Amasra Gezilecek Yerler: Karadeniz’in Yeşil İncisi


Boztepe Adası

Dinsel bir merkez, ticarette parlak bir dönem, taht kavgalarına üs, Fatih’in Çeşm-i Cihan’ı, kurtuluş mücadelesinin kahramanıdır Amasra… Hitit, Lidya, Doğu Roma egemenliklerine ev sahipliği yapan, Cenevizli Tüccarların elinden Fatih Sultan Mehmet tarafından alınan ve geçmişi MÖ 7 yüzyıla uzanan bir tarihtir Amasra. Bu yazıda sizlere Amasra gezilecek yerler nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

Amasra, Karadeniz kıyısının yeşil incisi, Bartın ilinin 14.867 kişilik nüfusa sahip ilçesidir. Bilinen ilk adı Sesamos’un ardından Kraliçe Amatris’in adını almıştır. Önce Amasra adının, ardından Büyük Liman Mendireği’nin sahibi olan ilçeye gidip ışıltısına hayran kalmamak mümkün değil…

Amasra’ya en yakın havalimanı 52 km mesafe ile Zonguldak Havalimanı’dır. Karayolu ulaşımını tercih edecekseniz Ankara’dan en fazla 4, İstanbul’dan en fazla 5 saatte ulaşabilirsiniz. Gezip görebileceğiniz onca yer varken günübirlik geziyi tavsiye etmiyoruz. Otel rezervasyonu ile uğraşacak vaktim yok diyenler için pansiyon ve günlük ev kiralama seçeneleri de mevcuttur. Ayrıca doğayla baş başa kalıp, sakinliğin tadını çıkarmak isteyenler kamp alanlarında çadır kurabilirler.

Zengin mutfak kültürünü de ziyaretçilerin deneyimine açan Amasra’nın lezzetlerini muhakkak denemelisiniz! 28-35 farklı malzeme ile yapılan Amasra Salatası, Pumpum Çorbası, Pirinçli Mantı, Yumurtalı İsbut, Halışka, Kabak Burması ve İncir Dondurmasını bu lezzetlerden sadece birkaçı…

Amasra Gezilecek Yerler Listesi

1. Kuşkayası Yol Anıtı

Kuşkayası Yol Anıtı
Kuşkayası Yol Anıtı

Amasra’ya 4 km uzaklıktaki Gömü Köyü yolunda bulunmaktadır. Dolmuş veya aracınızdan yol kenarında inerek, orman içinde konuşlandırılan ahşap merdivenlerden ulaşabilirsiniz. Kuşkayası Yol Anıtı, Roma döneminde Anadolu’da yapılan tek anıt olma özelliğini taşımaktadır. Ömür boyu Pontus Valisi Gaius Julius Aguila, MS. 41 yılında, Orta Kabartma tekniği ile inşa ettirmiştir. Kayaya oyulan Roma askeri ve kartal figürü görülmeye değerdir. Romalı askerler tüm ihtiyaçlarını giderdikleri rekreasyon alanı olarak kullanmıştır. Oturma sedirleri ve kaya nişleri barındıran mekanın hemen aşağısında Askersuyu yer almaktadır.

2. Bakacak Tepesi

Bakacak Tepesi
Bakacak Tepesi

Fatih Sultan Mehmet’in şehri fethi sırasında “Lala, Çeşhm-i Cihan bu m’ola” diyerek Amasra’yı hayranlıkla izlediği mevkiidir. Tüm doğal ve tarihi güzellikleri, marinayı ve balıkçı teknelerini, közde Türk Kahvesi, çay, mısır veya kestane eşliğinde gözlemleyebilirsiniz. Ev yapımı doğal reçellerden denemenizi de tavsiye ediyoruz. Bakacak Tepesi’ne, Kuşkayası Yol Anıtı’nı birkaç kilometre geçtikten sonra ulaşabilirsiniz.

