Bursa Gezilecek Yerler: Tarihi Dokusuyla Bir Osmanlı Başkenti


Kumyaka ve Trilye

Ortalama 3 milyonluk bir nüfusa sahip olan Bursa, bu özelliği ile Türkiye’nin en büyük dördüncü şehri olup doğal ve tarihi zenginlikleriyle her sene pek çok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olması ile bugün Osmanlı Devleti’nden kalma birçok tarihi esere sahip olan Bursa, kendi tarihine kucak açmak isteyen herkesi büyük bir alçakgönüllülükle ağırlamakta. Buna göre siz de Bursa’ya yapacağınız ziyaretiniz için Bursa gezilecek yerler nelerdir diye merak ediyorsanız Bursa’nın en ünlü tarihi ve doğal güzelliklerinin derlendiği yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Bursa Gezilecek Yerler

1. Altıparmak, Heykel ve Setbaşı

Altıparmak, Heykel ve Setbaşı
Altıparmak, Heykel ve Setbaşı

Bursa’yı ziyaretinizde en ünlü semtleri ziyaret etmeyi planlıyorsanız ilk olarak Altıparmak’a, oradan yukarı doğru devam ederek Heykel’e ve son olarak da Setbaşı’na uğramanızı önerebiliriz. Bir dönemin en işlek adresleri olan bu semtler, halen daha Bursa’nın kalbinin attığı yerler arasında ilk sıralarda gösterilmekte. Estetik ya da tarihi açıdan bir özelliği olmayan fakat kalabalık nüfusu ile Bursa gezilecek yerler arasında bulunan bu semtler içerisinde yer alan Heykel, ismini tam ortada bulunan adliye binasının önüne inşa edilen Atatürk heykelinden alıyor. Söz konusu semtlere uğramanız halinde altgeçitlerde yer alan çarşıları ziyaret edebilir, Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu’na giderek güncel oyunları izleyebilir ya da Mahfel’de 40 yıl hatırı kalacak leziz bir kahve içebilirsiniz.

2. Tarihi Ulucamii

Ulucamii

Türk İslam Tarihi denildiği zaman akla gelen en eski tarihi eserlerden birisi olarak da nitelendirilebilen Ulucamii, Bursa gezilecek yerler içerisinde elbette ki ilk sıralarda bulunuyor. Yıldırım Beyazıd tarafından yaptırılan bu ünlü camii, görkemli görünüşünün yanı sıra Türkiye’deki en devasa namaz kılma alanına sahip olması ile de biliniyor ve camii 20 farklı kubbeden meydana geliyor. Caminin doğu kısmında Güneş sisteminde yer alan gezegenlerin yörüngedeki hareketlerinin muhteşem bir işçilik ve kabartma fonlarla tasvir edildiği alan ise özellikle yabancı turistlerin büyük ilgisini çekmekte. Bursa’nın merkezi Heykel’de bulunan Ulucamiii’ye metro ya da otobüs ile kolaylıkla ulaşım sağlamak da mümkün.

3. Kapalı Çarşı – Alışveriş

Kapalı Çarşı
Kapalı Çarşı

Osmanlı’nın eski başkentlerinden birisi olması sebebiyle bugün halen daha göz alıcı bir görünüme sahip olan Kapalı Çarşı, sıcak ve samimi ortamı ile Bursa gezilecek yerler arasında bulunuyor. Uzun Çarşı, Yorgancılar, Sahaflar, Aktarlar, Sipahiler, Eski Bakırcılar, Gelincik ve Karacabey çarşıları ile birçok alışveriş seçeneğini ziyaretçilerine sunan Kapalı Çarşı’ya uğramışken Bursa’ya özgü cantık isimli kıymalı pide çeşidini deneyebilir ve kendinizi bu enfes lezzetle ödüllendirebilirsiniz. Kapalı Çarşı’da ayrıca ayakkabı, tekstil, havlu, elbise ve şeker satan dükkanları da gezebilir ve bu meşhur çarşının tarihine kendi gözlerinizle tanıklık edebilirsiniz.

4. Kozahan ve İpek Han

Kozahan ve İpek Han
Kozahan ve İpek Han

Kapalı Çarşı’nın yakınında bulunan Kozahan ve İpek Han, Bursa gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazları arasında. Közde pişen Türk kahveleri ve ipek ürünler satan dükkanları ile meşhur olan bu hanlar, İngiliz kraliçelerinin bile alışveriş yaptığı adresler içerisinde yer alıyor. Kozahan’a göre daha sessiz ve sakin olan İpek Han’da birbirinden sevimli ve zeki papağanlar ile sohbet etme fırsatına erişebilirsiniz. İpek Han ve Kozahan’a nasıl ulaşabileceğinizi merak ediyorsanız da Bursa’nın kalbi Heykel’e gelmenizin yeterli olacağını dile getirebiliriz. Ancak unutmayın, çarşı Pazar günleri kapalı ve haftanın diğer günleri de sabah 08:30 ila akşam 19:00 arasında hizmet vermekte. Bu nedenle gittiğinizde kapıda kalmamak için saatlere özen göstermenizi tavsiye edebiliriz.

