Türkiye’de Gezilecek Yerler: 53 Destinasyon


kapadokya

Ülkemizin her bölgesi ayrı bir güzel. Bulunduğumuz topraklar gerek tarihi dokusu, gerek gezilecek yerleri, gerek 4 mevsimin özelliklerini göstermesi ve Asya ile Avrupa arasında geçiş noktası olma özelliği ile daha da önemli. Bu özelliklerinden dolayı da turistlerin ziyaret ettiği ülkeler arasında olukça popüler. İster yalnız seyahat eden birisi olun, ister arkadaşlarınızla veya ailenizle gezen biri olun Türkiye’de tercihlerinize göre sizi memnun edecek ve Türkiyede gezilecek yerler açısından birçok yer bulunmakta. Dünyada da Türkiye denince akla ilk gelen şehir muhtemelen İstanbul olacaktır. Ancak İstanbul dışında diğer birçok şehirde de, gerek tarihi gerekse doğal güzellikleriyle olsun Türkiye de görülmesi gereken yerler var. Ülkemizden bahsetmişken yemeklerine değinmeden tabi ki olmaz. Her bölgede kendine has lezzetler aslında ne kadar çeşitli yemeklere ev sahipliği yaptığımızı da kanıtlar nitelikte. Baklavasından kebaplarına, etin birçok halini değişik lezzetlerde tadabilirsiniz.

Türkiye’de Gezilecek Yerler

1. Ayasofya Müzesi – İstanbul

türkiyede gezilecek yerler - ayasofya müzesi
Ayasofya Müzesi -İstanbul

Mimari tarih ve sanat açısından, Ayasofya Müzesi kesinlikle İstanbul’un en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Eğer tarihle ilgilenen biri iseniz Ayasofya Müzesi dikkatinizi çekecektir. Türkiyede gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Ayasofya tarihi önemi ile yer almayı hak ediyor.

2. Sultanahmet Cami – İstanbul

türkiye turistik yerler - sultanahmet cami
Sultanahmet Cami – İstanbul

Türkiye’nin altı minareli camisi olarak, mimari açıdan önemli sanat eserleri arasında yer almaktadır. Caminin ana kubbesi 43 metre yüksekliğinde ve 23,5 metre çapındadır.

3. Topkapı Sarayı – İstanbul

türkiyenin turistik yerleri - topkapı sarayı
Topkapı Sarayı – İstanbul

1924 yılında 400.000 metrekareye yayılan ve 300.000’den fazla tarihi arşiv evrak içeren, Türkiye’nin ilk ve en büyük saray müzeleri arasında yer almaktadır. Türkiyede gezilecek yerler listemizin üçüncü sırasında bu kadar tarihi eseri bir arada bulunduran Topkapı sarayı yer almayı hak ediyor.

4. Yerebatan Sarnıcı – İstanbul

İstanbul’un en büyük Bizans sarnıçları olarak, MS 532 yılında inşa edilmiştir ve burayı ziyaret eden çoğu insan, buradan etkilenebilir.

5. Süleymaniye Cami – İstanbul

İstanbul’un en popüler yerlerinden biri olan Süleymaniye Camii, 1557 yılında inşa edilmiş olup Boğaz ve Haliç’in muhteşem manzarasını ziyaretçilerine sunmaktadır.

6. Dolmabahçe Sarayı – İstanbul

Osmanlı sultanları bir zamanlar burada yaşadılar ve aynı zamanda burası onların idari merkezi idi. Bu saray, eşsiz güzellik ve cazibesi ile tüm dünyada tanınmaktadır.

7. Kapalıçarşı – İstanbul

Kapalıçarşı 4000’den fazla dükkanın bulunduğu ve yüzyıllardır İstanbul’un kalbi olan ve her gün binlerce ziyaretçi çeken önemli alışveriş yerlerinden biridir.

8. Miniatürk – İstanbul

2003 yılında kurulan Miniatürk, dünyanın en büyük minyatür parklarından biri olup, 650.000 m2’lik bir alana yayılmıştır ve bu park 105’in üzerinde Türkiye’deki önemli yerlere ait minyatür modele sahiptir.

