Budapeşte Gezi Rehberi: Budapeşte Gezilecek Yerler Listesi


budapeşte Matthias Kilisesi

Macaristan’ın başkenti ve pek çok kişi tarafından “Doğu’nun Paris’i” olarak kabul edilen Budapeşte, Doğu Avrupa’daki kültürel açıdan en önemli metropollerden biridir ve çok sayıda UNESCO Dünya Mirası Alanına ev sahipliği yapmaktadır. Tuna nehrinin iki yakasında yer alan Budapeşte, bir kısmı tedavi amaçlı kullanılan termal kaplıcalarıyla ünlüdür. Budapeşte etkileyici mimarisinden, sokak çalgıcılarına kadar gezmek için birkaç gününüzü ayırmak isteyeceğiniz birçok gezilecek yere sahiptir. Macaristan’ın başkenti Budapeşte, Buda, Tuna nehrinin batısında Óbuda, doğu kıyısında Pest olmak üzere aslında 3 birleşik şehirden oluşmaktadır. Bu yazıda Budapeşte gezilecek yerler listesini inceleyeceğiz.

Budapeşte Nerede?

Budapeşte gezisini planlamadan önce Budapeşte tam olarak nerede yer alıyor sorusuna cevap verelim. Budapeşte,
Avusturya, Slovenya, Slovakya, Romanya, Ukrayna, Sırbistan ve Hırvatistan’a komşu olan Macaristan’ın başkentidir ve İstanbul’dan uçakla yaklaşık 2 saatlik bir yolculukla gidilebilir.

Budapeşte Gezilecek Yerler Listesi

1. Buda Kalesi ve Kale Tepesi (Castle Hill)

macaristan-budapeşte-buda kalesi

Budapeşte gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Buda Kalesi var. Tuna Nehri üzerinde yükselen Kale Tepesi, Budapeşte’nin en önemli ortaçağ anıtları ve müzelerinin çoğunu barındırmaktadır. Bu etkileyici yapılardan en göz alıcı olanı, Moğol ve Tartar saldırılarından korunmak için inşa edilen 13. yüzyıldan kalma bir kalenin yerini alan büyük 200 odalı bir saray olan 18. yüzyıldan kalma Buda Kalesi’dir. II. Dünya Savaşı’nda ağır hasar görmüş olsa da, dış cephenin çoğu restore edilmiştir.Güney kanadındaki, Budapeşte Tarih Müzesi dört katlıdır. Kale tepesini (Castle Hill) ziyaret ederek,  Romanesk, Gotik ve Barok mimarisini keşfedebilirsiniz. Tüm bu tarihi kompleks, UNESCO Dünya Mirası listesindedir.

2. Parlemento Binası ve Kraliyet Mücevherleri

 Parlemento Binası ve Kraliyet Mücevherleri

Budapeşte’nin güzel yaya dostu Arnavut kaldırımlı sokaklarının etrafında bir yürüyüş yaparak ülkenin mimari açıdan hoş Parlamento binası ve onun komşuları olan Etnografya Müzesi ve Tarım Bakanlığı’nın etrafındaki bölgeyi gezebilirsimiz. Dünyanın üçüncü büyük parlamento binası olan bu Neo-Gotik bina, ülkenin 1000. yıldönümünü kutlamak için 1886’da açılmış. İçerisinde 691 adet oda bulunmakta. Hükümetin burada bulunmadığı zamanlarda yaklaşık 45 dakika süren rehberli turlar ile gezebilirsiniz.