3. Amasra Müzesi

Amasra Müzesi
Amasra Müzesi

1955 yılında Belediye binasında faaliyete başlayan müze 1982’den itibaren Bahriye Mektebi’nde ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. 2 arkeolojik, 2 etnografya salonunda Helen, Roma, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerine ait eserler sergilenmektedir. 2016 yılında yapılan restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Müze bahçesinde lazer gösterileri ile eserler tanıtımı yapılmaktadır. Roma dönemi Bedesten ve Osmanlı hamamının yer aldığı alanda tek katlı bir yapıdır. Kum mahallesi, Çamlık sokakta bulunan müzenin, yaz ve kış dönemlerinde ziyarete açılış ve kapanış saatleri değişmektedir. Giriş ücreti 6 TL’dir.

4. Tarihi Çekiciler Çarşısı

Tarihi Çekiciler Çarşısı
Tarihi Çekiciler Çarşısı

Ağaç oymacılığını yüzyıllardır yaşatan yerel esnafın el emeklerini görmeniz gerek. Egzotik bir yapıya sahip olan çarşıda yazılı levha, resim, tel kırma, şimşir kaşık, el dokuma kumaş, kanaviçe vb. birçok çeşit arasından kendinize ve sevdiklerinize Amasra hatırası alabilirsiniz. Bu arada en uygun ve çok çeşitli mağaza, Kuşkayası Hediyelik Eşya dükkanıdır.

5. Küçük Liman Mendireği (Antik Liman Bölgesi)

Küçük Liman Mendireği (Antik Liman Bölgesi)
Küçük Liman Mendireği (Antik Liman Bölgesi)

Küçük Liman Plajı, doğal bir koyda güneşlenmeyi ve yüzmeyi tercih eden turistlerin uğrak mekanıdır. Kuzeyinde Direkli Kaya bulunmaktadır. Hizmet veren işletmeler yoğundur.

Ceneviz Döneminde inşa edilen Direkli Kaya burada bulunmaktadır. Yapı, 7 metre uzunluğunda bir kuleye ve mermer iskeleye sahiptir. Deniz ile bağlantılı bir havuz ve kayadan oyulan basamakların ise Amatris zamanından olduğuna dair rivayetler vardır.

6. Büyük Liman Mendireği

Amasra gezilecek yerler: Büyük Liman Mendireği
Büyük Liman Mendireği

Amasra’nın en çok tercih edilen, en iyi ve en büyük plajıdır. Yaz aylarında oldukça yoğundur. Plaja giriş ücreti bulunmuyor. Birçok işletme ile çevrelenmiştir.

Küçük ve Büyük Liman plajlarını kalabalık bulan ve gezilecek bol zamanı olanlar için oldukça beğenilen plaj önerilerimiz elbette var. Balıkçılık, yelkencilik ve doğa sporları faaliyetlerini mümkün kılan, tertemiz mavi su sahipleri; Çakraz Köyü Plajı, Bozköy Plajı, Akkonak Plajı, İnkumu Plajı ve Kapisuyu Plajı..

7. Amasra Kalesi

Amasra Kalesi
Amasra Kalesi

Doğu Roma döneminde inşa edilen yapı Amasra’daki Zindan ve Boztepe Adası’ndaki Sormagir mahallelerinden oluşmaktadır. Küçük Liman-Boztepe Adası yolunun sağ üst tarafındaki yokuş ve merdivenler sayesinde kolayca varabilirsiniz. Yoğurt kabı, çaydanlık ve ayakkabı saksılar sizi karşılayacaktır. Yolun sonunda, surlar arasında bulunan taş merdiven kullanılarak Büyük Liman’ına inebilir veya aşağıya giden yolu takip ederek Kemere Köprüsü’ne ulaşabilirsiniz. Askeri yapının kuzeydoğusunda Büyük Liman Kapısı, batısında Küçük Liman Kapısı bulunmaktadır.

8. Cenova Şatosu

Cenova Şatosu
Cenova Şatosu

Amasra Kalesi’nde bulunan ve ana kapısında eski egemen ailelerin armaları yer alan Cenova Şatosu inşa edildiği dönemde iç kale olarak kullanılmıştır. Şato görüntüsüne Cenovalılar tarafından getirilmiştir. Ne yazık ki günümüze tamamı ulaşamamıştır.