9. Gülhane Parkı – İstanbul

İstanbul’un Eminönü semtinde yer alan bu park, bir şehir parkıdır. Çevresindeki en eski halka açık parklardan biridir.

10. Boğaz Turu – İstanbul

İstanbul’da yapılabilecek en güzel ve dinlendirici aktivitelerden biri de Boğaz Turu yapmaktır. Yarım günlük rehberli turlara katılarak Boğaz’ın keyfini çıkarabilirsiniz.

11. Kariye Müzesi (Chora Kilisesi)

En çarpıcı ve en eski Bizans mozaikleriyle bezenmiş olan bu ortaçağ kilisesi daha sonra 1948 yılında Edirnekapı’da müzeye dönüştürülmüştür.

12. Galata Kulesi – İstanbul

galata kulesi
galata kulesi

Bu ortaçağ taş kulesi, yaklaşık 206 metre yüksekliğindeki İstanbul’un en yüksek ve en eski kulelerinden biridir. Şehrin panoramik görünümünü eşliğinde manzaranın tadını çıkarmak istiyorsanız Galata kulesine tırmanabilirsiniz. Türkiyede gezilecek yerler listesi tabi ki Galata Kulesi olmadan olmazdı.

13. Antalya Akvaryumu – İstanbul

Bilgilenmek ve aynı anda eğlenmek istiyorsanız, bu büyük 40 tematik akvaryum kompleksi görmek isteyeceğiniz yerlerden biri olabilir.

14. Annalivia Restaurant, Gümbet

En iyi yemekleri denemek ve büyük miktarda para harcamaksızın güler yüzlü hizmetlerin tadını çıkarmak istiyorsanız bu popüler restoranı ziyaret edin.

15. Kurşunlu Şelaleleri

Çam ormanlarıyla çevrili bu şelalenin büyüklüğü sizi şaşırtabilir. Antalya sakinleri için burası en popüler piknik noktalarından birisidir.

16. Hadrian Kapısı

Roma imparatoru Hadrian, bir giriş kapısı olarak hizmet eden bu zafer kemerini yaptırdı. Yıllar geçtikçe, bu geçidin çok daha fazlası ortaya çıkarıldı.

17. Kaleiçi, Antalya Eski Kent

Eski kent denmesinin bir sebebi var. İnsanlar yaklaşık 2500 yıl önce burada yaşamaya başlamışlar ve geçmişinin yaklaşık yarım milyon yıl öncesine dayandığı belirtiliyor.

18. Antalya Muzesi

Yaklaşık 75.000 metrekarelik bir alana yayılmış olan bu müze bir açık hava galerisi olarak, 5000 sanat eseri içermekte ve 13 salonu bulunmaktadır. Türkiye’nin en önemli müzelerinden biridir.

19. Liman Bölgesi / Antalya Marina

Bu marina, bir hilal şekline benzemektedir ve balıkçılar için de önemli yerlerden biridir. Ayrıca etrafta çeşitli tezgahlar ve kafeler de bulunmaktadır. Ayrıca birkaç küçük yat da görebilirsiniz.

20. Hıdırlık Kulesi

Gezilecek yerlerden biri olan bukule, yaklaşık 46 ft uzunluğundadır ve Türkiye’de en çok ziyaret edilen turistik yerlerden biridir. Yıllar boyunca, bir deniz feneri olarak kullanılmıştır.

21. Lara Plajı – Antalya

Antalya’nın en ünlü plajlarından biri olan Lara plajı, bozulmamış kumları ve berrak suları görebileceğiniz bir yerdir. Burada huzurun keyfini çıkarın.

22. Konyaaltı Plajı

Günlük koşuşturmadan biraz zaman ayırmak ister misiniz? Bu huzurlu kumsal, kafelerden gece kulüplerine kadar ziyaretçilerine çeşitlilik sunuyor.

