan biridir. Begijnhof, 14. yüzyılın başlarından kalma kapalı bir avludur. 14. yüzyılda kurulup rahibelerin ev sahibi olduğu Begijnhof, daha sonrasında ibadethane olarak inşa edilmiştir.

10. Eski Kilise (The Old Church)

hollanda amsterdam eski kilise

Amsterdam’ın en eski binası olan Eski Kilise (Oude Kerk), Kuzey Hollanda’daki ilk salon kilisesidir ve  bölgedeki diğer birçok kilise için model olmuştur. Yüzyıllar geçtikçe üzerine eklemeler yapılmıştır.

11. Yeni Kilise ve Ulusal Anıt

hollanda amsterdam yeni kilise

1814’ten beri Hollandalı hükümdarların resmi taç giyme kilisesi olan Yeni Kilise (Nieuwe Kerk), Amsterdam’ın kalbindeki Dam Meydanı’ndaki (“Dam”) Kraliyet Sarayı’nın yanında  yer almaktadır. Bugün, meydan ve kilise antika fuarları ve sanat sergileri gibi kamu etkinlikleri için kullanılmaktadır.

Dam’ın karşı tarafında, 22 metre yüksekliğindeki bir dikilitaş olan Ulusal Anıt, kinci Dünya Savaşı kurbanları için bir anıt ve kurtuluş sembolü olarak yapıldı. J. J. P. Oud tarafından tasarlandı ve J. W. Rädeler tarafından heykellerle süslendi.

12. Amsterdam Müzesi

1414 yılında inşa edilen eski belediye yetimhanesinde yer alan Amsterdam Müzesi, ziyaretçilerin Amsterdam’ın dünyada ve ülkede sürekli değişen rolünü öğrenebilecekleri bir dizi geniş avludan oluşmaktadır. Kütüphane, şehrin tarihi üzerine zengin bir edebiyat koleksiyonuna sahiptir.

13. Botanik Bahçeleri ve Hayvanat Bahçesi

amsterdam hayvanat bahçesi

Kentin botanik bahçesi Hortus Botanicus Amsterdam dünyanın en eskilerinden biridir. Doktorlar ve eczacılar için mütevazi bir bitki bahçesi olarak 1638’de kuruldu. Günümüzde nadir bitkiler ve ağaçlar, egzotik çiçekler ve farklı tropikal bölgeleri kapsayan büyük bir sera halindedir.

Beş dakikadan kısa bir yürüyüşle, Natura Artis Magistra (“Artis”)’e , Amsterdam’ın mükemmel hayvanat bahçesine ulaşabilir, dünyanın dört bir yanından gelen hayvanları seyredebilirsiniz.

14. Dam Meydanı (Dam Square)

amsterdam dam meydanı

Dam Meydanı,  Amsterdam’da bir şehir meydanıdır. Göze çarpan binaları ve sık sık gerçekleşen etkinlikleri, onu şehrin ve ülkenin en bilinen ve önemli yerlerinden biri haline getirmektedir. Amsterdam gezilecek yerler listemizin son kısımlarında yer verdim, zaten şehri dolaşırken sık sık önünden geçebilirsiniz.

15. Vondelpark

amsterdam vondelpark

Vondelpark, Amsterdam kentinde 47 hektarlık bir kamusal parktır. Amsterdam-Zuid ilçesinin bir parçasıdır ve Leidseplein ile  Museumplein’in batı tarafında yer alır. Vondelpark, Amsterdam’ın en popüler parkıdır ve her gün binlerce turist ziyaret etmektedir. Blauwe Theehuis, Café Vertigo, Vondelpark3, De Vondeltuin ve Groot Melkhuis gibi çeşitli restoran ve kafelere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca bir paten kiralama dükkanı, açık hava tiyatrosu ve parkta 70’den fazla gül türü ile bir gül bahçesi bulunmaktadır.

16. NEMO Bilim Müzesi

amsterdam nemo bilim müzesi

Amsterdam NEMO, Oosterdok’ta birçok deney ve sergiye ev sahipliği yapıyor. Bilim ile ne kadar ilgili olursanız olun, yeni bir şeyler öğrenebilir ve burada keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Böylece gezi rehberimizde, Amsterdam gezilecek yerler listemizin sonuna geldik. Siz de bu listeye ek yerler ziyaret ettiyseniz yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in