Aşıklar Çeşmesi – Fontana Di Trevi


aşıklar çeşmesi

Aşıklar Çeşmesi Roma’nın en güzel çeşmesidir. 20 metre genişliğinde ve 26 metre yüksekliğinde olan Aşıklar Çeşmesi, aynı zamanda şehirdeki en büyük çeşmedir.


Fıskiyenin kökenleri, M.Ö. 19 yılına kadar uzanır; bu dönemde fıskiye Aqua Virgo su kemerinin bitimini oluşturmuştur. İlk çeşme, Rönesans döneminde Papa Nicholas V başkanlığında yapıldı.


Aşıklar Çeşmesi’nin son hali, 1762 yılında, Nicola Salvi’nin uzun yıllar süren çalışmalarının ardından Giuseppe Pannini tarafından tamamlandığı zamana kadar uzanıyor. İlginçtir ki, Trevi adı Tre Vie’den (üç yol) geliyor, çünkü çeşme üç sokağın buluşma noktasıydı.

Aşıklar Çeşmesi’nin Efsanesi

Neden her zaman çeşmede suya para atıp kendi fotoğraflarını çeken insanlar var?

1954’te ” Three Coins in the Fountain ” isimli bir filmde efsane şöyledir: Bir demir para atarsanız: Roma’ya geri döneceksiniz.

İki demir para atarsanız: Çekici bir İtalyan’a aşık olacaksınız.

Üç demir para atarsanız: Tanıştığınız kişiyle evleneceksiniz. Efsaneye göre istenen efekti elde etmek için, bozuk parayı sağ elinizle sol omzunuzdan atmalıymışsınız.

İlginç bir istatistik, fıskiyeden her yıl yaklaşık bir milyon avroluk para alındığı yönündedir. 2007’den beri bu para iyilik amaçlı şeyleri desteklemek için kullanılıyor.

Çeşmenin etrafını genellikle kalabalık görebilirsiniz. Zamanla bence bu aşıklar çeşmesi Roma’nın önemli simgelerinden birisi haline gelmiş. Çeşmeyi yılda 10 milyona yakın kişinin ziyaret edildiği söylenmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in