İtalya Milano’da Gezilecek Yerler


italya gezilecek yerler - milan katedrali

Kuzey İtalya’daki Lombardiya’da bulunan Milano, ülkenin finans ve moda başkentidir. Milano’nun etkileyici alışveriş merkezlerinden olan ve tasarımcılara ev sahipliği yapan Prada, Armani ve Versace gibi markalar kentin asırlık kültürel kurumları kadar ziyaretçi çekmektedir. Duomo Katedrali, La Scala ve Leonardo da Vinci’nin Son Akşam Yemeği gibi cazibe merkezleri ile Milano İtalya’nın Roma ve Venedik’ten sonra en çok ziyaret edilen üçüncü şehridir. Bu yazıda sizlere Milano gezisi ile ilgili bazı ipuçları verip, Milano’da gezilecek yerler listesi oluşturacağız.

Milan’a bir gezi planlıyorsanız, Ağustos ayı boyunca birçok işletme ve mağazanın kapanmış olabileceğini düşünmenizde fayda var çünkü, Ağustos ayı, ülkede yılın en sıcak zamanlarından olduğundan, Milano’daki birçok  yerli ve mülk sahibi bu süre zarfında tatile çıkıyor. Bugün Milano, turistlere tarihi bir mimari, modern yüksek katlı gökdelenler ve moda dünyasına ait önemli markaları sunuyor. Şehirde bulunan  Duomo Katedrali şehrin en önemli simgelerinden biridir.

İtalya Milano’da Gezilecek Yerler Listesi

1. Milan Katedrali – Il Duomo

italya gezilecek yerler - milan katedrali

Milano’da gezilecek yerler listesimizin başında Milano’ya giden herkesin önünde mutlaka bir fotoğrafının bulunduğu Milano Katedrali bulunuyor. Milano Katedrali gerçekten anıtsal bir yapıdır, görkemli mimarisiyle ünlüdür ve tamamlanması 600 yıldan fazla sürmüşütür. Milano’nun merkezinde, kendi adını taşıyan Piazza del Duomo’da bulunan katedral, 1386’da inşa edilmiş ancak 1965’e kadar resmi olarak tamamlanmamıştır. İtalyan Gotik tarzı ile katedralin ön cephesi gerçekten muhteşem sayısız kule, heykel ve dekorasyon ile taçlandırılmıştır.

2. Leonardo da Vinci’nin “Son Akşam Yemeği”

Leonardo da Vinci'nin Son Akşam Yemeği

Corso Magenta’daki Santa Maria delle Grazie’nin Gotik tuğla kilisesinin Rönesans tarzındaki büyük altı taraflı kubbesi, İtalya’nın en etkili Rönesans mimarlarından biri olan Bramante tarafından tasarlandı. Leonardo da Vinci’nin Son Akşam Yemeği’ni barındıran kilise ve bitişik yemekhane, II. Dünya Savaşı’nda ağır hasar görmüştü ve onarım çalışmaları sırasında kubbede eski sgraffito resimleri ortaya çıkarıldı. Kuzey koridorunun sonunda Madonna delle Grazie’nin Barok Şapeli vardır. Ancak çoğu turistin Santa Maria delle Grazie’yi ziyaret etmesinin sebebi, eski Dominik manastırının yemekhane duvarına boyanmış olan da Vinci’nin en ünlü eserini görmektir.

3. Alışveriş ve Cafeler : Galleria Vittorio Emanuele II

Alışveriş ve Cafeler - Galleria Vittorio Emanuele II

Piazza del Duomo’nun bir tarafını oluşturan ve diğer tarafta Piazza della Scala’ya açılan büyük Galleria Vittorio Emanuele II, Giuseppe Mengoni tarafından tasarlandı ve 1865 ile 1877 yılları arasında inşa edildi. İtalya’da modern mimarinin başlangıcını oluşturan mimari, bugün 19. yüzyıldan kalma endüstriyel demir ve cam konstrüksiyonun muhteşem bir örneği olarak duruyor.

