Berlin Gezilecek Yerler ListesiAlmanya’nın başkenti ve ülkenin en büyük şehri olan Berlin, aynı zamanda siyaset, kültür, medya ve bilimin de büyük bir merkezidir. Kültürel zarafetiyle dikkat çeken Berlin, dünyaca ünlü Berlin Opera ve Berlin Filarmoni Orkestrası’na ev sahipliği yapmaktadır. Berlin’de UNESCO Dünya Mirası listesindeki Müze Adası’nda bulunanlar da dahil olmak üzere yüzlerce galeri, etkinlik ve müze bulunuyor. 2. dünya savaşı aldığı yıkıma rağmen Berlin, yeni ve klasik mimarinin, dinamik eğlencenin, alışverişin ve çok çeşitli spor ve kültür kurumlarının eklektik bir karışımını bizlere sunmakta. Bu yazıda  Berlin’e gitmek isteyen turistler için Berlin gezilecek yerler listesi oluşturacağız:

Berlin Gezilecek Yerler Listesi:

1. Brandenburg Kapısı

berlin gezilecek yerler - bradenburg kapısı

Berlin gezilecek yerler listemizin başında Berlin’in en ünlü tarihi mekanlarından biri olan, bir zamanlar bölünmüş bir milletin sembolü olan ve şimdi birlik ve huzurun sembolü olan Brandenburg Kapısı (Brandenburger Tor) bulunuyor. Bu Neoklasik kapı 1788’de Kral Frederick Wilhelm II tarafından yaptırılmış ve tasarımı Atina’nın Akropolisindeki Propylaea’dan esinlenmiştir. Reichstag binasından sadece bir blok uzaklıktaki Mitte bölgesindeki Pariser Platz’da bulunan kumtaşı anıtı 26 metre yüksekliğindedir.

2. Reichstag Parlemento Binası

Reichstag Parlemento Binası

Reichstag, Alman İmparatorluğunun Emperyal Diyetine ev sahipliği yapmak için inşa edilen, Berlin’deki tarihi bir yapıdır. 1894’te açılmış ve  1933 yılında ateşe verilip ciddi şekilde hasar görene kadar diyete ev sahipliği yapmıştır. Daha sonra Almanya’nın yeniden birleşimine kadar kullanılmamış ve bu noktada on yıllık bir yeniden inşa sürecinden sonra 1999’da Alman Parlamentosu’nun evine dönüştü. Bu muhteşem rekonstrüksiyonun en önemli özelliği, cam kubbeden yapılmış Kuppel adı verilen yer. Özellikle çatı katındaki restoran geceleri, şehrin muhteşem manzarasını sunmaktadır. Çatı ve Teras katına girişler biletli olduğundan, yüksek talep gören zamanlarda biletinizi önceden temin etmenizde fayda var. Ayrıca İngilizce sesli rehberler de mevcut.

3. Müze Adası (Museum Island)

berlin gezilecek yerler -berlin müze adası

Berlin gezilecek yerler listemizin 3. sırasında Müze adası bulunuyor. Spree Nehri ve Kupfergraben arasında 400 metre uzunluğundaki bir kanalda yer alan Spree Adası, UNESCO Dünya Mirası listesindeki Müze Adası (Museum Island (Museumsinsel)) olarak bilinir. Burada, 1830 yılında inşa edilen kraliyet Mücevherleri ve diğer kraliyet hazinelerine ev sahipliği yapan Eski Müze (Old Museum -Altes Müzesi) dahil olmak üzere, şehrin en eski ve en önemli müzelerinin birçoğunu bulabilirsiniz.  İkinci Dünya Savaşı sırasında yıkılan Yeni Müze (Neues Museum) ise  Mısır Müzesi, Papirüs Koleksiyonu ve Klasik Eserler Koleksiyonu’ndan oluşan geniş koleksiyonların evi olarak yeniden inşa edildi ve 2009 yılında yeniden açıldı.