3. St. Stephen Bazilikası

St. Stephen Bazilikası

Budapeşte gezilecek yerler listemizin bir diğer yeri  olan Aziz Stephen Bazilikası etkileyici mimarisi, iç mekanının güzelliği ve kubbesinden panoramik manzaralar sunan popüler bir cazibe merkezidir. Macar devletinin de kurucusu olan Macaristan’ın kutsal kralı Aziz Stephen’a adanmış, 1851’de başlamış, ancak birkaç inşaat işleminden sonra – bitmemiş kubbesinin çökmesi de dahil olmak üzere – 1905 yılına kadar tahsis edilmemiştir. Çatı, kuleler ve dış duvarlar II. Dünya Savaşı’nda çok hasar görmüş ve kilisenin değerli mozaikleri duvarlardan düşmüş. Daha sonra düşen bu mozaikler orijinal yerlerine başarılı bir şekilde restore edilmiş.

4. Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion)

budapeşte Balıkçı Tabyası

Neo-Romanesk kompleksin kuleleri, avlular, sütunlar ve duvarlar 1895 ve 1902 yılları arasında inşa edilmiştir. Kentin ve Tuna Nehri’nin manzarasına sahip olan bu yer, şehirdeki turistler için en popüler noktalardan biridir. Güney avlusunda Macaristan’ın ilk kralı olan Aziz Stephen’un bronz bir atlı heykeli bulunuyor.

5. Güzel Bir Gezinti: Danube Promenade

Danube Promenade Anıtı

Tuna Nehri Budapeşte’de kuzeyden güneye doğru akmaktadır ve şehir sınırları içindeki yerlerde 640 metre genişliğe ulaşmaktadır. Bu muhteşem ve görkemli nehrin manzaralarını seyretmek için birçok yer olsa da (ya Buda ya da Pest tarafları, ikisi de iyidir), şehrin muhteşem mimarisini gözlemlemek için Tuna Promenade, buradaki en iyi noktalardan biridir. Aynı zamanda Tuna Nehri kıyısında (Macar Parlamento binalarına yakın kuzeydoğu tarafında), Nazilerin burada vurduğu Yahudilerin anısına 60 çift çelikten oluşan Tuna Bank anıtı üzerinde ürpertici ayakkabıları görebilirsiniz. II. Dünya Savaşı’nda Macaristan’ın çektiği Nazi zulümlerinin dokunaklı bir hatırlatıcısıdır.

6. Matthias Kilisesi

budapeşte Matthias Kilisesi

Bizim Leydi Kilisesi (The Church of Our Lady) olarak da bilinen Matthias Kilisesi, Kale tepesinde (Castle Hill) önemli bir yerdir. 1269 yılında tamamlanmış ve 1300’lü yıllarda Meryem’in Ölümünü tasvir eden kabartmalı muhteşem güney kapısı eklenmiştir. 1309 yılında Macaristan Kralı I. Charles’ın taç giyme töreni ve Avusturya İmparatoru Franz Joseph I’in taç giyme töreni de dahil olmak üzere çeşitli tarihi olayların sahnesi olmuştur.

7. Gellért Tepesi

budapeşte Gellért Tepesi

Budapeşte’nin en çarpıcı yerlerinden biri ve Budapeşte gezilecek yerler listemizde yer alan bir yer olan Tuna’ya dik bir şekilde bakan 235 metrelik bir dolomit bloğu olan panoramik Gellért Tepesi’dir. Tepenin jeolojik fay hattında, kentin en ünlü şifalı su kaynaklarından birkaçın, 13. yüzyıldan bu yana ziyaretçilere uzak ve geniş bir alana yayılmış olan Gellért Spa ve Rudas Hamamlarını beslemektedir. Tepenin kuzeydoğu yamacında Gellért Anıtı bulunmaktadır.

8. Güzel Sanatlar Müzesi

budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi

Güzel Sanatlar Müzesi, yalnızca Budapeşte’nin en önemli sanat galerisi değil, aynı zamanda Avrupa’da bulunan Eski Ustaların en büyük eser koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan bir galeridir. İtalyan, İspanyol ve Hollandalı resim tablolarının koleksiyonu, 19. yüzyıldan kalma muhteşem bir binada sergilenmektedir.