4. Sforzesco Kalesi

Sforzesco Kalesi

Milano’da gezilecek yerler listemizin 4. sırasında Sforzesco Kalesi bulunuyor. Sırasıyla 1277’den 1447’ye ve 1450’den 1535’e kadar Milan’ı yöneten Visconti ve Sforza aileleri tarafından tutulan Castello Sforzesco, 1368’de inşa edilmiş ve 1450’de yeniden inşa edilmiştir. Kale, bir tanesi heykel müzesine ev sahipliği yapan bir dizi müze olan Musei del Castello Sforzesco’ya ev sahipliği yapmaktadır. Koleksiyon, 1953 yılında Roma’daki Palazzo Rondanini’den getirilen Michelangelo’nun son şaheseri Pietà Rondanini’yi içeriyor. Diğer müzeler, dekoratif sanat eserleri, tarih öncesi ve Mısır eserleri, müzik tarihinin bir koleksiyonu, silah ve ortaçağ zırhı koleksiyonuna sahiptir. Resim galerisi Bellini, Correggio, Mantegna, Bergognone, Foppa, Lotto, Tintoretto ve Antonello da Messina’nın resimlerini içermektedir.

5. San Maurizio ve Arkeoloji Müzesi

San Maurizio ve Arkeoloji Müzesi

Bu 16. yüzyıldan kalma kraliyet kilisesi ve bir zamanların Benedictine manastırı, her bir karesi, Leonardo da Vinci ile çalışan Bernardino Luini tarafından icra edilen nefes kesen fresklerle kaplı Milan’ın gizli mücevheridir.

6. Pinacoteca di Brera

milan da gezilecek yerler - Pinacoteca di Brera

1651-1773 yılları arasında inşa edilen Rönesans Palazzo di Brera, aslında bir Cizvit koleji imiş, ancak 1776’dan beri Accademia di Belle Arti (Güzel Sanatlar Akademisi) olmuş. Kütüphane ve gözlemevi ile birlikte İtalya’nın en iyi sanat müzelerinden biri olan Pinacoteca di Brera’yı içermektedir. Müze özellikle İtalyan usta ressamların resimleri ile ön plana çıkmaktadır. Avluya girerken heykeltıraş Canova tarafından yapılan Napolyon I anıtını görebilirsiniz.

7. Opera Binası: Teatro alla Scala

Milano Opera Binası -Teatro alla Scala

Dünyanın en prestijli opera binası olarak kabul edilen La Scala, tüm büyük opera bestecilerinin ve şarkıcılarının müziğine ev sahipliği yapmakta ve  2,800 kişilik koltukları, İtalya’nın bu alanda en çok talep edilenleri arasında. Sezon Aralık ayı başlarında başlar ve Mayıs ayına kadar devam eder, ancak biletlerin elde edilmesi genellikle zordur.

8. Sant’Ambrogio Kilisesi

milano  SantAmbrogio Kilisesi

Sant’Ambrogio kilisesi 386 yılında Milano’da doğan ve şehrin koruyucu azizi olan St. Ambrose tarafından kurulmuştur. Bu kilise,  daha önceki dokuzuncu yüzyıldan kalma bir kilisenin koro yeri etrafında 12. yüzyılda inşa edilmiş Romanesk mimarisinin bir şaheseridir. İçeride, geç Roma dönemine ait oymalı minberi ve onun altında zengin bir şekilde oyulmuş 4. yüzyıl Stilikon lahitini görebilirsiniz.

9. Milan Anıtsal Mezarlığı: Cimitero Monumentale

 Milan Anıtsal Mezarlığı - Cimitero Monumentale

Stazione Porta Garibaldi tren istasyonunun yakınında bulunan Cimitero Monumentale, birçoğu İtalyan heykeltraşları tarafından sergilenen Art Nouveau heykellerinin bir açık galerisidir.

10. Santa Maria Presso San Satiro Kilisesi

Santa Maria Presso San Satiro Kilisesi

İlk kez 876 yılında inşa edilen kilise, St. Ambrose’un kardeşi Aziz Satyrus’a adanmış. Mimari bir mücevher olan San Satiro, daha sonra Bramante (1444-1514) tarafından Rönesans mimarisinin temelleri ve bakış açılarını gösterecek şekilde daha da güzelleştirildi.

