Floransa Gezilecek Yerler Listesi


italya floransa ponte vecchio köprüsü

İtalya’nın Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa, Rönesans sanatının ve mimarisinin etkisi ile uluslararası alanda saygın bir üne sahiptir. Floransa, İtalyan modası için de önemli bir şehridir ve dünyanın en iyi 15 moda başkenti arasında yer almaktadır. Ayrıca, büyük bir ulusal ekonomi merkezidir. Toskana bölgesinin en kalabalık şehridir. Şehir her yıl milyonlarca turisti ağırlamakta ve Floransa’nın Tarihi Merkezi 1982 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak ilan edilmiştir. Floransa’da gezip görülebilecek çok fazla mekan bulunmakta, o yüzden Floransa gezisi planlıyorsanız zamanınızı iyi ayarlamalısınız. Bu yazıda Floransa gezilecek yerler listesine bakacağız, tatil için bir Floransa gezi rehberi oluşturmak istiyorsanız, Floransa gezilecek yerler listesini buradan takip edebilirsiniz:

Floransa Gezilecek Yerler Listesi:

1. Santa Maria del Fiore Katedrali ve Piazza Del Duomo Meydanı

Santa Maria del Fiore Katedrali ve Piazza Del Duomo Meydanı

Floransa gezilecek yerler listemizin başında yer alan Piazza del Duomo, 1600 yılı aşkın süredir Floransa’nın dini merkezi olmuştur ve San Giovanni Vaftizhanesi’nin muhteşem yapılarına, Santa Maria del Fiore Katedrali’ne (Duomo) ve Giotto’nun Çan Kulesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Vaftizhaneyi, çan kulesini, katedrali ve müzesini gezerken, İtalyan Rönesansı’nın en büyük sanatçıları Ghiberti, Brunelleschi, Donatello, Giotto ve Michelangelo’nun sanatını ve mimarlığın en tanınmış başyapıtlarından bazılarını göreceksiniz.

Floransa’daki Santa Maria del Fiore Katedrali, Filippo Brunelleschi tarafından tasarlanan görkemli Rönesans kubbesiyle, vaftizhanenin karşısında yer almaktadır. Santa Maria del Fiore’nin onuruna verilen katedral, , 7. yüzyıldan kalma ve halen kalıntıları görülebilen Santa Reparata kilisesi üzerine inşa edilmiş geniş bir Gotik yapıdır. Katedral 13. yüzyılın sonunda mimar Arnolfo di Cambio tarafından yapımına başlandı ve  Filippo Brunelleschi tarafından kubbesi tasarlandı. Bu önemli iki mimarın da keykelleri hemen katedralin sağ tarafında görülebilir.

2. San Giovanni Vaftizhanesi (Battistero di San Giovanni)

San Giovanni Vaftizhanesi

İçten veya dıştan hangi açıdan bakarsanız bakın, bu 12. yüzyıl sekizgen vaftizhanesi tam bir sanat eseridir. İç mekanda kullanılan mozaikleri ve sanat eserleriyle Florsan gezilecek yerler listesinde en üstlerde yer alıyor. Ghiberti’nin katedrale bakan kapılar için yapmış olduğu muhteşem bronz paneller de görülmeye değer. Cennet kapısı diye bilinen Gates of Paradise’daki zarif bronz çalışmaları sanatın güzelliğini ortaya koyuyor.

3. Piazzale Michelangiolo

Piazzale Michelangiolo

Şehrin yukarısındaki bu teras tur otobüsleri için zorunlu bir duraktır ve katedralin tüm kartpostal çekimlerinin yapıldığı yerdir. Özellikle gün batımında güzel olan mekan, turistlerin yoğun olduğu zamanlarda, öğleden sonra tercih edilebilir. Florsansa’daki katedralin çatısından 360 derecelik panaromik şehir manzarası görebilseniz de sadece bu terastan Brunelleschi’nin kubbesinin şehir merkezine nasıl hakim olduğunu tam olarak anlayabilirsiniz. Buraya yürüyerek, gelebilirsiniz veya 12 – 13 numaralı otobüsleri  kullanarak da gelebilirsiniz.

4. Uffizi Sarayı ve Galeri

Uffizi Sarayı ve Galeri

Dünyanın en iyi sanat müzeleri arasında Uffizi’nin yerini tartışacak çok insan yoktur heralde. Sanatla çok ilgili biri olmasanız bile buradaki resimleri görmekte fayda var. Burayı ziyaretinizde Floransa’nın 14.-16. Yüzyılı ressamlarının batılı sanatın yüzünü nasıl değiştirdiğini daha iyi anlayacaksınız.

5. Signoria Meydanı (Piazza della Signoria) ve Loggia dei Lanzi

italya-floaransa piazza della signoria

Bu geniş meydan, 14. yüzyıldan kalma kökenlerinden beri Floransa’da güç merkezi olmuştur  ve belki de daha önce Etrüsk ve Roma kalıntıları meydanın kaldırımlarının altında bulunmuştur. Bugün, sosyal bir merkez olarak turistler ve yerliler ile dolu bir favori buluşma yeridir. Merkezinde bir tarafta Neptün Çeşmesi, bir yanda hâlâ şehir hükümetini barındıran Palazzo Vecchio yer alıyor. Meydanın sonunda yer alan Uffizi’nin duvarına karşı, birkaç önemli eserle açık bir heykel galerisi olan Loggia dei Lanzi yer almakta. Bunların en yaygın olarak tanınanları arasında Benvenuto Cellini’nin en tanınmış eseri Perseus bulunmakta. Palazzo Vecchio’nun önünde Michelangelo’nun Davut heykelinin bir kopyası bulunuyor.