23. Mermerli Plajı

Yemyeşil bitki örtüsü ve kayalıklarla çevrili Mermerli plajı eşsiz güzellikteki bir plajdır.

24. Vanilla Restaurant

Restoran, modern, yenilikçi ve klasik pişirme teknikleriyle çok çeşitli mutfaklara ait güzel bir yemek deneyimi yaşatmaktadır.

25. 7 Mehmet Restaurant

Türkiye’nin geleneksel ev yemeklerinden bazılarını denemek ister misiniz? 7 Mehmet restoran sizin için bir adres olabilir.

26. Pamukkale  Travertenleri

pamukkale travertenleri
pamukkale travertenleri

Sanki kar yağmış da yerler buz küteleleriyle kaplanmış gibi bir izlenim veren bu termal havuzlar görülmesi gereken yerlerdendir ve bu yüzden Türkiye’de ziyaret edilecek en popüler yerlerden biridir.

27. Pamukkale Anfi Tiyatrosu

Mimari kalıntıları ve tarihi seven birisi iseniz, kesinlikle burayı seveceksiniz.

28. Pamukkale Tabiat Parkı

Piknik yeri olarak en ideal yerlerden biri olan Pamukkale Tabiat Parkı, hafta sonları bulunmak için huzurlu yerler arasında.

29. Kleopatra Havuzları

Kleopatra’nın bir zamanlar banyo yaptığı sularda banyo yapmak ister misiniz? Bunlar antik havuzlar olsa da, modern spa tesisleri modern insanlara hitap edecek şekilde donatılmıştır.

30. Laodikeia – Denizli

Pamukkale ile birlikte, Laodikeia kesinlikle bu şehrin en önde gelen arkeolojik kalıntılarından biridir.

31. Bodrum Kalesi

bodrum kalesi
türkiyenin en güzel yerleri- bodrum kalesi

Halikarnas antik kentinde inşa edilen bu kale o kadar popüler olmayabilir, ama kesinlikle çekiciliğini koruyor. Bozulmamış plajlar, barlar ve restoranlar içermektedir.

32. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Sualtı eserlerini sergileyen 14’ü aşkın sergi salonu ile 1964 yapımı müze, turistler ve yerliler için popüler bir mekandır.

33. Aziz Peter Kalesi (Bodrum)

15. yüzyılda inşa edilmiş olan bu kale, muhtemelen Bodrum’un en göze çarpan noktalarından biridir. Ayrıca heykelleri ve diğer eserlerin sergilendiği bir yerdir.

34. Saklıkent Milli Parkı, Antalya

Fethiye-Muğla’da yer almaktadır. Saklıkent, Avrupa’da üçüncü en uzun kanyon olarak kabul edilen bir kanyon ve çok güzel. Turistler buraya gelip rafting ve doğa yürüyüşü yapabilirler.

35. Bodrum Antik Tiyatrosu

Greko-Roma dönemlerine uzanan bu amfitiyatro, festivallere, konserlere ve diğer etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

36. Bodrum Yalıkavak

Bodrum’un en büyük marinalarından biri olarak takılmak için harika bir yerdir. Şık butikler veya çeşitli yemek mekanları olsun, burada her şeyi bulabilirsiniz.

37. Bodrum Deniz Muzesi

2011 yılında açılan bu müze, Bodrum’un eski denizcilik tarihine sahiptir. Yaklaşık 3000 yıl öncesine ait arşivler ve modeller burada sergileniyor.

38. Bitez Plajı – Bodrum

Bu plaj özellikle su sporları ve sunduğu çok sayıda şezlong ile bilinir. Şnorkelle yüzme için harika bir yer. Ayrıca uygun fiyatlarla tekne gezilerinin tadını çıkarabilirsiniz.

39. Yahşi Plajı (Ortakent)

Ortakent’te yer plaj açık bir koy olması sebebiyle diğer plajlardan farklı. Burada çok sayıda su aktivitesinin tadını çıkarabilirsiniz.

40. Artemis Tapınağı

Antik dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen bu tapınak MS 401 yılında tamamen tahrip olmuştur. Heykellerin kalıntıları harika bir görüntüleme alanıdır.

