Londra Gezilecek Yerler Listesi


Londra'nın Ünlü Dönme Dolabı - London Eye

Her yıl 15 milyon ziyaretçiyi çeken İngiltere’nin başkenti  Londra, dünyanın en çok turist ağırlayan şehirlerinden biri. İngiltere’nin başkenti hareketli bir sanat ve eğlence merkezidir,tiyatroları her zaman kalabalıktır ve Beatles’den 50 yıl sonra bile ülkenin müzik sahnesi hala ithişamını korumaktadır.  Londra ayrıca  Kraliyet saraylarından, müzelere, kiliselerden, dev dönme dolabına kadar gezegenin en büyük kültürel cazibe merkezlerinden birini sunuyor. Tüm bunlara ek olarak, ziyaret edilecek en popüler yerlerin çoğu ücretsizdir.Ziyaret sebebiniz ne olursa olsun, Londra’nın herkes için ilgi çekici bir şeyleri var. Sanat ya da tiyatro hayranları, Ulusal Galeri ve West End Tiyatro Bölgesi’ni övecekler, monarşi hayranları ise Londra gezilecek yerler listelerine Buckingham Sarayı’nı ekleyeceklerdir. Londra ziyaret edilebilecek en pahalı şehirlerden biri olsa da Victoria ve Albert müzesi, Hyde Park ve Kensington bahçeleri dahil olmak üzere popüler yerlerden birçoğunu ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Gelin şimdi Londra gezilecek yerler listesini inceleyelim:

Londra Gezilecek Yerler Listesi

1. Buckingham Sarayı ve Muhafız Değişim Töreni

ingiltere londra buckhingham sarayı

Londra gezilecek yerler listemizin başında İngiltere’nin en ikonik binalarından biri olan Buckingham Sarayı yer alıyor. Buckingham Sarayı Londra’nın en popüler törenlerinden olan muhafızların değişim törenine ev sahipliği yapıyor.  Buckingham Sarayı 1837’de inşa edilmiştir ve Kraliçe Victoria’nın katılımından bu yana Kraliyet Ailesi’nin Londra’daki ikametgahı olmuştur. Kraliçe’nin içeride olup olmadığını merak ediyorsanız, binanın üstündeki bayrak direğine bakabilirsiniz, eğer gece gündüz dalgalanıyorsa Kraliçe içeridedir. Kraliçenin İskoçya’daki yaz sarayında olduğu zamanlarda, sarayı ziyaret etmek isteyenler Devlet Odaları, Kraliçe’nin Galerisi ve Royal Mews (faytonlu atlar) turları için bilet satın alabilir.

2. Londra Kulesi ve Kule Köprüsü

londra kulesi

Hapishaneden saraya, hazineden özel hayvanat bahçesine, muhteşem Londra Kulesi, yüzyıllar boyunca birçok farklı rolü yerine getirmiştir. İngiltere’nin en ikonik yapılarından biri olan bu muhteşem Dünya Mirası, ülkenin zengin tarihini merak eden ziyaretçiler için cazip bir ortam sunuyor. 1078’de William the Conqueror tarafından inşa edilen devasa Beyaz Kule’nin içinde, 17. yüzyıldan kalma kraliyet silahları ve zırhları bulunuyor.

3. İngiliz Müzesi (The British Museum)

londra ingiliz müzesi

Dünyanın en iyi antika koleksiyonlarından birini sergileyen İngiliz Müzesi (British Museum), Asur, Babil, Çin, Avrupa ve daha birçok farklı yer olmak üzere antik dünyadan 13 milyondan fazla eseri içerisinde barındırıyor. Bunlar arasından en popüler olanlarından birkaçını sayacak olursak; Parthenon’dan gelen Elgin Mermerleri, Rosetta Taşı, Ramesses II’nin devasa büstü, Mısır mumyaları ve Mildenhall Hazinesi olarak bilinen 4. yüzyıldan kalma Roma gümüş hazinesi başlıcaları arasında yer alır. Daha detaylı bilgi için websitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.

4. Big Ben Saat Kulesi ve Parlamento Evleri

londra big ben saat kulesi ve parliament

Londra’nın bir diğer ikonik simgelerinden birisi olan Big Ben saat kulesi 96 metre uzunluğundadır. Kule, neo-gotik tarzda Augustus Pugin tarafından tasarlandı. 1859’da tamamlandığında, saat dünyanın en büyük ve en doğru çalışan dört yüzlü vurma ve çınlama saati imiş. Zeminden çan kulesine tırmanmak için 334 basamak bulunmaktadır. Birleşik Krallık ve parlamenter demokrasinin en önemli sembollerinden biridir ve genellikle Londra’da kurulan film setlerinin çekimlerinde kullanılmaktadır.