9. Fatih Camii / Küçük Kilise – Chapel

Fatih Camii
Fatih Camii

Kale içinde bulunmaktadır. Tuğla-taş örgü tekniği ile 9. yüzyılda inşa edilen kilise 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet’in şehri fethetmesinin ardından mescide dönüştürülmüştür. Narthex ve Ambon çıkıntısı yapısına sonradan ilave edilmiştir. 1930 yılında ibadete kapatılmış ancak 2002 yılında yapılan restorasyon sonucunda Kültür ve Sanat Evi olarak hizmete tekrar başlamıştır.

10. Kemere (Kemerdere) Köprüsü

Kemere (Kemerdere) Köprüsü
Kemere (Kemerdere) Köprüsü

Roma İmparatoru Cladius tarafından yığma taş tekniği ile yaptırılan köprü, Cevizlik Vadisi’nde yer almaktadır. Amasra’nın en eski yapılarından birisidir. Amasra’ya 3 km uzaklıkta bulunan köprünün ayaklarında Roma-Pontus Savaşında görev alan 7 askerin mücadelesini betimleyen kabartmalar mevcuttur.

11. Boztepe Adası

Boztepe Adası
Boztepe Adası

Amasra’nın en güzel manzarasına sahiptir. Kemere Köprüsü’nü kullanarak ulaşılan Boztepe Adası surlar ile çevrelenmiştir. UNESCO tarafından dünya mirası ödülüne aday gösterilmiştir.

12. Tarihi Ağlayan Ağaç

Ağlayan Ağaç
Ağlayan Ağaç

Boztepe Adası’nda yer alan ve Amasra gezilecek yerler listemizde yer alan 300-350 yaşındaki Selvi ağacı, deniz ve havadan aldığı nemi biriktirmekte ve yaprakları ile dışarı dökmektedir. Bu durum Nisan – Mayıs aylarında neredeyse 5 kez gerçekleşmektedir. Ağacın altına kurulan çay bahçesi manzaranın tadını çıkarmanız için ideal. Ayrıca dürbün kiralayarak Tavşan Adası’nın sevimli varlıklarını da izleyebilirsiniz.

13. Serin Suları İle Tavşan Adası

Tavşan Adası
Tavşan Adası

Boztepe – Amasra arasındaki Kemere Köprüsü’nün tam karşısında yer almaktadır. Maviyi kıskandıran serin sularda yüzerek veya tekne turları aracılığı ile ulaşabileceğiniz ada, misafirlerine tavşan besleyerek gün batımı izleme fırsatını sunuyor. Tarihte birçok medeniyete kucak açan adanın kuzeyinde 70 metre uzunluğunda bir mağara mevcut.

14. Gürcüoluk Mağarası

Gürcüoluk Mağarası
Gürcüoluk Mağarası

Gürcüoluk Mağarası Amasra gezilecek yerler listemizde yer alan bir başka yer. Gölleryazı mevkiinde bulunan 169 metre uzunluğu olan mağara, yatay bağlantılı geçit olan 36 odadan meydana gelmektedir. Görünümü bir hayli ilginç olan mağara tek bir galeriden oluşmasına rağmen damlataş sütunları salon ve odacıkların oluşmasına sebep olmuştur. Perde damlataşları, duvar ve sütunlar, sarkıtve dikitler üzerindeki bitkiler hoş bir ahenk oluşturarak geniş ve yüksek tavanda yer almaktadır. İnpiri ve Karakaçak Köyü sapaklarından kolayca ulaşılabilen ilçeye 13 km uzaklığı olan Makaracı Köyü’ndeki tabiat parkıdır.

15. Bedesten Bölgesi

Bedesten Bölgesi
Bedesten Bölgesi

Amasra gezilecek yerler listemizin son sırasında Bedesten bölgesi yer alıyor. Roma Eyalet Meclis Sarayı olarak kullanılan bölge, Amasra’nın 1,5 km güneyinde bulunmaktadır. Çok bilinen bir bölge olmayan eski Pazar yeri, büyük bir bazilikadır. Resmi alan, Şeref Yolu, Cadde, Tapınak, Akrapol, Tiyatro ve su-kanalizasyon sistemlerinden oluşan yapının büyük bir bölümü günümüze ulaşmıştır.

 

Böylece Amasra gezilecek yerler listemizin sonuna geldik. Ankara veya İstanbul’da yaşayanlar için bir haftasonu kaçamağı için Amasra güzel bir seçenek olabilir. Bir başka yazıda görüşmek üzere…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in