Silifke Kalesi: Mersin’de Tarihi Bir Yapı


Silifke Kalesi-Mersin

Ülkemizde eski zamanlarda yapılmış, genelde savunma amaçlı olarak yapılan kaleler çeşitli illerimizde mevcut. Ankara’da bulunan Ankara Kalesi olsun, Rize Çamlıhemşin’de bulunan Zilkale olsun gayet güzel mimarilere sahip kaleler ülkemizde mevcut. Mersin ilinde bulunan Silifke Kalesi de bunlardan bir tanesi. Özellikle bu tarz eski mimari yapıları seviyorsanız, buraların tarihini de merak ediyorsanız bu tarz eski yapıları ziyaret etmekte fayda var. Bu tarz kaleler genelde şehre hakim tepeler üzerinde olduğundan çok güzel fotoğraf kareleri yakalama fırsatınız da oluyor.

Silifke Kalesi-Mersin

2018 yılının sonuna yaklaşırken, kalan izin günlerinizi Mersin’de geçirmek istiyorsanız veya bir haftasonu kaçamağı yapmak istiyorsanız Silifke Kalesi’ni de gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Daha önceki yazımızda sizlere Mersin gezilecek yerler ile ilgili detaylı bir liste hazırlamıştık. Dileyenler detaylı bilgilere yazıdan ulaşabilir. Bu yazıda da daha spesifik olarak Mersin’de yer alan tarihi bir kale olan Silifke Kalesi’nden bahsedeceğiz.

Mersin ilinde yer alan bu tarihi kale yapılan tespitler sonucu anlaşıldığı üzere Helenistik veya Erken Roma Dönemi’ne ait bir yapıdır. Bu yapı bir Orta Çağ dönemi tarzında bir yapıdır.

Silifke Kalesi’nin Yapısı

Kale Silifke’ye hakim olan bir tepede inşa edilmiş olup, kale içerisinde galeriler, su sarnıçları ve diğer yapı kalıntıları mevcuttur. Evliya Çelebi Seyahatname isimli eserinde bu kaleye ait 23 adet burc olduğunu belirtmiş ve içerisinde 60 adet ev mevcut olduğunu yazmıştır. Ancak bu kısımlardan bazıları yıkık olduğu içi buraların tam tespitinin mümkün olmadığı belirtiliyor. Şu anda halen görülebilen 10 adet burç mevcuttur.

Silifke Kalesi Ulaşımı

silifke kalesi nasıl gidilir

Silifke kalesine ulaşmak için şehir içi ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Mahalle olarak Pazarkaşı Mahallesi’nde yer almaktadır. Doğa ve Kültür Turizmi için Mersin’de yer alan tarihi yapılar arasındadır.  Mersin merkez yolundan giderken Mut tarafına giden otoban yolunu kullanırsanız birkaç yüz metre sonra Silifke Kalesi tabelası sağınızda görülebilir. Kale içerisinde park için müsait yerler mevcutmuş.

Silifke Kalesi Ziyaret Saatleri ve Ücreti

Kaleyi sabah 8 ile akşam 7 arasında ziyaret edebileceğiniz söylenmekte. Giriş ise ücretsiz olup herkesin ziyaretine açık.

Silifke Kalesi’ne gitmişken bol bol fotoğraf çekinip, bu güzel mimariye ait resimleri sosyal medyadan paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in