Westminster Sarayı, Birleşik Krallık Parlamentosu’nun iki evi olan Avam Kamarası ve Lordlar Evi’nin buluşma yeridir. Yaygın olarak Parlamento ninası olarak bilinen Saray, Londra’nın merkezindeki Westminster’de Thames Nehri’nin kuzey kıyısında yer alır.

5. Ulusal Galeri (National Gallery)

ingiltere lonrda ulusal galeri

Ulusal Galeri, Londra’nın merkezinde, Westminster City’deki Trafalgar Meydanı’nda bir sanat müzesidir. 1824’te kurulan, 13. yüzyılın ortalarından 1900’e uzanan 2.300’ün üzerinde resimden oluşan bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Louvre müzesi, İngiliz müzesi (British Museum) ve Metropolitan Sanat müzesinden sonra dünyada en çok ziyaret edilen sanat müzeleri arasında yer almaktadır.

6. Victoria ve Albert Müzesi

londra victoria ve albert müzesi

Victoria ve Albert Müzesi (V & A), Doğal Tarih Müzesi ve Bilim Müzesi’ni içeren South Kensington tabanlı müzeler grubunun bir parçasıdır. 1852 yılında kurulan V & A, yaklaşık 13 dönümlük bir alanı kaplar ve 5000 yıllık sanat ve ilgili eserleri kapsayan 145 galeri içerir. Sergiler arasında seramik ve cam, tekstil ve kostümler, gümüş ve mücevher, demir eşya, heykel, baskı ve fotoğraflar yer almakta.

7. Piccadilly Circus ve Trafalgar Meydanı

londra Piccadilly Circus ve Trafalgar meydanı

Londra’nın en tanınmış turistik yerlerinden ikisi olan bu ünlü meydanlar birbirinden uzak değildir ve Londra’nın hareketli tiyatro ve eğlence bölgesi Soho’ya açılan kapılardır. Trafalgar  meydanının adı, İspanya’nın Trafalgar Burnu kıyısında gerçekleşen 21 Ekim 1805’te Fransa ve İspanya ile Napolyon Savaşları’nda İngiliz donanma zaferi olan Trafalgar Savaşı’na ithaf etmektedir.

8. Tate Britain ve Tate Modern

Tate Britain and Tate Modern

Bir zamanlar Tate Galerisi olarak bilinen Londra’daki iki Tate galerisi olan Tate Britain ve Tate Modern, dünyanın en önemli sanat koleksiyonlarından birini oluşturuyor. Sanat severler için gezilecek yerlerden olan bu iki galeriye, yüksek hızlı feribotlar ile ulaşabilirsiniz.

9. Westminster Abbey

londra gezilecek yerler Westminster Abbey

Eskiden beri beri kralların, kraliçelerin, devlet adamlarının, askerlerin, şairlerin, rahiplerin ve kahramanların hayatlarına dokunan bir yer olan  Westminster Abbey, 1066’dan beri taç giyme kilisesi olmuştur. Bu alan, 1065 yılında Edward Confessor tarafından Norman kilisesinin kuruluşuna kadar uzanan manastırın en eski alanlarından biridir. Alan 1908’den beri bir müze olarak kullanılmıştır.

10. Churchill’in Savaş Odaları

Churchill'in Savaş Odaları

Londra’nın tarihi mekanlarının en etkileyici arasında olan bu mekan, Başbakan Winston Churchill’in İngiliz askeri kampanyalarını yürüttüğü ve II. Dünya Savaşı boyunca ülkesinin savunmasını yaptığı mükemmel korunmuş bir merkezdir. Burada Churchill’in uyuduğu küçük odayı ve ünlü savaş konuşmalarını yayınladığı doğaçlama radyo stüdyosunu görebilirsiniz.

11. Hyde Park Gezisi

londra gezilecek yerler hyde park

350 dönümlük bir alanı kaplayan Hyde Park, Londra’nın en büyük açık alanıdır ve 1635’ten beri turistler için bir görülmesi gereken yerlerden olmuştur. Parkın öne çıkan yerlerinden biri, tekne ve yüzme için popüler olan 18. yüzyıldan kalma bir insan yapımı göl olan Serpentine’dir.