4. Berlin Duvarı Hatırası

berlin gezilecek yerler - berlin duvarı

Berlin Duvarı, 1961’de Doğu Almanya’nın, vatandaşların Batı Almanya’ya kaçmasını engellemek için yapımına başlanan ve 1989 yılında yıkıldığı zaman, dört metre yüksekliğinde 155 kilometreyi uzunluğunda, 293 gözlem kulesi ve 57 sığınağa sahip olan bir duvardır. Batı’da yıllarca Utanç duvarı olarak anılmıştır.  Günümüzde duvarın bazı kalıntıları ve bir müze burada bulunmaktadır.

5. Charlottenburg Sarayı

berlin Charlottenburg sarayı

Berlin’in en eski ve en büyük Prusya malikanesi, 17. yüzyılın sonlarına doğru Charlottenburg Sarayı, on yıllardır Alman kraliyetinin başlıca ikametgahıymış. Güzel bir şekilde restore edilmiş olan bu devasa saray, 50 metre yüksekliğinde büyük bir merkezi kubbe, içerisinde Barok ve Rokoko dekoru görebileceğiniz geniş odaları ve Versailles’deki bahçelerden ilham alan geniş bir bahçe gibi olağanüstü özelliklere sahiptir. Tesisin tur programının en önemli özelliği, Devlet Daireleri ve kaliteli ziyafet salonları ile Yeni Kanat’a (New Wing) ziyarettir.

6. Gendarmenmarkt

Berlin Gendarmenmarkt

Berlin’in en büyük meydanlarından biri olan Gendarmenmarkt, üç tarihi simge yapıyı bardındırmaktadır: Konzerthaus, Fransız Katedrali (Französischer Dom) ve Alman Katedrali (Deutscher Dom). Bu 17. yüzyıldan kalma meydan, Berlin’in en gözde turistik mekanlarından biri olup, her yıl sayısız halk etkinliğine ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl Aralık ayında, Konzerthaus tiyatrosunun merdivenlerinde klasik konserler de dahil olmak üzere tüm plaza şehrin ünlü Noel Pazarı haline gelir.

7. Yahudi Müzesi

berlin yahudi müzesi

Mimar Daniel Libeskind tarafından tasarlanan müzenin çinko panelli dış cephesi onu Berlin’in en çarpıcı simge yapılarından biri haline getiriyor. Ziyaretçiler içeride, Orta Çağ’dan günümüze Yahudi Almanların uzun tarihini ve mücadelesini gösteren çok çeşitli tarihi eserler ve bağışlanmış koleksiyonlar bulabilirler.

8. Berlin Zafer Sütunu ve Tiergarten

berlin zafer sütunu

Tam anlamıyla “Hayvan Bahçesi” olarak tercüme edilen Berlin’deki Grosser Tiergarten, Berlin gezilecek yerler listesinde önemli bir turistik mekan olmuştur. Aslen geyik, yaban domuzu vb. gibi kraliyet avlarının tutulduğu yer 1700 yılında halka açık bir parka dönüştü. 210 hektarlık alan dinlenme ve  yürüyüş için favori mekanlardandır. Parkta ayrıca, 1880 Kraliçe Luise Heykeli de dahil olmak üzere sayısız heykel ve anıt bulunuyor. Tiergarten’in anıtlarından en ünlüsü, sekiz metre yüksekliğindeki altın Victoria heykeli tarafından taçlandırılmış 70 metrelik bir yapı olan devasa Zafer Sütunu’dur. Yerliler tarafından Altın Lizzy olarak adlandırılan heykel, 1873’te tamamlandı.