9. Kahramanlar Meydanı ve Milenyum Anıtı

Kahramanlar Meydanı ve Milenyum Anıtı

Etkileyici Kahramanlar Meydanı (Hosök tere) büyük ölçüde, bu büyük alanı kaplayan devasa Güzel Sanatlar Müzesi’nden de sorumlu olan mimar Albert Schickedanz’ın eseridir. Öne çıkan özellikleri arasında, 19. yüzyılın sonlarında ortaya çıkarılan ve Başmelek Cebrail’in bir figürü tarafından taçlandırılmış 36 metrelik bir sütun olan Milenyum Anıtı yer alıyor.

10. Rock Nuclear Bunker Müzesindeki Hastane

Rock Nuclear Bunker müzesindeki hastane

Rock Nuclear Bunker Müzesindeki Hastane, İkinci Dünya Savaşı’na hazırlık olarak 1930’larda Budapeşte’deki Buda Kalesi’nin altındaki mağaralarda oluşturulan bir hastaneye verilen isimdir.  Soğuk Savaş zamanında, hastane nükleer kirlenmeye karşı daha da güvence altına alındı.

11. Üniversite Kilisesi

budapeşte üniversite kilisesi

Bu barok tarzı kilise, onüçüncü yüzyılda Aziz Paul’un emriyle inşa edilmiştir. Her iki tarafta, Aziz Anthony ve Aziz Paul heykellerini görebilirsiniz. Kilisenin iç kısmı, çarpıcı süslemeler taşıyan ahşap oyma kapı kadar güzel bir görüntüdedir.

12. Macar Ulusal Müzesi

budapeşte gezilecek yerler - macar ulusal müzesi

Muhteşem Macar Ulusal Müzesi, 1802’de kurulmuş olmasına rağmen, 1847’ye kadar iki avluyu çevreleyen büyük bir klasik bina olan şu anki yerine taşınmamıştı. Tarihi Macar ve Türk silahları ile ilgili birçok sergi ve eserleri burada görebilirsiniz. Müzik meraklıları için, daha sonra Franz Liszt’a ait olan Beethoven’ın piyanosu, burada görülebilir.

13. Woodland Parkı

budapeşte Woodland Parkı 

Güzel bir gölü içinde barındıran 302 dönümlük City Woodland Parkı (Városliget) hem Budapeşte halkı hem de ziyaretçiler için popüler bir eğlence yeridir. 19. yüzyılda ortaya çıkan park, yıllar boyunca birçok şeyin eklenmesiyle daha da popüler hale gelmiştir. Bunlar arasında Güzel Sanatlar Müzesi ve Sanat Sarayı; Belediye Zooloji ve Botanik Bahçesi; Budapeşte’nin mükemmel Ulaşım Müzesi; Tivoli Eğlence Parkı,büyük açık hava Széchenyi Şifalı Hamamı; masal Vajdahunyad Kalesi ve 100 bin kişilik Halk Stadyumu bulunmaktadır. Daha detaylı bilgiye buradan erişebilirsiniz.

14. Margaret Adası

budapeşte gezilecek yerler - Margaret Adası

Budapeşte gezilecek yerler listemizin sonunda Margaret adası bulunuyor. Margaret Adası (Margitsziget), 2.4 kilometre uzunluğunda ve 503 metre genişliğinde, çoğu yerliler için Budapeşte’nin ana rekreasyon merkezidir. Termal kaynaşmış şifalı banyoları, bakımlı bahçeleri ile birçok ziyaretçinin ilgisini çekmektedir. Ziyaretin öne çıkan noktalarından biri, 15 dönümden fazla alanı kaplayan devasa bir spa kompleksi olan Palatinus Hamamı’dır. Ayrıca, bir defada 20.000 kişinin  sığabileceği kapasiteye sahip çeşitli tıbbi, yüzme ve çocuk havuzları ile birlikte yapay dalgalar içeren bir banyo içermektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in