Balıkesir Kamp Alanları: Ayvalık, Cunda ve Fiyatlar


kampta ne yenir

Bir kamp gezisi planlamak istiyorsanız, içinizde doğaya çıkma, ateş yakma arzusu var demekir. Kamp planı yapmak için ihtiyacınız olan şey bir tarih seçmek, bir kamp alanı bulmak, bir rota seçmek, kıyafetlerinizi hazırlamak, market alışverişi yapmak ve yola koyulmaktır. Bu yazıda sizlere kamp yapmak ile ilgili bazı bilgiler verip sonrasında Balıkesir kamp alanları listemizden bahsedeceğim.

Kulağa basit geliyor, değil mi? Aslında öyle ve siz her seferinde kamp yaptıkça daha çok tecrübe kazanacaksınız ve işiniz her yolculukta daha kolaylaşacak ve giderek hızlanacaksınız. İster yeni bir kampçı olun, isterse tecrübeli, sonraki doğa maceranızı planlamanız için bazı ipuçlarına gelin hep birlikte bakalım:

İki tür kamp alanı vardır: Özel ve genel. Her ikisinin de avantajları var ama iyi bir kamp yeri bulmak zor olabilir. Bu yüzden size rehberlik etmek için daha, önceden bu kamp yapılacak yerlere gidenlerin, kamp alanı ile ilgili yapılmış değerlendirmelerine ve puanlarına bakmak iyi bir fikir olabilir.

kamp ipuçları
Photo by Kevin Ianeselli on Unsplash

Barınağınız, yani kamp için kullanacağınız çadırınız, herhangi bir kamptaki güvenli sığınağınızdır. Gerek kötü havalarda, gerekse zorlu doğa koşullarında akşam yatıp uyuyacağınız yer çadırınızdır. Bu yüzden sizi soğuktan, yağmurdan, haşerelerden koruması ve rahat bir uyku çekebilmeniz için çadırınızı iyi seçmelisiniz. Çadırınızı seçerken, nerelerde kamp yapacaksanız, o kamp alanlarının şartlarına göre almanız önemlidir. Tüm bunların yanında çadırın kolay kurulabilmesi, büyüklüğü de önemlidir. Eğer bisiklet ve benzeri küçük araçlarla seyahat ediyorsanız, çadırınızın az yer kaplaması da avantajınıza olacaktır. Çadırınızın içine, işinizi görecek bir yastık da alabilirsiniz. Sonuçta doğa içerisinde güzel bir uyku uyumak, sabah dinamik olarak kalkmanızı sağlayacak, akşam için odun kesme, ateş yakma, yemek yapma gibi efor sarfedebileceğiniz işler için güne zinde başlamanızı sağlayacaktır.

Çadırınız yanında uyku tulumu seçiminiz de çok önemlidir. Uyku tulumları derecelerine göre kategorilere ayrılmaktadır. Hava sıcaklığına ve diğer bazı özelliklerine göre, size en uygun olan uyku tulumu seçimi kamp için önemli faktörlerden birisidir. Ateş yakmak için de, akşam olmadan yakacak odunlarınızı bulup, bunları gündüzden kesip, akşam kamp ateşi yakmak için ön hazırlıklar arasındadır. Ateşi başlatmak için çeşitli ateş yakma tekniklerini kullanabilirsiniz. Ateşi tutuşturmak için yanınıza çakmak götürebilir, veya ben biraz daha doğal yollardan ateşi yakmak istiyorum diyosanız, ilkel ateş yakma tekniklerini öğrenebilirsiniz.

Kamp ile ilgili kısa birkaç bilgi verdikten sonra gelelim Balıkesir kamp alanları listemize:

Balıkesir Kamp Alanları

Mysia Beach Camping

mysia beach camping

Balıkesir’in Erdek bölgesinde bulunan Mysia Beach Camping, Düzler Mevkiinde yer alan bir kamp alanıdır. Tripadvisor’da kamp bölgesi ile ilgili verilen puanlara göre, kamp alanı 5 üzerinden 4,5 puan almış durumda. Kamp alanında sizi karşılayan kişilerin de oldukça samimi olduğunu belirtmişler. Kamp alanındaki hamburger ve köftelerin de güzel olduğu belirtilmiş.Tuvaletlerin temiz, mutfak içerisinde tabak, çatal gibi mutfak gereçleri de bulunuyormuş.

Hızır Kamp

balkıesir kamp alanları - hızır kamp alanı,

Balıkesir’in Mehmetalan bölgesinde yer alan Hızır kamp, ağaçtan evlerde konaklayabileceğiniz bir kamp alanı. Bu kamp alanı da yine 5 üzerinden 4,5 puanlamaya sahip. Tesis ziyaretçilerine taş ev, bungaloe ve çadır gibi farklı seçenekler sunuyor. Taş evlerden içerisinde şömine ve soba olan bile varmış. Çevrenin temizliğinin ön planda olduğu belirtilen kamp alanı, Balıkesir kamp alanları listenize ekleyebileceğiniz seçeneklerden birisi.

Ada Camping

ada camping

Cunda adasında yer alan Ada Camping, en çok yorum alan Balıkesir kamp alanları arasında. 5 üzerinden 3,5 ortalama puana sahip olan kamp yerinin sahilinin güzel olduğu belirtilmiş. Eylül 2018 tarihinde kamp yapan bir ziyaretçinin yaptığı yoruma göre, kişi başı 50 Tl konaklama ücreti vererek, sahilden de faydalanabiliyormuşsunuz. Ancak şezlongların eski olduğu söyleniyor.

Cunda Mocamp

cunda mocamp

Ayvalık Cunda adasındaki kamp yapılacak yerlerden bir başkası ise, Üç Kuyular cadesinde yer alan Cunda Mocamp. 5 üzerinden 3,5 puan alan kamp alanı, Cunda adasında denize girilebilecek güzel plajlardan birisine sahip. İşletmedeki çalışanlar da oldukça cana yakın kişilermiş. Denize girerken deniz ayakkabısı giymeniz tavsiye ediliyor.

Balıkesir dışında Tekirdağ’a da uğrayıp kamp yapmak isterseniz, Kastro kamp alanı ile ilgili yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in