5. 8 Köşeli Yeşil Camii

Yeşil Camii
Yeşil Camii

Bursa gezilecek yerler denildiği zaman akla gelen en önemli mimari yapılar arasında Yeşil Camii de yer alıyor. Sultan Mehmet Çelebi’nin yaptırdığı bu görkemli cami, şehrin pek çok noktasından rahatlıkla görülebiliyor. 8 köşeli yapısı, çini işlemeler ile süslü duvarları, mermerden yapılma çerçeveleri ve turkuaz rengi motifleri ile Yeşil Camii, döneminin mimari yapısını tam anlamı ile yansıtan kusursuz bir tarihi eser. Bu nedenle özellikle İznik çiniciliğini ve Osmanlı mimarisini merak ediyorsanız Yeşil Camii’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

6. Kaplıcalar – Dinlenme Vakti

Kaplıcalar

Bursa gezilecek yerler içerisinde yer alan kaplıcalar, termal havuzları ve hamamları ile ülkemizin en çok turist çeken adreslerinden birisi. Bademli Bahçe ve Çekirge bölgesindeki kaplıcalar bu konuda en ünlüleri olsa da İnegöl, Orhangazi ve Mustafakemalpaşa ilçelerinde yer alan şifalı suların da her sene pek çok turistin uğrak yeri oldukları söylenebilir. Fırsatınız olursa mutlaka ziyaret etmeniz gereken bu kaplıcalar, birçok hastalığa şifa olmaları nedeniyle de tercih edilmekte.

7. Tophane – Şehir Manzarası

Tophane
Tophane

Bursa’yı kuşbakışı bir manzara ile izlemek istiyorsanız şehrin kalbinde yer alan Tophane’nin bunun için en doğru adres olacağını dile getirebiliriz. Bursa gezilecek yerler arasında bulunan ve yangın gözetleme kulesi şeklinde kullanılan Tophane Saat Kulesi ile Osman Gazi Türbesi ve Orhan Gazi Türbesi’ne de ev sahipliği yapan Tophane bu özelliği ile tarih açısından da oldukça zengin bir bölge olma özelliğini taşıyor. Bu nedenle özellikle dini yapılara merakınız varsa Tophane’yi görmeden Bursa gezinizi sonlandırmamanızı önerebiliriz.

8. Irgandı Köprüsü

Irgandı Köprüsü
Irgandı Köprüsü

Bursa’nın Osmangazi ve Yıldırım ilçelerini birbirine bağlayan Irgandı Köprüsü, Bursa gezilecek yerler listesinde unutulmaması gereken adreslerden birisi. Dünya üzerinde bulunan dört arastalı köprüden birisi olması ile ünlü olan Irgandı Köprüsü bu özelliği ile Venedik’te yer alan Ponte Rialto Köprüsü’ne, Floransa’da bulunan Ponte Vecchio Köprüsü’ne ve Bulgaristan’da bulunan Osmanlı köprülerine büyük benzerlik taşımakta. Köprü üzerinde Bursa’ya özgü yöresel yemeklerin tadına bakabileceğiniz pek çok adres bulunurken yine köprü üzerine sıralanan dükkanlarda minyatür, çini, ebru, gümüş ve ahşap oymacılığı gibi farklı sanatların sergilendiği birçok kusursuz işçiliği inceleme ve satın alma fırsatını elde edebilirsiniz.

9. Kumyaka ve Trilye

Kumyaka ve Trilye
Kumyaka ve Trilye

Bursa gezilecek yerler içerisinde hiç şüphesiz pek çok kişinin kulağına gelen Trilye, Bursa’nın en sakin sahil kasabalarından birisi olarak da tanımlanabiliyor. Güzelliği ve zeytinlikleri ile ünlenen bu köy adını Bizans dönemindeki isminden yani ‘’Triglia’’dan alıyor. Trilye kadar popüler olmasa da Kumyaka Köyü de yine her sene huzur ve sessizlik arayan ziyaretçileri ağırlamaya devam ediyor. Kumyaka’ya geldiğinizde köyün girişinde bulunan Kadınlar Derneği’ne uğrayabilir ve burada çiğbörek ya da mantı gibi leziz yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Sahile indiğinizde ise ördeklerin içerisinde birer Türk kahvesi içmenin keyfini sürebilirsiniz.

10. Kültürpark – Huzur ve Dinlenme

Kültürpark
Kültürpark

Bursa gezilecek yerler listesinde sona yaklaşırken şehrin ilk büyük yeşil alanı olan Kültürpark’tan da söz edebiliriz. Reşat Oyal’ın yaptırdığı ve bu nedenle Reşat Oyal Kültürparkı olarak da anılan Kültürpark’ta birçok farklı aktiviteye dahil olabilirsiniz. Buna göre gölde sandal ile gezinti, ağaçlar arasında yürüyüş, lokantada leziz Bursa yemeklerini tatma ve çay bahçelerinde demli birer çay içme, Kültürpark’a geldiğinizde yapabilecekleriniz arasında bulunuyor. Kültürpark ayrıca Bursa Arkeoloji Müzesi’ni, açık hava tiyatrosunu ve lunaparkı da bünyesinde barındırması ile size geniş yelpazede bir gezi ve eğlence seçeneği sunuyor.

11. 600 Yıllık Koca Çınar

Koca Çınar
Koca Çınar

Türkiye’nin en yaşlı ağaçlarından birisi olma özelliği ile ünlü Koca Çınar, Bursa gezilecek yerler listesinde son sırada bulunuyor. İsmini Osmanlı döneminin ilk köylerinden olan İnkaya Köyü ile alan Koca Çınar, 600 yıllık görkemli bir tarihe şahitlik ediyor. 13 ana kolu ve 9.2 metrelik çevresi ile devasa çınarın dallarının kalınlığının ise ortalama 3-4 metreyi bulduğu belirtiliyor. Bursa gezilecek yerler arasında en ilginç adreslerden birisi olan Koca Çınar’a uğradığınızda tarihi çınarın altında bulunan çay bahçesi ya da restaurantlara gidebilir ve huzurla vakit geçirirken bir yandan da çınarın çevresinde yer alan köy halkından hediyelik eşya ve özel el işi ürünlerden satın alabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in