Kaz Dağları Kamp Alanları


kamp çadır seçimi

Kamp yapmak doğa severler için oldukça güzel bir aktivite. Ben de birkaç kere kamp yapmanın, doğada ateş yapıp yiyeceğini pişirmenin keyfine varanlardanım. Eğer hayatınızda hiç kamp yapmadıysanız bence en az bir kere deneyimlemelisiniz. Kamp için alınacak malzemeleri kamp malzemeleri satan Decathlon vb. mağazalardan ucuza temin edebilirsiniz. Bu mağazalarda alacağınız kamp malzemelerinin de kalitesini görebiliyorsunuz. Örneğin bir tulum almayı planlıyorsunuz, ancak hangi hava koşullarına göre bu tulumu alacağınızı tam kestiremiyorsunuz. Bu mağazalarda tulumların hangi sıcaklıklar için elverişli olduğu zaten yazıyor. Böylece işiniz kolaylaşmış oluyor. Ülkemiz doğal güzellikler açısından zengin olduğu için birçok kamp alanları mevcut. Bu yazıda sizlere Kaz Dağları kamp alanları hakkında bilgi vereceğiz.

Türkiye’nin en değerli zenginliklerinden birisi olan Kaz Dağları, geçmişi uzun yıllar öncesine dayanan ve pek çok efsaneye konu olan eski İda Dağı olarak da bilinir. Tanrıların Armağanı şeklinde betimlenen bu doğa mucizesi, şehrin gürültüsünden ve kirliliğinden biraz olsun kaçmaya çalışanlara kucak açması ile popülerliğini korumayı sürdürmektedir. Meşe ve karaçam ağaçları ile kaplı yemyeşil bir doğaya sahip olan Kaz Dağları Ege’nin bunaltan sıcağından uzaklaşmak isteyenler için birbirinden güzel kamp alanlarına ev sahipliği yapmasıyla da sevilmektedir. Bu nedenle siz de kısa ya da uzun süreli tatiliniz için iyi bir kamp alanı arayışındaysanız Kaz Dağları kamp alanlarına bir göz atmanız tavsiye edilebilir.

Kaz Dağları Kamp Alanları Listesi

Kaz Dağları kamp alanları, ünlü Kaz Dağları Milli Parkı ve pek çok özel kamp alanı olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu bağlamda Kaz Dağları’nda kamp yapma planlarınız için ilk olarak Kaz Dağları Milli Parkı’ndan bahsedilebilir.

Kaz Dağı Milli Parkı 

Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesi’ni birbirinden ayırma görevini üstlenen Kaz Dağları, aynı zamanda hem Balıkesir hem de Çanakkale sınırları içerisinde yer alır. Biga Yarımadası’nın en büyük dağı olan Kaz Dağı, 1993 yılında koruma altına alınması ve Milli Park ilan edilmesi ile de bilinmektedir. Buna göre Kaz Dağları Milli Parkı’nda avcılık faaliyetlerinin yapılması, ateş yakılması ya da bitki yetiştirilip toplanması devlet tarafından yasaklanmıştır. Bundan dolayı Kaz Dağları Milli Parkı’nda kamp yapmayı planlıyorsanız ateş yakmadan önce bu kuralları hatırlamanız tavsiye edilir.

Kaz Dağları kamp yerleri içerisinde bulunan Kaz Dağları Milli Parkı’nda Baba Tepesi, Sarıkız ve Karataş adı verilen birbirinden farklı 3 zirve bulunur. Bahsedilen tüm zirvelere deneyimli bir rehber olmadan girilmesi yasaktır. Parkın içerisinde yetkililer tarafından izin verilen kontrollü alanlar dışında karavan ile çadır konaklamasına da izin verilmemektedir. Bu nedenle çadır ya da karavan ile kamp yapmak istemeniz halinde bir yetkiliye sormadan veya tabelaları okumadan yerleşmeye başlamamanız önerilebilir.

kaz dağları milli parkı
kaz dağları milli parkı

Özel Kamp Alanları 

Hızır Kamp Alanı 

Kaz Dağları kamp alanları içerisinde bulunan özel kamp yerleri listesinde ilk sırada Hızır Kamp Alanı’ndan söz edilebilir. Kaz Dağları’nın Kirişlik Vadisi’nin eteğinde yer alan bir kamp alanı olan Hızır Kamp Alanı, Mehmetalan Köyü’ne yaklaşık olarak 2 kilometrelik bir uzaklıkta ve Kaz Dağları Milli Parkı’na da yürüyüş mesafesindedir.