6. Akademi Galerisi (Galleria dell’Accademia)

italy-floransa davut heykeli

Michelangelo’nun en tanınmış eseri Davut heykeli, Floransa’nın her yerine kopyalandı, ancak bu sanat müzesinin içinde orijinalini bulabilirsiniz. Ne yazık ki heykel bir saldırı sonucu şu anda bir cam arkasında korunuyor, ancak hala sanatsal açıdan ilham vermeye devam ediyor. Burada ayrıca yapımı tamamlanmamış olan St. Matthew katedrali de bulunmaktadır. Özellikle Uffizi Galerisi tarafına gidip Ufizi’deki  koleksiyonları görmeyi planlamıyorsanız, 13. ve 16. yüzyıl Floransalı sanatçıların çalışmaları için diğer galerilere bakabilirsiniz.

7. San Lorenzo Kilisesi (Basilica di San Lorenzo)

italya floransa san lorenzo

San Lorenzo kilisesi (Basilica di San Lorenzo), şehrin ana pazar bölgesinin merkezinde yer alan İtalya’nın Floransa’daki en büyük kiliselerinden biridir ve Medici ailesinin tüm başlıca üyelerinin (Cosimo il Vecchio’dan Cosimo III’e kadar) gömülme yeridir.

8. Palazzo Vecchio (Palazzo della Signoria)

italy floransa palazzo vecchio

Floransa’nın merkezindeki bu kale benzeri sarayın zengin odaları ve büyük galerilerinde adeta tarih, sanat ve güç yankılanmaktadır.  Geçmişte  şehir ve cumhuriyet buradan yönetildi ve güçlü Medici ailesi, ofislerinin ve dairelerinin tasarlanması ve dekore edilmesi için günün önde gelen sanatçı ve mimarlarını görevlendirdi.

9. Santa Croce Bazilikası (Basilica di Santa Croce)

italya floransa santa croce

Santa Croce Bazilikası (Basilica di Santa Croce), İtalya’nın Floransa kentinde bulunan başlıca Fransisken kilisesi ve Roma Katolik Kilisesi’nin küçük bir bazilikasıdır. Piazza di Santa Croce’de, Duomo’nun 800 metre güney doğusunda yer almaktadır. Burada Rönesans dönemine ait birkaç değerli sanat eserini de görebilirsiniz.

10. Ponte Vecchio Köprüsü

italya floransa ponte vecchio köprüsü

Ponte Vecchio belki de Floransa’nın en çok bilinen simgilerinden birisi olabilir. . Köprü geleneksel olarak Floransa’nın yetenekli kuyumcularının dükkanlarına ev sahipliği yapmıştır ve bu sebeple de kaliteli mücevharat örnekleri burada mevcuttur. Köprünün amacı Arno’nun iki tarafını birbirine bağlamaktı. Medici’nin Palazzo Vecchio’daki ofisleri ile Pitti Sarayı’ndaki daireleri arasında sık sık geçiş yapması gerekiyordu, bu yüzden mimar Vasari’yi bir geçit inşa etmesi için görevlendirdiler.

11. Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri

italya floransa boboli bahçeleri

Pitti Saray kompleksinde bir gün geçirerek, seçkin bir sanat galerisi, bir Medici sarayı, Florentine ustalığı, müzeler, tarih, kraliyet daireleri ve İtalya’nın önde gelen bahçelerinden birini ziyaret ederek Floransa’nın sunabileceği pek çok şeyi burada tecrübe edebilirsiniz.

12. Santa Maria Novella

Her ne kadar bu Dominik kilisesi Floransa’daki birkaç diğer kilise ile benzer bazı özellikler taşısa da içeride Masaccio, Giotto, Domenico Ghirlandaio, Lippi, Paolo Uccello gibi ustalardan çıkan şehrin en iyi fresklerinden bazılarını görebilirsiniz.

13. San Miniato al Monte Bazilikası

San Miniato al Monte Bazilikası

Floransa gezilecek yerler listemizin 13. sırasında İtalya’nın merkezindeki Floransa kentinde, kentin en yüksek noktalarından birinde yer alan San Miniato al Monte Bazilikası bulunuyor. Toskana’nın en güzel Romanesk yapılarından biri ve İtalya’daki en doğal kiliselerden biri olarak tanımlanmıştır.

14. Bargello Ulusal Müzesi

Floransa gezilecek yerler Bargello Ulusal Müzesi

Burada bulunan sadece dört Michelangelo başyapıtı, Bargello Sarayı’nı Floransa gezilecek yerler listenize koymak için yeterli sebep olabilir. Donatello, della Robbias, Cellini, Brunelleschi, Ghiberti ve 14. yüzyıldan 16. yüzyıla kadar uzanan Toskana sanatçılarının eserlerini burada görebilirsiniz.

15. Mercato Centrale: Floransa Tarihi Pazarı

italya floransa gezilecek yerler mercatocentrale

Floransa gezilecek yerler listemizin sonunda ise Mercato Centrale yer alıyor. Burası Floransa’nın tarihi bir pazarı. Bu pazarda işkembe etlerinden peynire, makarnadan baharata ve zeytine kadar geniş yelpazede ürünler alabilirsiniz. Pazara giden sokağın orda çift taraflı olarak sıralanmış işporta tezgahlarını da görebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in