11. Poldi-Pezzoli Müzesi

Poldi-Pezzoli müzesi

Bu sanat müzesi Botticelli, Mantegna, Piero della Francesca, Guardí ve diğer sanatçıların resimlerinin yanı sıra mücevher, gümüş, bronz, porselen, Etrüsk çömlek, zırh ve silahların sunulduğu bir müzedir. Müzedeki tekstil ürünleri arasında Flaman ve Farsça halılar, duvar halıları, geniş bir el işi dantel koleksiyonu ve Botticelli tarafından tasarlanan çok nadir bir nakış bulunmaktadır.

12. Bagatti Valsecchi Müzesi

Milano'da Gezilecek Yerler : Bagatti Valsecchi Müzesi

Bagatti Valsecchi Müzesi’nin daimi koleksiyonları, İtalyan Rönesans dekoratif sanatlarını (mobilya, metal işi, deri, cam eşyalar vb) ve  bazı heykelleri (Madonna dahil) içerir.

13. Leonardo da Vinci Ulusal Müzesi

milano-italya-leonardo-da-vinci-müzesi

Müze, bilim ve teknoloji tarihini ilk bilim insanlarının çalışmalarından modern zamanlara kadar göstermektedir. Özellikle ilgi çekici olan da Vinci’nin çizimlerinden oluşturulan, onun icat ve makinelerinin birçoğunun çalışma modellerini içeren Leonardo da Vinci Galerisi’dir. Fizik sergilerinde ise Galileo, Newton ve Volta tarafından kullanılan cihazlar ve optik, telgraf, ulaşım, nakliye, zaman işleyişi vb. ile ilgili bölümler var. Toplamda, 15.000’den fazla teknik ve bilimsel nesne, İtalyan biliminin, teknolojisinin ve endüstrinin tarihini temsil ediyor.

14. Naviglio

italya milano da gezilecek yerler - Naviglio

Kanal tarafındaki kafeler ve müzik kulüplerini sık sık gezen gençler için, Naviglio geceleri Milano’da yapılacak en iyi şeylerden biridir. Akşam saatlerinde en hareketli zamanları olmasına rağmen, butikler ve sanatçı atölyeleri için ve burada düzenlenen festivaller için gündüz saatlerinde gitmelisiniz. Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi Orkestrası, perşembe ve cuma akşamları ve Pazar öğleden sonraları Auditorium di Milano’da yaklaşık 50 konser gerçekleştirmektedir.

15. Sant’Eustorgio Bazilikası

Milano'da Gezilecek Yerler - Sant'Eustorgio

Sant’Eustorgio’nun Romanesk Bazilikası, 12. ve 13. yüzyıllarda inşa edilmiştir. Freskler Vincenzo Foppa tarafından yapılmıştır. Rönesans kubbesi 1574’te eklenmiş, ancak St. Aquilinus’un şapelindeki mozaikler dördüncü yüzyıldan kalmadır.

16. Modern Sanat Galerisi

Milano'da gezilecek yerler -Modern Sanat Galerisi: Civica Galleria d'Arte Moderna

Milano’da gezilecek yerler listemizin sonunda Modern Sanat Galerisi var. Bu modern sanat galerisindeki koleksiyon, 18. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar büyük ölçüde İtalyan ve Avrupa eserlerinden oluşuyor. Müze Francesco Filippini, Giuseppe Ferrari, Giovanni Fattori, Silvestro Lega, Giovanni Boldini, Vincent van Gogh, Édouard Manet, Paul Gauguin, Paul Cézanne, Pablo Picasso, Giacomo Balla, Umberto Boccioni, Francesco Hayez, Giovanni Segantini, Giuseppe Pellizza da Volpedo, Antonio Canova ve diğer bazı sanatçıların da eserlerini içermektedir. Müze Treves, Ponti, Grassi ve Vismara gibi Milanlı ailelerden bağışlar almıştır. Daha detaylı bilgiye wikipedi sayfasından buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in