Versay Sarayı (Versailles) ve Bahçeleri


Versay Sarayı’na Nasıl Gidilir

Paris’in ortalama 20 kilometre kadar güneybatısında yer alan Versay Sarayı, Fransa’nın en seçkin şatolarından birisi olarak dikkat çekiyor. Pek çok ünlü Fransız kralının eski evi olan saray, eski Avrupa kraliyetlerinin zarafetinin en önemli örnekleri arasında bulunmasıyla da önemini koruyor.

1789 yılına kadar Fransız kraliyeti için bir nevi merkez üssü olarak da kullanılan Versay Sarayı, aynı yıl içerisinde çoğunluğu kadınlardan meydana gelen bir grup devrimcinin saraya saldırması ve dönemin yöneticileri Louis XVI ile Marie-Antoinette’yi dışarı atmasıyla dünyanın en ilginç tarihi olaylarından birisine tanıklık etmesi ile de biliniyor. Paris ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız daha önceden yazdığımız Paris Gezi Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Versay Sarayı (Versailles Sarayı)

Versay Sarayı  Mimari Özellikleri 

Fransa’nın en değerli mimari yapıları arasında üst sıralarda gösterilen sarayın ilk kez 1624 senesinde barok tarza sahip İtalyan villalarından ilham alınarak bir av köşkü olması amacıyla inşa edildiği biliniyor. 1631 yılında Louis XIII tarafından tekrardan inşa ettirilen mimari yapı, daha sonraki yıllarda ise dönemin siyasi adamları tarafından giderek genişletiliyor. Bugünkü şeklini mimar Louise Le Vau, peyzaj tasarımcısı Andre Le Notre ve iç mimar Charles Le Brun’un emekleri ile alan saray, toplamda 110.000 metrekarelik büyüklüğü ile dünyanın en muazzam sarayları arasında yer almayı da başarıyor.

Versay Sarayı Mimari Özellikleri
Versay Sarayı Mimari Özellikleri

Sarayın iç kısımlarında 67 merdiven, 200’den fazla pencere ve 700 oda bulunuyor. İç tasarımında yıldızlı kaplamalar ile ebru sanatlarının işlendiği altın kumaşlar dikkat çekerken, sarayın koridorlarında ise farklı yıllardan kalma tamamen el yapımı yüzlerce eşya, mobilya, resim ve heykel göze çarpıyor.

Versay Sarayı’nın en çok beğeni toplayan noktası, Gran Kanalı ve Aynalar Salonu. Dünyanın en ünlü salonları içerisinde bulunan Aynalar Salonu, 17 aynalı kemer serisi ile dikkat çekerken ayrıca 1919 yılında 1. Dünya Savaşı’nı bitiren Versay Barış Antlaşması’nın imzalandığı yer olması nedeniyle de her yıl yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini görüyor.

Versay Sarayı Aynalar Salonu
Versay Sarayı Aynalar Salonu

Muhteşem bahçelerin içerisinden geçen bir kanal olan Gran Kanalı’nın ise Venedik’te yer alan Grand Kanal’dan ilham alınarak tasarlandığı biliniyor. Geçmiş yıllarda Venedik’ten alınan gondolların, yatların ve gondolcuların hizmet verdiği bu yapay kanal, ülkeye gelen yabancı turistlerin her yıl sık sık ziyaret ettiği yerler arasında bulunuyor.

Versay Sarayı Bahçeleri 

Versay Sarayı’nda yer alan bahçeler, tarihin en görkemli tasarımlarına örnek olarak gösterilebiliyor. Andre Le Notre’nin tasarımını gerçekleştirdiği bu devasa bahçeler, ortalama 2000 dönümlük bir arazi üzerine kurulu. Fransız bahçe tarzı ile düzenlenen bahçelerde büyük bir titizlikle bakımları yapılan çimenler, sayısız çiçek türleri, çok sayıda çeşme ve özel heykeller bulunuyor. Devasa saray ile mükemmel bir uyum içerisinde olan Versay Sarayı Bahçeleri, Versay’ı ziyaretinizde kesinlikle görmeniz gereken gezi noktalarından birisi.

Versay Sarayı Bahçeleri 
Versay Sarayı Bahçeleri

Versay Sarayı Giriş Ücreti 

Versailles Sarayı giriş ücreti ne kadar diye merak ediyorsanız Müzikal Bahçeleri ve Müzikal Çeşme Gösterileri haricindeki kısımların 18 yaşın altında olan herkese ve 26 yaşın altındaki bütün Avrupa Birliği üyelerine ücretsiz olduğu söylenebilir. Geriye kalan kişiler ise bu görkemli saraya yalnızca 20 Euro karşılığında giriş yapabiliyor.

Versay Sarayı Giriş Ücreti 
Versay Sarayı Giriş Ücreti

Versay Sarayı’na Giriş Günleri ve Saatleri 

Paris’ten ortalama 16 kilometre uzaklıkta yer alan Versailles Sarayı’na taksiyle, otobüsle, trenle ya da arabayla kolaylıkla ulaşım sağlanabiliyor. Sarayın bahçe ve park alanları haftanın her günü ziyaretçilere açık ancak binaların pazartesi günleri kapalı oldukları söylenebilir. Oldukça geniş bahçeleri ziyaret etmek için en güzel zamanların ise yaz ve bahar ayları oldukları dile getirilebilir.

Her sene ortalama 3 milyondan fazla turist tarafından ziyaret edilen sarayı gezmeyi düşünüyor ancak kalabalıkla uğraşmak istemiyorsanız sabah saat 09:00’da açılan Versay Sarayı’nın ilk ziyaretçilerinden olmanız tavsiye edilir. Pazar ve Salı günleri ise Versay’da yer alan diğer pek çok müzenin kapalı olması nedeniyle saraya girişlerin her zamankinden daha yoğun olduğu da söylenebilir. Bu nedenle sarayı ziyarete gelmeden önce bu bilgiyi de göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Versay Sarayı’na Giriş Günleri ve Saatleri 
Versay Sarayı’na Giriş Günleri ve Saatleri

Versay Sarayı’na Nasıl Gidilir? 

Versailles Sarayı’na nasıl gidilir diye merak ediyor ve bu muhteşem yapıya kendi gözlerinizle tanıklık etmek istiyorsanız Versailles Express otobüsü ile Paris’te yer alan Eyfel Kulesi’nden ulaşım sağlayabileceğiniz söylenebilir. Salı – Pazar günleri arasında günde 2 servisin çalıştığı güzergahın saatleri de ilk sefer için 08:00 gidiş – 12:30 dönüş iken ikinci sefer içinse 14:00 gidiş – 19:00 dönüş şeklinde. Gidiş dönüş transfer fiyatı da 29 Euro olarak tahsil ediliyor.

Versay Sarayı’na Nasıl Gidilir
Versay Sarayı’na Nasıl Gidilir

Saraya otobüs dışında tren alternatifini kullanarak da ulaşabilirsiniz. Bunun için Montparnasse’den trene binebilir ve Versailles Chantiers’te inebilir ya da Saint Lazare’den binebilir ve Versailles Rive Droite istasyonunda inerek Versailles Sarayı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eğer çocuğunuz ile seyahat ediyorsanız buradaki yazıya da göz atabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in