Kaz Dağları kamp yerleri arasında en bilinenlerinden birisi olan bu kamp alanını ziyaret etmeniz durumunda kamp alanının içerisinden akan Zeytinli Çayı’nın buz gibi suyunda yüzebilir ya da Kaz Dağları’nın enfes doğasında uzun yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Kamp içerisinde düzenlenen farklı aktiviteler ve grup çalışmaları ile de sevdiklerinizle birlikte keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Kamp alanında ayrıca duş ve WC imkanlarını değerlendirebilirsiniz.

Hızır kamp alanı - Kazdağları
Hızır kamp alanı – Kazdağları

Akaleos Kamp Alanı 

Kaz Dağları kamp alanları listesinde en az Hızır Kamp Alanı kadar popüler olan Akaleos Kamp Alanı da uzun yıllardır pek çok kamp tutkununa başarıyla hizmet etmeyi sürdürmektedir. Öğretmen bir ailenin emeklilikleri geldiği zaman yaşamak üzere satın aldığı bir arazi üzerine kurulan Akaleos Kamp Alanı, başlarda bomboş bir arazi iken bugün gelen yoğun talep neticesinde bir kamp alanına dönüştürülmüş ve o günden bu yana da kamp işletmesi olarak faaliyetlerine devam etmiştir. Oldukça güzel kurgulanan bir yapıya sahip olan Akaleos Kamp Alanı, hem dekorasyonu hem de yerleşim şekli ile doğa içinde kaybolmak istemeniz halinde sizin için en iyi tercih olabilir. Ufak bir kamp alanı olmasına rağmen her köşesinde ayrı bir tat bulabileceğiniz bu kamp alanında kurulan çardaklarda dinlenebilir ya da buz gibi suda kano ile gezintiye çıkabilirsiniz. Ateş yakmanın serbest olduğu Akaleos Kamp Alanı’nda tuvalet ve duş gibi olanaklardan da yararlanabilirsiniz.

Kaz Dağları kamp alanları içerisinde en sevilen adreslerden birisi olan Akaleos Kamp Alanı’nda adeta dağda kamp kurmuşçasına keyifle zaman geçirebilirsiniz. Çadırların olduğu bölüm ve kampın restoranının birbirine oldukça yakın olması ile yeme ve içme ihtiyaçlarınızı kolaylıkla giderebilirsiniz. Güneş enerjisi sayesinde elektrik kullanabileceğiniz kamp alanında ayrıca otopark hizmetlerini de değerlendirebilirsiniz.

Akaleos Kamp Alanı
Akaleos Kamp Alanı

Endes Kamp Alanı 

Dünyanın en değerli doğal güzelliklerinden birisi olan ve benzersiz oksijeni ile her sene milyonlarca kişinin ziyaret ettiği Kaz Dağları’nda bulunan kamp yerleri içerisinde Endes Kamp Alanı’nı da konaklamak amacıyla düşünebilirsiniz. Kaz Dağları kamp alanları arasında tamamen doğal malzemelerden üretilen ağaç evleri ile kamp tutkunlarının büyük beğenisini kazanan bu alanda jakuzi ve şömine lüksünü yaşama ayrıcalığına erişebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra Endes Kamp Alanı’nda meditasyon ve yoga yapabileceğiniz iki farklı yoga evinden dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Bu nedenle su ve orman sesleri arasında meditasyon yapmayı arzu ediyorsanız Endes Kamp Alanı’nın sizin için en doğru seçenek olacağı dile getirilebilir.

Kaz Dağları kamp alanları içerisinde yöreye özgü yemekleri size sunması ile dikkat çeken bu kamp yerinde ayrıca çadır kurarak da tatil yapabilir ve ortak kullanımlı duş – WC ile ateş yakma olanaklarını da değerlendirebilirsiniz.

Endes Kamp Alanı 
Endes Kamp Alanı

Çamlaraltı Kamp Alanı 

Beton yığınları arasında sıkışıp kalmaktan bunaldığınız zamanlarda Kaz Dağları kamp yerleri arasında bulunan Çamlaraltı Kamp Alanı’nı da ziyaret edebilirsiniz. Stresten uzak keyifli bir tatil geçirmek istiyorsanız tercih edebileceğiniz Çamlaraltı Kamp Alanı, Kaz Dağları Milli Parkı eteklerinde yer alması ile size kolay ulaşım olanaklarını da sağlamaktadır. Bungalov, çadır ve karavan türü konaklama yapabileceğiniz bu kamp alanında elektrik, kahvaltı, duş ve WC imkanlarından faydalanabilirsiniz. Çamlaraltı Kamp Alanı’nda ayrıca ateş yakabilir ve sevdiklerinizle birlikte ateşin başında yemek yerken keyifli sohbetler edebilirsiniz.

Kaz dağları kamp alanları - Çamlaraltı Kamp Alanı
Çamlaraltı Kamp Alanı

Eğer sizler de Kaz dağlarında kamp yapmanın keyfine daha önceden varanlardan biriyseniz, deneyimlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in