Sadağı Kanyonu: Tabiat Parkı


sadağı kanyonu

Sadağı Tabiat parkı ismi ile de bilinen Sadağı kanyonu, ülkemizde bulunan kanyonlardan bir diğeri. Sadağı kanyonu Bursa’nın Orhaneli ilçesinde yer almaktadır ve doğa gezileri yapmak isteyenlerin Bursa gezilecek yerler listelerine ekleyebilecekleri yerlerden birisi.

Bursa Sadağı Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Bursa’nın Orhaneli ilçesi Bursa’ya 58 kilometre uzaklıkta yer alıyor ve bir dağ ilçesi olarak düşünebiliriz. Tabiat parkı  da buradan 6 kilometre güneybatı tarafında yer alıyor. Bursa’da yaşayanlar veya İstanbul’da yaşayanlar kanyona haftasonu gezisi planı yaparak gidebilirler. Haftasonu kanyonun doğasında vakit geçirebilir, Sadağı Kanyonu içerisindeki derenin kenarında, uygun alanlar bulabilirseniz piknik bile yapabilirsiniz.

Sadağı tabiat parkına ulaşmak için, Bursa üzerinden Orhaneli ilçesine gelmiş iseniz, zaten orada Sadağı Kanyonu Tabiat Parkı tabelalarını göreceksiniz. Buradan Sadağı kanyonu 9 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Tabelaları takip ederek direk kanyona ulaşabilirsiniz. Ancak söylemekte fayda var, daha önceden bu yoldan giden kişinin yorumlarına göre, yol aynı anda iki aracın geçmesi için darmış.

Sadağı Kanyonu Giriş Ücreti

2017 yılındaki ücretlere göre Sadağı kanyonu giriş ücreti araç başı 7,5 TL imiş, ancak arabanız ile girmek istemiyor ve yürüyerek girmek istiyorsanız 2 TL gibi bir ücret alıyorlarmış. Sadağı kanyonu içine girilip ilerlediğinizde, içeride piknik yapan insanları görebilirsiniz. Dere kenarında piknik yapabilir, Sadağı kanyonu boyunca yürüyüş yaparak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Fotoğraf makinenizi de getirdiyseniz, güzel kareler yakalamak sizin elinizde.

sadağı kanyonu ulaşım

Sadağı kanyonunda bir dere bulunmakta ve ayrıca bir de metal konstrüksüyondan yapılma bir köprü bulunmakta. İsterseniz bu köprüyü kullanarak dereden karşıya geçebileceğiniz gibi, ayakkabılarını çıkarıp dereden karşıya geçenler de görebilirsiniz.

Sadağı Kanyonu genel olarak zor bir kanyon değil bu yüzden korkmanıza gerek yok. Kanyon içerisinde biraz ilerledikten sonra küçük bir şelale görebilirsiniz.

Ayrıca kanyon içerisinde böğürtlen olduğunu da söylüyorlar, denk gelebilirseniz böğürtlenlerin de tadına bakabilirsiniz. Pazar günleri Sadağı kanyonu biraz kalabalık olabilir ancak haftaiçi daha sakin zamanlarda da gidilebilir.

Kanyon Bursa ilinin ikinci en büyük kanyonu imiş ve yerli yabancı turistlerin ilgisini çekmekte. Kanyon yolu boyunca köylerden geçebilir, buralardan taze süt, yumurta gibi yiyecekler alabilirsiniz.

sadağı kanyonu tabiat parkı

Kanyonun yürüyüş rotasının orta zorlukta olduğunu söyleyebiliriz. Kanyonun etrafında boyu 60 metreye kadar çıkabilen büyük kayaları görebilirsiniz. Kanyonun tabiat parkı girişinde Bursa Belediyesi’ne ait bir tesis diyebileceğimiz yerde, namaz kılmak için mescit, bir şeyler yeyip içmek için kafe ve ihtiyaçlarınızı gidermek için tuvalet de bulunuyor.

Kanyona sonbaharda gitmek ayrı zevkli, bahar ve yaz aylarında gitmek ayrı zevkli olacaktır. Sonbaharda giderseniz yeşil, kırmızı, sarı ağaç yapraklarının oluşturduğu harika renk cümbüşüne şahit olabileceğiniz gibi, baharda da doğanın yeni yeni yeşerdiği dönemlere denk gelebilirsiniz.

Kanyonun en ilgi çekici yerlerinden birisi olan kaya hamamı da, bilinenlere göre Roma İmparatoru Hadrianus’un karısı için yaptırdığı bir yer imiş. Yine söylenenlere göre Hadrianus eşinin cilt hastalıklarını burada bulunan su hamamında tedavi ettirmiş.

Kanyonda yürüyüş yaparken yer yer su içerisine girmeniz gerekebilir, Bunun için kanyona gelmeden önce yanınızda terlik ve yedek kıyafet gibi şeyler getirebilirsiniz.

Sadağı Kanyonu Kahvaltı

sadağı kanyonu kahvaltı

Kanyon haftasonu doğa ile iç içe vakit geçirebileceğiniz güzel yerlerden birisi. Kanyonda kahvaltı yapmak isterseniz, kanyona gelmeden önce alışveriş yapabilir, hatta yol üzerindeki köylerden denk getirebilirseniz organik ürünler alabilirsiniz. Daha sonra kanyon içerisinde piknik yapılabilecek uygun yerlerde, keyifli bir haftasonu kahvaltısı yapabilirsiniz. Foursuare’den kanyon ile ilgili yorumlara da buradan bakabilirsiniz.

Yine ülkemizde ve dünyada oldukça büyük kanyonlar arasında yer alan bir başka kanyon da Isparta’da bulunan Ulubey Kanyonu. Burayı da merak ediyorsanız Ulubey Kanyonu ile ilgili yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in