Paris Gezi Rehberi


Paris eyfel kulesi

Bu Paris gezi rehberi, yapacağınız Fransa turunuzda Paris’te gezilecek yerler ile ilgili bilgiler vermek için umarım size faydalı olacaktır. Paris eyfel kulesi ile, şanzelize caddesi ile Fransa turunun olmazsa olmaz şehirlerinden biridir. Paris’e ilk kez geliyorsanız, muhtemelen dünyaca ünlü Eyfel Kulesi, Louvre ve Notre-Dame’de vakit geçirmek isteyeceksiniz, ancak Musée d’Orsay, Lüksemburg Bahçeleri veya Le Marais gibi şehrin diğer önemli noktalarını kaçırmayın. Eğer zamanınız kısıtlı ise müze turu, alışveriş, bölge keşfi, operalar vb. gibi birçok seçenek arasından kendi zevkinize göre güzergahınızı planlayın ve Paris’te en çok görmek istediğiniz yerlerin bir sıralamasını yapın.

Paris yüzyıllar boyunca kültürün bir simgesi olmuştur. Sanat, moda, yemek, edebiyatın dünya başkentlerinden birisidir. Paris, bulvarları, şık butikleri ve dünya standartlarında sanat galerileri ile turistler için gezilecek önemli bir şehirdir.

Aşağıda kısa açıklamalarıyla Paris gezilecek yerler listemizde neler olacak bir bakalım:

Paris Gezi Rehberi:

1. Notre-Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali

Mimarisi ile Paris’in en çok sevilen katedrali desek yanlış olmaz heralde.

2. Sainte-Chapelle

saint chapelle

Paris’in bir diğer katedralidir ve gotik bir havası vardırç

3. Louvre Müzesi

Louvre Müzesi

Avrupa’nın en eski ve harika müzelerinden biridir, içerisinde ünlü Mona Lisa tablosu ve eski yunan heykeli Venus de Milo’yu ve daha birçok sanatsal içeriği barındırır.

4. Orsay Müzesi

Paris Orsay Müzesi

Avrupa’nın en büyük Empresyonist koleksiyonunu da içeren on dokuzuncu yüzyıl sanat müzesidir.

5.Eyfel Kulesi

Paris eyfel kulesi

Eyfel kulesini bilmeyen yoktur heralde. 324.8 metre uzunluğunda Paris’in en önemli sembollerinden birisi olan kuledir. Yapımında 3 binden fazla işçi çalışmıştır. Eyfel kulesine tırmandıktan sonra Paris’e kuşbakışı bakabilirsiniz.

6. Şanzelize Bulvarı (Champs-Elysées)

Şanzelize Bulvarı

Şanzelize Bulvarı  (Champs-Elysées) “dünyanın en güzel caddesi” olarak da bilinir, tarihi ve sayısız lüks butikleriyle Paris’in prestijini, lüksünü ve şıklığını temsil eder. Bugün, Champs-Elysées her yıl 100 milyona yakın turist ağırlıyor.

7. Versay Sarayı (Versailles)

versay sarayı

Versay Sarayı, Aynalar Salonu (hall of mirrors), geniş bahçeleri ve  aynı anda 20.000 kişiyi barındırabilme özelliği ile, 1668 yılında XIV. Louis tarafından Avrupa’nın en büyük saraylarından birisi olarak yapılmıştır.

8. Orangerie Müzesi

Orangerie Müzesi

Monet’in su nilüferleri, Utrillo, Cézanne, Renoir, Matisse ve Picasso’nun çalışmalarını barındıran bir müzedir.

9. Army Müzesi ve Napolyon’un Mezarı

Army Müzesi

İmparatorun, Fransa’nın savaşlarının müzelerini de barındıran mezarı.

10. Rodin Müzesi

Rodin Müzesi

Muhteşem eserleriyle dünya çapında tanınan  Michelangelo’nun huzurlu bir bahçe içindeki heykellerini içeren bir müzedir.

11. Marmottan Müzesi

Marmottan Müzesi

Fransız ressam Monet üzerine yoğunlaşmış sanat müzesidir.

12. Cluny Müzesi

Cluny Müzesi

Tek boynuzlu goblenler ile Ortaçağ sanatını içeren bir müzedir.

13. Arc de Triomphe

Arc de Triomphe 

Fransa’nın meşhur bulvarı Şanzelize’nin (Champs-Elysées) başında bulunan  zafer takıdır.

14. Jacquemart-André Müzesi

Jacquemart-André Müzesi

Musée Jacquemart-André, Paris’in 8. bölgesinde 158 Haussmann bulvarında bulunan özel bir müzedir. 19. yüzyıl kollektörü Edouard André ve ünlü portre sanatçısı olan eşi Nélie Jacquemart, nadir sanat eserleri ve mobilyalar elde etmek için Avrupa ve Doğu’da seyahat etti. Bir araya getirilen koleksiyonlar Fransa’da en dikkat çekici olanlardandır.

15. Picasso Müzesi

Picasso müzesi

Picasso’nun çalışmaları üzerine dünyadaki en büyük koleksiyonu içeren müzedir.

16. Pompidou Center

Pompidou Center

Mimarlar Renzo Piano ve Richard Rogers tarafından tasarlanan Center Pompidou’nun mimarisi, onu dünyada benzersiz kılan bir dizi teknik özelliğe sahiptir.Ulusal Modern Sanat Müzesi’ne ev sahipliği yapar ve 20. ve 21. yüzyıl sanat koleksiyonları ile uluslararası üne sahiptir.

17.  Sacré-Cœur Bazilikası

Sacré-Cœur

Roma’daki bir Katolik kilisesi ve İsa’nın Kutsal Kalbine adanmış küçük bir bazilikadır. Sacré-Coeur, Paris’teki en ikonik anıtlardan biridir. Butte Montmarte’nin tepesinde, başkentin 130 metre yukarısında başkentin en güzel panoramik manzaralarından birine sahiptir.

18. Panthéon

Panthéon

Panthéon, Paris’in Latin Mahallesi’nde neo-klasik bir kilisedir. Orijinal olarak St. Genevieve’ye (Paris’in koruyucu azizi) adanmış bir manastırdı, ama şimdi ünlü Fransız kahramanların mezar yeri olarak işlev görüyor. Pantheonla ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

19. Yahudi Sanat ve Tarih Müzesi

yahudi sanat müzesi

Avrupa’da Yahudiliğin tarihini içeren bir müzedir.

20. Père Lachaise Mezarlığı 

Père Lachaise

Père Lachaise Mezarlığı, şehrin banliyölerinde daha büyük mezarlıklar olmasına rağmen Paris şehrinin en büyük mezarlığıdır.

Böylece Paris gezi rehberi için hazırlamış olduğum Paris gezilecek yerler listesinin sonuna geldik. Siz de Paris gezinizde bu liste dışında gördüğünüz yerler hakkında yorumlarda eklemeler yapabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in