Avanos Gezilecek Yerler: Muhteşem Yeraltı Şehirleri


Çavuşin Köyü

Evrensel anlamda kültürel ve tarihsel önem taşıyan, yaklaşık 200 yeraltı şehrinin, 400 kilise ve şapelin, 92 sit alanının sahibi Avanos… Bu yazıda sizlere Avanos gezilecek yerler ile ilgili bilgi verip, Avanos hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz detayları paylaşacağız.

Avanos’a Nasıl Gidilir? Neler Yapılır?

Nevşehir Adnan Menderes otobüs terminali Avanos merkeze 25 km ve Nevşehir Kapadokya havalimanı Avanos merkeze 35 km mesafede bulunmaktadır. Uçak veya otobüs yolculuğu yapmak isteyenler için gayet ideal rotalardır. Özel halk otobüsleri her iki ulaşım kanalında da mevcuttur. Kendi araçları ile Nevşehir’i ziyaret etmek isteyenlerin İstanbul Bayrampaşa’dan hareket ettiği taktirde 770 km yol kat etmesi gerekmekte.

Nevşehir merkeze uzaklığı 30 dakika olan Avanos yolculuğun yorgunluğunu atmanız için 60 TL’den başlayan fiyatlar ile birçok konaklama imkanı sunuyor. Bir Kedi Villa Avanos, Tokmak Guest House, Avanos Evi, Venessa Pansiyon, Otel Altınyazı, Avrasya Hotel, Riverside Mansion Hotel, Sofa Hotel, Akman Butik Otel Stone Concept Hotel sıkça tercih edilen konaklama imkanlarından sadece birkaçı…

Ayrıca kamp konaklaması yapmak isteyenler için Ada Camping önerilerimiz arasında. Ahşap bungalovda, çadırda veya karavanınızda konaklayabilirsiniz hem de restoran, yüzme havuzu, elektrik ve internete sahip olarak. Tan vakti gökyüzünde havalanan balonları izlemenin keyfi yanınıza kar kalacak.

Avanos’ta geçireceğiniz güzel vakitleri güveç, tandır, dolaz tatlısı, pekmezli yoğurt, domates reçeli, buğday çorbası, aside, gül böreği, mantı, etli yaprak sarması ve testi kebabı lezzetleri ile süslemeyi de ihmal etmeyin.

Avanos Gezilecek Yerler

1. Tarihi Avanos Evleri

tarihi avanos evleri
tarihi avanos evleri

Avanos gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Avanos tarihi evleri yer alıyor.İdiş Dağı’ndan gelen su ile yıkılan eski Türk evlerinden yaklaşık 60 ev güzelliğini koruyor. Restorasyona tabi tutulan evler ziyaretçilerini bekliyor. Önerilerimiz elbette mevcut.

Avanos merkezde, Orta Mahalle Zafer Sokak’ta yer alan 1902 yılında inşa edilen Doktor Hacı Nuri Bey Konağı dizilerde ve sinemalara ev sahipliği yapmış. Şimdi Turizm Danışma Bürosu olarak kullanılıyor. Cerit Sokakta bulunan butik otel aslında tarihi Hikmet Cingi Evi. İçinde su kuyusu bulunan konak 1859 yılında inşa edilmiş.

Yukarı Mahalle Çarşı Sokak’ta iki katlı ve avlusuz olarak 1903 yılında inşa edilen Tevfik Körükçü Konağı ve İlyas Sokak’ta yer alan Ahmet Benzer Evi’ni ziyaret etmeden ilçeden ayrılmayın deriz.

2. Dereyamanlı Kilisesi

Dereyamanlı Kilisesi
Dereyamanlı Kilisesi

Avanos gezilecek yerler listemizde yer alan Dereyyamanlı KilisesiAvanos merkezin 1 km batısında yer almaktadır. 4. Yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Avanos Belediyesi kararı, Vatikan temsilcilerinin katılımı ile dini grupların hizmetine sunulmuştur. Meryem Ana Kilisesi olarak anılmasında Meryem Ana ve Hz. İsa fresklerine yer verilmesi etkili olmuştur.

3. Avanos Müzesi: Güray Müze

Güray Müze
Güray Müze

Avanos’un geleneksel çömlek sanatı dillere pelesenk hala. Bir bölümü şehir dışında, çoğunluğu merkezde konuşlanan çömlek atölyeleri doğal mağaralarda faaliyet göstermektedir. Dünyanın ilk ve tek yeraltı seramik müzesi Güray Müze ilçe ekonomisinin can damarı konumunda. Merkeze 900m mesafede bulunan müzede çömlek imalatını usta ellerden izleme fırsatını yakalayacaksınız.

4. Çavuşin Köyü – Avanos

Avanos gezilecek yerler - Çavuşin Köyü
Çavuşin Köyü

Avanos merkeze uzaklığı 4 km olan ve Göreme – Avanos güzergahında bulunan bir köy Çavuşin. Kapadokya’da yer alan en eski yerleşimlerden biri. Kaya kütlelerine oyulan yerleşim alanları ve köydeki kiliseler önemli tarihi yapıları oluşturuyor. Çavuşin, Vaftizci Yahya ve Güvercinlik kiliseleri bu bölgede yer alıyor.

Çavuşin Köyü
Çavuşin Köyü

Vaftizci Yahya Kilisesi, 5. Yüzyılda inşa edildiği düşünülen yapı Erken Bizans dönemi özelliklerini sergiliyor. Giriş kısmının bir bölümü yıkılsa da heybetini koruyor ve bölgeyi yüksek bir noktadan seyrediyor.

