Pürenli Yaylası: Düzce’de Doğada Kamp


pürenli yaylası

Pürenli Yaylası, Düzce ilinin Gölyaka ilçesinde bulunmaktadır. Gölyaka ilçe merkezinden 24 kilometre uzaklıkta olan Pürenli yaylası, Düzce il merkezine de 28 kilometre uzaklıkta olan ve 1400 metre rakımda olan bir yayladır. Yayla Elmacık dağında yer almakta ve  bitki çeşitliliği açısından da oldukça güzel bir yayladır. Bölge bulunduğu coğrafi konum ve mikro klima özelliği göstermesi sebebi ile sadece belirli bir bölgede yetişebilen türlere ev sahipliği yapmaktadır. Bu bölgede yaylanın yanı sıra göl ve şelale de bulunmaktadır. Bunlar Efeni Gölü ve Güzeldere şelalesidir. Yine bu göl ve şelale de biyolojik bakımdan oldukça çeşitlilik içeren bölgelerdir.

Pürenli Yaylası Ulaşım

Yaylaya iki farklı yoldan erişmeniz mümkün, bunlardan birisi Kuzeyden Düzce yolunu takip etmek, diğeri de güneyden Mudurnu yolunu takip etmek olacaktır. İstanbul ilinden yaylaya gelmek isteyenler ilk olarak Düzce’nin Gölyaka ilçesine ulaştıktan sonra, Güzeldere Şelalesine ait yoldaki tabelaları takip etmelisiniz. Şelaleye varmadan önce sağa bir dönüş yapacaksınız, daha sonra karşınıza çıkan toprak yolu takip edip, ikiye ayrılan yoldan sola devam ediyorsunuz. Toplamda Gölyaka ilçesinden 24 kilometre yol alıp, Pürenli yaylasına varmış olacaksınız. Eğer son ikiye ayrılan yoldan sağ tarafa giderseniz de Düzce yayları arasında olan Kardüz yaylasına gidebilirsiniz. Aşağıdaki haritadan yaylanın yerini daha iyi görebilirsiniz:

Pürenli Yaylası Kamp Alanı

pürenli yaylası kamp

Yayla 1400 metre yükseklikte ve kamp severlerin tercih edebileceği bir yapıya sahip. Kamp alanında geniş düzlükler bulabilir, zengin bitki örtüsü ve köknar ağaçları ile kaplı yerleri görebilirsiniz. Yaylaya çıkmadan önce kamp alışverişinizi yapmanızda fayda var. Ayrıca yayladaki yerel halktan, yumurta,peynir, süt gibi ürünleri de temin edebilirsiniz. Tabi Eylül ayından sonra orada yaşayan birilerini bulmak zor olabilir. Ormanda yakacak odun toplayıp, ateş yakılabilecek uygun yerlerde ateşinizi yakabilirsiniz.

Yaylaya çıkmadan önce, daha önce bahsettiğimiz Efeni Gölü ve Güzeldere Şelalesini de ziyaret edebilirsiniz. Yaylanın daha sakin olduğu dönemlerde, çadırınızı kurmak için göl kenarını veya isterseniz Köknar ağaçlarının olduğu bölgelerde uygun bir yere yerleşip çadırınızı kurabilirsiniz. Fotoğraf makinenizi de yanınızda götürürseniz , güzel kareler yakalayabilirsiniz.

Şunu belirtmekte fayda var ki, bu doğa hepimizin. O yüzden kamp yaptıktan sonra ateşimizi söndürelim ve etrafta çöplerimizi bırakmayalım ki bizden sonra gelenler de temiz şekilde faydalanabilsinler. Yaylada tuvalet bulunmuyormuş bu yüzden gelmeden önce bunu da düşünmenizde fayda var.

Yaylanın rakımı yüksek olduğu için, geceleri soğuk olacaktır. Bunun için kamp yapmaya uygun tulumları tercih edebilirsiniz. Yanınızda yedek kıyafet almanız da olası bir durum için faydalı olacaktır. Kış aylarında yoğun kar yağması durumunda yollar kapanabilir, bunu da düşünmelisiniz. Yayla doğal bir ortamda olduğundan, yabani hayvanların çıkabilmesi olasılığını da göz önünde bulundurun. Yaylalar arası patikada doğa yürüyüşü yapabilir, huzurlu bir kamp geçirebilirsiniz.

Kamp İçin Gerekli Malzemeler

kamp için gerekli malzemeler

Madem kamptan bahsettik, biraz da kamp için gerekli malzemeler neler olmalı, temel kamp malzemeleri nelerdir bunlardan bahsedelim.

İlk olarak yanınızda en temel kamp malzemesi olan çadır kesinlikle olmalı. Birçok farklı markanın ürettiği çadırlar mevcut. Siz de kamp yapmak istediğiniz ortam koşullarına göre, kendinize uygun bir çadır alabilirsiniz.

Çadırın yanında tabi ki de geceleri üşümemeniz için, tulum almalısınız. Tulumlar da hava sıcaklığına göre, sizi soğuktan korumak için belirli derece  aralıkları ile satılıyor. Tabi ki daha soğuk ortamlar için, tulumlar daha pahalı oluyor.

Bunlar dışında, kampta bir şeyler pişirmek için, yanınızda saç tava veya işinizi görecek bir tava alabilirsiniz. Sabah kahvaltılarında yumurta ile güzel kamp yemekleri yapabilirsiniz. Odun kırmak için yanınıza bir balta alabilir, bir şeyler kesmek için de bir bıçak bulundurabilirsiniz. Temizlik için yanınıza ıslak mendil, sıvı sabun gibi temizlik malzemelerini unutmayın. Küçük bir masanız varsa, yanına da katlanır sandalyeler ile güzel bir kamp sofrası kurabilirsiniz. Detaya inersek tabi ki çok fazla kamp malzemesi çıkar. Ancak temel olarak çadır, tulum, masa, sandalye, yemek pişirmek için malzemeler, temizlik için malzemeleri almalısınız.

Haftasonu İstanbul çevresine yakın illerde kamp yapmak isterseniz Düzce’deki Pürenli yaylasında kamp yapabilir, ateş yakabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in