İlk Kez Kamp Yapacaklara 8 Tavsiye


kamp yapacaklara tavsiyeler

İlk kez yapmaya gidecekseniz ve neler yapmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız bilmeniz gereken birçok şey var. Ancak endişelenmeyin, birkaç kez bu deneyimi yaşadıktan sonra, artık siz de giderek tecrübeli bir kampçı olmak yolunda ilerliyor olacaksınız. Kamp yapma ve doğada yaşam ile ilgili bu işlere ilk kez başlayanlar, bazen işleri zor yoldan öğrenirler hatta deneyimli kampçılar bile zaman zaman bazı şeyleri göz ardı edebilirler. Yeni yeni kampa giden bu kişilerin yaptıkları yaygın yanlışlardan öğrenip, sizin için kamp tavsiyeleri vereceğimiz bu yazıyı keyifle okuyabilirsiniz.

1. Kamp Malzemelerinizi Tanıyın

kamp malzemelerinizi tanıyın

Yeni kampçılar genellikle yeni teçhizatlarını denemeden, kampa gidene kadar beklerler. Çadırların nasıl kurulacağını anlamaya çalışırken, kampçıların saatlerce uğraştıklarına belki siz de denk gelmişsinizdir. Bu tarz yeni olduğunuz konularda, alıştırma gerçekten mükemmel yapar. Kamp yapmadan önce bahçenize çadır kurun. Düzgün çalıştıklarından emin olmak için fenerlerin ve kamp ocaklarının çalışmasını kontrol edin. Ne kadar iyi uyuduğunuzu görmek için oturma odanızda bir gece uyku tulumunuzu deneyin. Akıllı bir kampçı olmak, sizin doğada daha konforlu bir yaşam sürenizi sağlar, bu yüzden kamp donanımınıza aşina olun.

2. Yeterli Büyüklükte Bir Çadır Seçin

kamp çadır seçimi

Çadırların çoğu bir araba bagajına sığar, bu nedenle büyüklüğü ve ağırlığı büyük bir sorun değildir. Ancak araba yerine bisiklet veya motosiklet ile kamp yolculuğuna çıkacaksanız, kapladığı yer ve ağırlığı da sizin için önemli olabilir. Aile kampları için, kullanacak kampçı sayısından iki kat daha yüksek kapasiteye sahip bir çadır kurabilirsiniz. Yani iki kişilik bir aile için 4 kişilik bir çadır, dört kişilik bir aile için 6 kişilik bir çadır gibi. Böylece daha ferah bir ortamda konaklamış olursunuz. Çadır seçimi yaparken, kamp yapacağınız doğal ortama göre kamp seçimini yapmak da kamp seçimi için önemli faktörler arasındadır. Havanın sıcaklık derece koşullarına göre bir çadır seçmezseniz, kamp yaparken geceleri üşüyebilirsiniz.

3. Yapılacaklar Listesi Hazırlayın

kamp yapılacaklar listesi

Kampa gitmeden önce götüreceğiniz eşyalar ve yapacaklarınız ile ilgili kendinize bir kontrol listesi hazırlayın. Çünkü kampa gitmek ve bir şeyi unuttuğunuzu öğrenmek eğlenceli değil. Düzenli bir kamp malzemeleri kontrol listesi tutarak geride hiçbir şeyin kalmadığından emin olun. Yanınıza aldığınız her kamp malzemesini işaretleyin ki almadıklarınızı unutmadan ayırt edebilesiniz. Listeyi gerektiği gibi güncelleyin ve revize edin. Bir şey kırılır veya aşınırsa, değiştirin. Bir şey gerçekten kullanılmazsa, listeden çıkarın. Boş yere kendinize yük edeceğiniz ve kullanmayacağınız malzemeleri yanınıza almayın.

4. Kamp Alanına Erken Gidin

kamp alanına erken gidin

Yeni kampçılar muhtemelen kamp alanı olanaklarına ve kurallarına aşina değillerdir. Hiç kamp yapmadıklarından dolayı, bu aslında doğal bir durumdur. Kamp düzenini öğrenmek için kendinize zaman tanıyacak kadar erken gelin. Kamp komşularınızla tanışın ve gündüz saatlerinde kampı kurun. Çünkü hava aydınlıkken ne yaptığınızı görerek kampınızı kurmak çok daha kolay.

5. Yemek Planı Yapın

kampta ne yenir
Photo by Myles Tan on Unsplash

Yeni kampçılar genelde yemek planlamasını yeterince düşünmeyebilirler. Kaç kişi için ne kadar yemek yapacağınızı planlayın ve farklı menü fikirlerini bir araya getirin. Kamp yapmanın en güzel şeylerinden birisi de doğa içerisinde, odun ateşi üzerinde yemeğinizi pişirmektir. Market alışverişinizi kampa gitmeden bir veya iki gün önce yapın, böylece yiyecekleriniz taze olur. Yemeklerinizi pişirmek için, kampçılara özel mutfak araç gereçlerinden temin edebilirsiniz

6. Kamp Alanı Kurallarını Öğrenin

kamp kuralları

Yeni kampçılar, kamp alanında gerçek bir mahremiyet olmadığını fark etmeyebilir. Kamp alanında ses özellikle geceleri öylesine iyi yayılıyor ki, genellikle yakınınızda fısıldayan diğer kampçıları duyabiliyorsunuz. Gürültülü bir kamp, ​​kamp yapmaya gelenleri iyi bir uykudan uzak tutabilir. Lütfen sessiz saatlere dikkat edelim. Diğer kampçıların seçtikleri alana saygı duyun ve bir yere ulaşmak için başka kampçıların kamp kurdukları alana girmemeye çalışın. Ateş yakılmasına izin verilmeyen bölgelerde ateş yakmayın. Kamptan ayrılırken, çöplerinizi atın ve sizden sonra gelecek kampçılara temiz bir ortam bırakın.

7. Kamp Kıyafet Seçiminize Dikkat Edin

kamp kıyafet seçimi

Kamp yapmak tamamen her şeye önceden hazırlıklı olmaktır. Yeni kampçılar genellikle yeterli kıyafet getirmeyi ihmal edebilirler. Unutmayın, kamp alanında çamaşırhane yok. Hava koşulları da farklı kıyafetler giymenizi gerektirebilir. Yağmur yağması durumunda yağmurluk, dalmak için mayo ve serin akşamlar için belki bir süveter veya polar almanız sizin faydanıza olacaktır.

8. İlk Kampta Evinize Yakın Yerleri Tercih Edin

kamp alanı seçimi

Her ihtimale karşın, ilk kez kamp yapıyorsanız, kamp alanı seçimi için evinize daha yakın olan kamp alanlarını tercih edebilirsiniz. Çünkü ilk kez kamp yapacaklar, bu deneyimi daha önceden yaşamadıkları için, sorun yaşayabilirler. Yiyecekleriniz tükenebilir, hava durumu kötüye gidebilir. Eve erken gitmek istemeniz için birçok şey olabilir. Bu yüzden ilk kampınızda evinize yakın yerleri tercih ederseniz, geri dönmeniz durumunda evinize zaten yakın bir konumda olacaksınız.

Bu yazıda ilk kez kamp yapacaklara tavsiyeler vermeye çalıştık. Dilerseniz Balıkesir kamp alanları ile ilgili yazımıza da göz atabilirsiniz. Kim bilir belki ilk rotanız Balıkesir’de bir kamp alanı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in