5. Güllüdere Vadisi

Güllüdere Vadisi
Güllüdere Vadisi

Avanos gezilecek yerler listemizde yer alanGüllüdere Vadisi, Çavuşin’in sınırından başlıyor. Güllüdere Vadisi’nin sol tarafındaki dik yamaçta yer alan Aziz Agathangelus Kilisesi (Güllüdere Kilisesi) 6. Yüzyılda inşa edilmeye başlanmış.

Güllüdere Vadisi
Güllüdere Vadisi

İkonoklastik döneme ait bu yapı Çavuşin Köyü’ne 2 km. Tahtta oturan İsa ve İncil’den yazıların yer aldığı madalyonda kullanılan haç ile Kudüs’teki kutsal haç temsil edilmiş.

6. Paşabağ – Keşişler Vadisi

Paşabağ – Keşişler Vadisi
Paşabağ – Keşişler Vadisi

Çavuşin Köyü’nü ziyaretinizin ardından Araç (2,5 km) veya yaya yolunu (2 km) kullanarak ulaşabiliyorsunuz. Zelve yolu güzergahında bulunan Keşişler Vadisi’nde şapkalı peri bacaları yoğunluğu mevcut. Tam ortasında yer alan üç başlı çok gövdeli peri bacasında Aziz Simeon’un 15 yıl inzivaya çekildiği iddia edilen şapel bulunuyor. Vadi başlangıcından 200 metre ileride olan şapelin karşısında bir de manastır var. Yolun sağ kısmında kalan beyaz tepede güneşin batışını izlemeyi de ihmal etmeyin.

7. Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve Açık Hava Müzesi
Zelve Açık Hava Müzesi

Paşabağ ziyaretinin ardından yolu takip ederek 1,2 km sonra Zelve Vadisi’ne ulaşabilirsiniz. Bölgenin en önemli açık hava müzesi olan vadide görünüşleri ile hayretler içerisinde kalacağınız (sivri uçlu, geniş gövdeli) yüzlerce peri bacası bulunuyor.

Zelve Açık Hava Müzesi
Zelve Açık Hava Müzesi

Trekking ile ilgilenenlerin uğrak mekanı olan vadi sizi milyonlarca yıllık bir tarihe tanıklık etmeniz için bekliyor. Ayrıca birbirine eş üç vadiden oluşan alanda 15 farklı kilise mevcut. 9-13. Yüzyılda Hristiyanlığın dini, dini eğitim ve yerleşim merkezlerinden biri olan vadinin meşhur kiliseleri Balıklı, Üzümlü ve Geyikli 1924 harbine dek kayalara oyulan mağaralarda Rumlar, ardından Türkler konaklamıştır. 1952 yılında nüfus boşaltılmıştır.

8. Devrent Vadisi

Devrent Vadisi
Devrent Vadisi

Zelve Açık Hava Müzesi’nin ardından 3 km boyunca güzel bir yürüyüş vadeden gezi parkurudur.

Devrent Vadisi
Devrent Vadisi

Hayvan görüntüsünde peribacaları mevcudiyeti olan vadinin deve figüründeki kayalık simgesi olmuştur.

9. Sarıhan Kervansarayı

Sarıhan Kervansarayı
Sarıhan Kervansarayı

İpek yolu Kayseri-Nevşehir güzergahında bulunan Saruhan Kervansaray Dervent Deresi’ne uzaklığı 4,7 km, Avanos merkeze mesafesi ise 4 km. 13 yüzyıl Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşıyan kervansaray 1249 yılında, Sultan II. İzzettin Keykavus döneminde inşa edilmiş.

Sarıhan Kervansarayı
Sarıhan Kervansarayı

Yüksek duvarlı, tek katlı, geniş avlulu bu han taş renginden dolayı bu isme kavuşmuştur. 1991 yılında yapılan restorasyonun ardından Kültür ve Gösteri Merkezi olarak hizmet vermektedir.

10. Belha Manastırı

Belha Manastırı
Belha Manastırı

Özkonak – Avanos güzergahında, sol tarafta yer almaktadır. Avanos merkeze mesafesi 15 km. Tepenin dereye bakan cephesinden manastıra girilebilmektedir. Büyük ölçüde tahrip olan yapının 6. Yüzyılda, Roma zulmünden kaçan Hristiyanlar tarafından yapıldığı tahmin ediliyor. Yem takaları, zindan, eğitim odaları, hamam, mutfak ve gözetleme kulesi ayakta kalan kısımları oluşturuyor. Bu arada tarihi meşe ağacını, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü ve Ceneviz Vadisi’ne uğramayı unutmayın.

11. Özkonak Yeraltı Şehri

Özkonak Yeraltı Şehri
Özkonak Yeraltı Şehri

Avanos merkeze mesafesi 17 km olan Özkonak Yeraltı Şehri, Ceneviz Vadisi’nde yer alan volkanik tabakaların yoğun olduğu bölge. 1972 yılında keşfedilmiştir ve MÖ. 400 yılında yapıldığı tahmin edilmektedir. Kaymaklı ve Derinkuyu Yeraltı Şehri’nden farklı olarak dört katlı ve düzgün oyulan odaları olan, haberleşme ve hava kanalları bulunan şehir mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Tarihe dokunmak isteyenlere ve strateji severlere şiddetle önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in