9. Pergamon Müzesi

almanya berlin pergamon müzesi

Berlin gezilecek yerler listemizin 9. sırasında Pergamon müzesi bulunuyor. Müze Adası’nın en çok ziyaret edilen bölgesi olan Pergamon, aynı zamanda Berlin’in en önemli turistik yerlerinden biridir. Her biri bu büyük binanın bir kanadı olan Orta Doğu Müzesi, İslam Eserleri Müzesi ve Antik Koleksiyonu gibi üç ana galeriye ev sahipliği yapmaktadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında zarar gören eserler, 19. yüzyıl ve 20. yüzyıllarda Alman arkeologlar tarafından Mısır, Orta Doğu ve Asya’ya yapılan gezilerden toplandı.

10. Berlin Katedrali

almanya berlin katedrali

Lustgarten’in yanındaki Müze Adası’nda bulunan Berlin Katedrali (Berliner Dom), 75 metre yüksekliğindeki kubbeyle, kompleksin en etkileyici binalarından biridir. Yeni Barok tarzında inşa edilen bina, Berlin’deki en büyük kilisedir ve üç ana bölüme ayrılmıştır: Memorial Kilisesi, Vaftizhane ve Nuptial Kilisesi ve Parish Kilisesi.

11. Topography of Terror

berlin gezilecek noktalar - Topography of Terror

Gestapo Müzesi olarak da bilinen Topography of Terror, İkinci Dünya Savaşı sırasında Gestapo operasyonlarının merkezi ofisleri ve gizli devlet polisi (Secret State Police) hapishaneleri olan binaları içeriyor ve nazilerin planlarını yapıp yönettiği bir yerdi. Ziyaretçiler ayrıca Berlin Duvarı’nın kalıntıları ve tarihi Wilhelmstraße açık hava sergisini de burada gezebilirler. Müze 2017 yılında 1.3 milyondan fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştır. Buraya tıklayarak Berlin’in resmi sitesinden daha detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

12. Berlin Hayvanat Bahçesi

almanya berlin hayvanat bahçesi

Almanya’nın en eski hayvanat bahçesi olan Zoologischer Garten Berlin, her yıl milyonlarca konuk ağırlayan Berlin’in en popüler mekanlarından biri olmaya devam ediyor. 1844 yılında kurulan ve II. Dünya Savaşı’ndan sonra tamamen yeniden inşa edilen hayvanat bahçesi, başarılı üreme programları ile ün kazanmıştır ve hayvanlar için otantik yaşam alanları sağlamasıyla tanınmaktadır.

13. Berlin-Dahlem Botanik Bahçesi ve Müze

berlin botanik bahçesi

126 dönümlük alanı kaplayan, dünyanın en büyük botanik bahçelerinden biridir ve yalnızca Avrupa’nın değil aynı zamanda Büyük Tropikal Ev’deki (Great Tropical House) tropikal ve subtropik ortamların florasını temsil eden 20.000’den fazla bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır.

14. Nikolai Quarter

almanya berlin nikolai quarter

Berlin’in Nikolai Quarter (Nikolaiviertel) bölgesi eski şehrin kalbinde yer alır ve en eski ve en popüler cazibe merkezlerinin yanı sıra yapacak birçok şey bulabileceğiniz  bir yerdir. Bu yaya dostu semt, restoran ve kafelere ev sahipliği yapan dar sokakları ve  birçok küçük binasıyla ünlüdür; sepetlere, ahşap el sanatlarına kadar her şeyi satan restoran, kafe, mağaza ve el sanatları atölyelerine ev sahipliği yapmaktadır.

15. Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi

 Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi

Berlin gezilecek noktaların son maddesinde Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi yer alıyor. Berlin’in en ilgi çekici yerlerinden biri olan Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi (Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche) birçok yönden aslında iki kiliseden oluşmaktadır: 1961’de tasarlanan ultra modern yeni kilise ve bunun yanında çoğu 63 metre yüksekliğindeki kulesinden ibaret olan ilk orijinal kilisenin kalıntıları. İmparator Wilhelm I onuruna 1895 yılında tamamlanmıştır.

Böylece Berlin’deki gezilecek noktaları görmüş olduk. Siz de bu liste dışında gezdiğiniz yerleri yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in