12. St. Paul Katedrali

londra gezilecek noktalar - St. Paul Katedrali

Londra’nın bulunan birçok kiliseden en büyüğü ve en ünlüsü ve kuşkusuz dünyanın en muhteşem katedrallerinden biri St. Paul Katedralidir. Bugün, ikiz Barok kuleler ve St. Paul’un muhteşem 365 metrelik kubbesi, İngiliz mimarisinin bir başyapıtıdır. Eğer kubbenin iç kısmını ve Fısıltı Galerisini (Whispering Gallery)  görmek istiyorsanız, merdivenlerden tırmanabilirsiniz. Buranın Fısıltı galerisi adı ile bilinmesinin sebebi de, buradan duvara karşı bişi fısıldarsanız, odanın karşı tarafında 32 metre bir kişi sizi rahat bir şekilde duyabiliyor olmasıymış.

13. Covent Garden

londra covent garden

Eskiden merkez meydanda bir meyve sebze marketi olan Covent Garden, şimdi popüler bir alışveriş merkezi, turizm bölgesi ve Royal Opera evi ile öne çıkmakta.

14. Londra’nın Ünlü Dönme Dolabı: London Eye

Londra'nın Ünlü Dönme Dolabı - London Eye

Londra gezilecek yerler listesi London Eye olmadan olmaz desek yanlış olmaz heralde. London Eye, Londra’daki Thames Nehri’nin güney yakasındaki dev bir dönme dolaptır. Avrupa’nın en yüksek dönme dolabı olan London Eye, 3.75 milyonu aşkın ziyaretçiye sahip Birleşik Krallık’taki en popüler turistik cazibe merkezidir. Dönme dolap  135 metre  yüksekliğinde ve  120 metrelik  bir çapa sahiptir. 2000 yılında halka açıldığında dünyanın en uzun dönme dolabıydı. Yüksekliği 2006 yılında 160 metrelik Nanchang yıldızı, 2008’de 165 metre  Singapur Flyer ve 2014’te 167.6 metrelik  High Roller (Las Vegas)’ın açılması ile diğerlerinden geride kalmıştır.

15. Hampton Court Sarayı

Hampton Court Sarayı

Hamtpon Court Sarayı Avrupa’nın en ünlü saraylarından biridir. Sarayın inşası 1515 yılında Kral Henry VIII’in favorisi olan Kardinal Thomas Wolsey için başlamış. Bugün, saray kamuya açıktır ve Londra’nın merkezindeki Waterloo istasyonundan trenle kolayca ulaşılabilir. Ayrıca, 111, 216, 411 ve R68  numaralı Londra otobüsleri sarayın kapısının dışında durmaktadır. Sarayın kendisi ve bahçeleri dışında ziyaretçiler için diğer ilgi çekici yerler arasında ünlü labirent, tarihi gerçek tenis kortu (aşağıya bakınız) ve 2005 yılı itibariyle dünyanın en geniş üzüm asmaları bahçesi bulunmaktadır.

16. Greenwich Gezisi

londra greenvwich

Greenwich, denizcilik tarihi ve adını Greenwich Meridyeni(0 ° boylam) ve Greenwich Mean Time’a vermesiyle ünlüdür. Bölge, 15. yüzyıldan kalma bir kraliyet sarayı, Placentia Sarayı ve Henry VIII ve Elizabeth I. dahil olmak üzere birçok kişinin doğduğu yer olmuştur.

17. Kew Bahçeleri (Kew Gardens)

londra kew bahçeleri

Kew Gardens resmi olarak Kraliyet Botanik Bahçeleri olarak adlandırılır. Thames’ın güney kıyısında, güneybatı Londra’da yer alır ve 300 dönümlük arazide yetişen çok sayıda bitkinin bulunduğu vakit geçirmek için harika bir yerdir. 1841’de hükümet mülkiyeti haline gelmiş.

Böylece olası Londra seyahatinizde, Londra gezilecek yerler listesini oluşturmuş olduk. Siz de gördüğünüz Londra seyahatinizde Londra’nın bilinmeyen yerlerini yorumlarda belirtebilirsiniz. Bu arada Gürcistan’a yolunuz düşerse belki Batum ile ilgili buradaki yazıyı da inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in