Türkiye’nin Doğal Güzellikleri: 6 Etkileyici Destinasyon


kaz dağları - balıkesir

Ülkemizin her yeri ayrı bir güzel. Hem jeopolitik konumu, hem doğal güzellikleri hem de tarihi ile ülkemiz adeta bir hazine gibi. Eğer önümüzdeki 2019 yılı için şimiden tatil planları yapmadıysanız ve ülkemizin doğal güzelliklerini keşfetmek istiyorsanız Türkiye’nin doğal güzellikleri listesini oluşturduğumuz bu yazımıza göz atabilirsiniz. Tabi ki bu doğal güzelliklerin dışında birçok farklı yer illa ki vardır ancak burada bunlardan birkaçını listeleyeceğiz.

Türkiye’nin Doğal Güzellikleri

1.Ihlara Vadisi – Aksaray

Ihlara vadisi - aksaray
Ihlara vadisi – aksaray

Eski yıllarda Ihlara Vadisi’nin bulunduğu bölgede olan Hasandağın’daki volkanik hareketler sonucu, volkandan çıkan lavlar bir tabaka oluşturmuştur. Zaman geçtikçe çevrenin de etkisi ile bu tabaka aşınmış ve Melendiz Çayının da etkisi ile vadinin tabanını deri şekilde oyarak bir yol oluşturmuştur. Bu yollar bazı yerlerde 120 metreye varan derinliğe ulaşmaktadır. Ihlara vadisi içerisinde günümüze kadar gelebilmeyi başaran 14 adet kilise bulunmaktadır.

2. Kaz Dağları – Balıkesir

kaz dağları - balıkesir
kaz dağları – balıkesir

Birçok efsaneye de konu olan Kaz Dağları İda dağı olarak da bilinmektedir. Yüksek tepelerinde karaçam ağaçları bulunmakla birlikte, diğer bölgelerinde zeytin ağaçları ve kızılçam ağaçları bulunmaktadır. Ege’nin sıcaklığından şikayet ediyorsanız, ki Akdeniz bölgesine göre bence daha serin sayılır, Kaz dağları sizin için serinlemek için alternatif bir yer olabilir. Bol bol oksijene doyacağınız Kaz dağları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Kazdağları gezi rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.

3. Düden Şelalesi – Antalya

kaz dağları - balıkesir
kaz dağları – balıkesir

Akdeniz bölgesine genelde deniz, kum, güneş üçlüsü eşliğinde bir tatil yapmak için gidiyor olabilirsiniz. Hatta 5 yıldızlı otellerin birinde konaklayarak, yıl boyunca çalışmanın verdiği yorgunluğu atmak isteyebilirsiniz. Ancak hazır Antalya’ya gelmişken vaktinizi Düden Şelalesini görmek için de ayırabilirsiniz. Burası çeşitli ülkelerden gelen turistleri de ağırlayan, şelale girişinde develere binerek fotoğraf da çekinebileceğiniz bir Şelaledir. Şelale içerisinde tatil dönüşü sevdiklerinize hediye almak için dükkanlar da bulunmaktadır.

4. Hasankeyf – Batman

Türkiye'nin doğal güzellikleri: hasankeyf - batman
hasankeyf – batman

Tarih olarak çok eskilere dayanan Akeramik Neolitik Dönem’e dayanan Hasankeyf, Mezapotamya’da kurulmuştur. Yine de tam olarak ne zaman ve kimler aracılığı ile kurulduğu billinmiyor. Hasankeyf yıllarca çok farklı imparatorluklar ve krallıklara ait izler taşımakla beraber, 131 yıl kadar bir süre de Artukluların başkenti olmuştur. Bir sonraki kültür tatilinizde Hasankeyf’e gitmediyseniz böyle bir kültürel mirası görmek isteyebilirsiniz.

5. Kapadokya – Nevşehir

kapadokya - nevşehir
kapadokya – nevşehir

Yurtdışındaki kişiler tarafından bile bilinen ve ülkemizin en önemli turistik bölgelerinden biri olan Kapadokya, Türkiye’nin doğal güzellikleri arasında almayı hak eden yerlerden. Peribacaları deyince zaten hepimizin aklına gelen Kapadokya, balon turizminin de merkezi konumunda. Kapadokya’da bulunan yer altı şehirleri, bu tarz eski çağlara meraklı olanlar için cezbedici olsa gerek. Ayrıca burada Derinkuyu yeraltı şehrinde dünyanın en eski akıl hastanesi bulunmaktadır. Hem bu yeraltı güzelliklerini görmek, hem bol bol fotoğraflar çekinip, bir de üstüne balona binerek keyifli bir macera yaşamak istiyorsanız Kapadokya bir sonraki adresiniz olabilir.

6. Pamukkale – Denizli

pamukkale - denizli
pamukkale – denizli

Yine turistik bir yer olan be aynı zamanda Türkiye’nin doğal güzellikleri arasında bulunan Pamukkale ile karşınızdayız. Bu bölgede 17 sıcak su alanı olmakla beraber bunların sıcaklıklar 35 derece ile 100 derece arasında değişmektedir. Bu sular ayrıca Kalsiyum Hidrokarbonat açısından da oldukça zengindir. Bu maddenin havada bulunan oksijen gazı ile etkileşimi sonucunda travertenler oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in