Lviv Gezilecek Yerler Listesi


LVIV OPERA binası

Ukrayna yıllar boyunca Avusturya ve Polonya’dan Rusya’ya ve Moğol Tatarlarına kadar farklı kültürlerden etkilenmiştir. Renkli kültürü, lezzetli yerel yiyecekleri  ve hızla yayılan kafe kültürü için Ukrayna’yı ziyaret etmelisiniz. Ukrayna’nın önemli şehirlerinden biri olan Lviv, taşlarla kaplanmış dar ortaçağ sokakları, farklı biçimlerde yapılmış ve hepsi orijinal biçiminde korunmuş olan mimari dekorasyonları ile şiirsel bir şehirdir. Eski zamanlarda Lviv, Galiçya-Volyn beyliği adı verilen güçlü bir Slav devletinin başkentiydi. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun ve daha sonra Polonya’nın bir parçası olmak şehrin eşsiz görüntüsünün oluşmasına katkıda bulunmuş. Şehrin merkezi kısmı UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Lviv’de 60 müze, 104 katedral ve kilise bulunmaktadır. Son beş yıl boyunca turist sayısı açısından Kiev ve Odessa ile yarışacak konuma gelmiştir. Bu yazıda Lviv gezilecek yerler listesine bakacağız:

Lviv Gezilecek Yerler Listesi

1.  Rynok Meydanı

RYNOK meydanı

Ukrayna’nın Avrupalılaşmasının tarihi başlangıcı olan Lviv’in kalbi Rynok Meydanı 500 yıl boyunca şehrin politik, kamusal, kültürel ve ticari yaşamının merkezi olmuştur. Çevresinde 16-20. yüzyıllara dayanan mimari 50 kadar anıt bulunmaktadır.

2. Lviv Opera Binası

LVIV OPERA binası

Lviv gezilecek yerler listemizin ikinci sırasında Lviv Opera Binası yer almakta. Lviv Opera Binası, 1901 yılında Neo-Rönesans tarzında inşa edilmiştir ve Avrupa’nın en güzel tiyatrolarından biridir. Mimar Zygmunt Gorgolewski tarafından tasarlanan opera binası, Paris ve Viyana opera binaları ile karşılaştırılmaktadır.

3. Virmenska Caddesi

VIRMENSKA caddesi

Virmenska caddesi Lviv’deki en eski Ermeni topluluğu için uzun yıllar boyunca bir merkez oldu. Eşsiz mimarisi, Paskalya Hıristiyan kültürünün özgün ruhunu yansıtır.

4. Lviv Potocki Sarayı

POTOCKIS sarayı

Potockis Sarayı 19. yüzyılın sonlarındaki Fransız Neo-Rönesans tarzını yansıtan görkemli bir yapıdır. Bu Heybetli saray, kabartmalar, pervazlar, duvar resimleri ve vitray pencereler ile dekore edilmiştir.  Fransız mimar Louis d’Overnu tarafından tasarlanmıştır. Yapımı 1888 den 1890’a kadar mimar Julian Tsybulski gözetiminde sürmüştür. Çarşamba ve Cumartesi  günleri 11: 00 den 18: 00′ e kadar,  Pazar ve Salı günleri 12: 00’den 18: 00’e kadar Pazartesi hariç her gün açıktır. Güzel mimarisi ile Lviv gezilecek yerler listenize eklemenizde fayda var 🙂

5. Boim Şapeli (The Chapel of Boim Family)

BOIM şapeli

Boim ailesinin Şapeli, Katedral Meydanı’nında yer alan; ünlü ve çok eşsiz bir geç Rönesans dönemi anıtıdır. Wroclaw şehrinden inşaatçı Andrzej Bemer tarafından tasarlanmıştır. Şapelin cephesi, Passion ve Aziz Peter ve Paul figürleri içeren taş oymalar ile kaplıdır.

6.  Dominican Kilisesi (The Dominican Church)

DOMINICAN kilisesi

Şu anda Kutsal Eucharist’in Katolik Kilisesi olan Dominik Kilisesi, geç Barok döneminin bir anıtıdır ve orijinal heykellerle süslenmiştir. Dominik Manastırı, Ukraynalı Prens Lev Danylovych’in eşinin talebi üzerine 13. yüzyılda burada kurulmuştur.

7.  Bernardine Manastırı (The Bernardine Monastery)

BERNARDINE manastırı

Lviv’deki Bernardine kilisesi ve manastırı, pazar meydanının güneyindeki şehrin eski kent (Old Town) bölgesinde yer almaktadır. Manastır, St Andrew Roma Katolik kilisesi ile birlikte şu anda Aziz Basil Bazilikası’na aittir. İç tasarımı 1738-1740 yıllarında Barok dönemi tarzı ile yenilenmiştir. Hemen köşe tarafında Hlyniany kapısı bulunmaktadır.

8.  İtalyan Avlusu (Italian Courtyard)

italyan avlusu

Kornyakt Sarayı (6 Rynok Meydanı) 1580’e uzanan tarihi ile son derece değerli bir Rönesans anıtıdır. Lviv tarihinin en zengin vatandaşı olan tüccar Constantine Kornyakt’ın sarayı idi. Daha sonraki zamanlarda ise , Polonya Kralı Jan Sobieski’nin  kraliyet konağı olarak kullanıldı.

 

9.  High Castle Parkı

high castle parkı

Lviv şehrinin ayaklarınızın altında olduğu, şehri tepeden izleyebileceğiniz, 13 -18. yüzyıllarına ait Yüksek Kale’nin (High Castle) bulunduğu popüler bir parktır. Şehre kuşbakışı bakmak istiyorsanız Lviv gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

10. Lyçakiv Mezarlığı (Lviv Lychakiv Cemetery)

LYCHAKIV mezarlığı

Toplam 40 hektarlık bir alanı kaplayan mezarlık 1786’da, yeni Avusturya hükümeti tarafından kurulmuştur. Tarihi ve kültürel bir müze  olarak sınıflandırılmaktadır. Mezarlığın en eski mezar taşı 1675 yılına kadar uzanmaktadır. Lychakiv Mezarlığı ayrıca  zengin Lviv ailelerine ait 23 güzel süslü şapeli ile ünlüdür.

Lviv’de gezilecek noktaları derledeğim yazının sonuna geldik. Sizler de Lviv seyahatlerinizde gördüğünüz farklı mekanları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in