41. Dilek Milli Parkı

Türkiye’nin en önemli doğal miraslarından biri olarak kabul edilen bu doğal park 27, 598 hektarlık bir alana yayılmıştır. En tehlikeli türlerin bazılarını izlemek için oraya gidebilirsiniz.

42. Adaland – Kuşadası, Aydın

Bu, Türkiye’nin en iyi su parklarından biridir ve bu yüzden Türkiye’de en çok ziyaret edilen turistik yerlerden biridir. Zevkinize yetecek kadar çeşitli su aktivitelerinin tadını çıkarın.

43. ​​Kuşadası Kalesi

Bu kalede şehrin ve çevresinin muhteşem manzarasını seyrederek kolayca bir saat geçirebilirsiniz. Eğer bir fotoğrafçıysanız, çarpıcı fotoğraflarları takipçileriniz ile paylaşabilirsiniz.

44. Golden Boys Restaurant

İster başlangıç yemekleri, ister ana yemekler, ister tatlı olsun, paranıza değer yiyecekler bulacaksınız. Huzurlu bir ortam ve harika müzik ile, harika bir akşam geçirebilirsiniz.

45. Saray Restaurant

Dar sokakların ortasında ve tarihi binalarla çevrili bu restoran denemeye değer. Ağız sulandıran yemekler, tekrar tekrar gelmeniz için sizi zorluyor.

46. Saat Kulesi/ Konak Meydanı

İzmir’in Konak ilçesinde bulunan bu saat kulesi, ona bağlı büyük bir tarihi öneme sahiptir. Konak Meydanı’nın ana cazibe merkezlerinden biridir.

47.  Ilıca Halk Plajı

Gençleştirici ve unutulmaz bir deneyim için Ilıca Plajı’na gidin. Suyunun, insan sağlığı üzerinde yararları olduğu söyleniyor.

48. Uludağ Milli Parkı (Bursa)

Kış sporları etkinliklerine katılmak ilginizi çekiyorsa, bu milli parkı kaçırmayın. Bu park Bursa’ya 36 km uzaklıkta yer almaktadır. Türkiyenin turistik yerleri arasında olan Uludağ özellikle kayak yapmak isteyenlerin ve ünlülerin tercih ettiği yerler arasında. Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

49. Hünkar Köşkü (Bursa)

Bu müze nispeten küçük olmasına rağmen, güzel bahçelerle çevrilidir. Burası ayrıca tüm şehrin panoramik manzarasını sunan bir terasa sahiptir. Türkiye de görülmesi gereken yerler arasına Hünkar Köşkünü de eklemeyi unutmayın.

50. Kapadokya – Nevşehir

kapadokya
kapadokya

Burası eşsiz tarihi konaklar ve kültürel özellikler içerir. Dünyanın her yerinden turist çeken bu yerde bulunan birçok yeraltı şehri var. Kapadokya’da sırf balona binmek bile burayı Türkiyede gezilecek yerler listenize eklemek için başlıca sebeplerden olsa gerek.

51. Efes (İzmir)

Burası Antik Dünya’nın harikalarından biridir. Turistler, antik şehir tapınakları ve şehrin büyük tiyatrosunun kalıntılarına tanıklık etmek için burayı ziyaret ediyorlar.

52. Nemrut Dağı – Adıyaman

Özellikle Gündoğumu ve gün batımı saatleri boyunca burayı ziyaret etmek daha ön plandadır. Turistlerin eşsiz bulduğu bu yerde çeşitli antik heykeller bulunmaktadır. Türkiyede gezilecek yerler listenizde harika günbatımı manzarası sunan Nemrut Dağı yer almalı.

53. Patara Sahili – Antalya

Patara sahili, Antalya’da  yer alan 18 km uzunluğundaki kum plajıyla ünlüdür. Bu uzun ve kumdan oluşan sahil Türkiyede gezilecek yerler listesinde, yüzmek ve sahilin tadını çıkarmak için yer almalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in