Dünyada En Çok Ziyaret Edilen Şehirler


paris

Dünyada gezip görülecek birçok farklı yer, birçok farklı kültüre ait gelenek görenekler bulunmakta. Bazı insanlar daha az keşfedilmiş yerleri ziyaret etmek bazıları ise dünyada popüler olan yerlere daha çok gitmek isteyebilirler. Bu yazıda o popüler olan ve Forbes’taki bu yazıya göre dünyanın en çok ziyaret edilen şehirler listesinden bahsedeceğim:

En çok ziyaret edilen şehirler:

1. Bangkok, Tayland

bangkok, tayland

Bangkok Tayland’ın başkentidir ve dünyanın en çok ziyaret edilen şehri konumundadır. Süslü tapınakları ve canlı sokak hayatıyla bilinen büyük bir şehirdir. Wat Pho Tapınağı, Wat Arun Tapınağı, Wat Phra Kaew Tapınağı, Grand Palace Bangkok’ta gezilecek yerlerden bazılarıdır. Daha fazla bilgi için Bangkok’la ilgili gezilecek yerler için yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

2. Londra, İngiltere

londra

İngiltere’nin başkenti Londra, her yıl 15 milyon ziyaretçiyi misafir etmektedir. İkonik Big Ben saat kulesi, büyük dönme dolabı London Eye, Buckingham sarayı ve müzeleri ile gezmek için birçok yere sahiptir. Londra gezilecek yerler hakkında yazdığım daha detayı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

3. Paris, Fransa

paris

Moda evleri, Louvre müzesi gibi klasik sanata dair müzeleri, Versailles Sarayı gibi daha birçok yeriyle Fransa’nın başkenti olan Paris, en çok turisti barındıran şehirler arasında 3. sırayı alıyor. Paris gezilecek yerler hakkında daha detaylı yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

4. Singapur

singapur

Singapur’un başkenti de ülkenin adı gibi yine aynı şekilde Singapur’dur. Malezya’nın güney kısımında bulunan Singapur bir ada ülkesidir. Ben kendim Singapur’da bulunmadım ancak oraya giden bir arkadaşımın söylediği üzere oldukça pahalı bir şehirmiş. Para birimi Singapur doları olup, ülke olarak 2016 verilerine 5.6 milyon civarında bir nüfusa sahiptir.

5. New York, Amerika

new york

Şarkılara da ilham veren New York, Amerika’nın en önemli şehirlerinden biridir. Ayrıca Amerika’nın nüfus açsından en kalabalık şehridir. Küresel bir güç şehri olan New York, dünyanın kültür, finans ve medya başkenti olarak bilinmekte ve ticaret, eğlence, araştırma, teknoloji, eğitim, politika, turizm ve spor alanlarında önemli bir etkisi bulunmaktadır.

6. İstanbul, Türkiye

new york

Türkiye’nin en kalabalık ve en önde gelen şehirlerinden olan İstanbul, aynı zamanda 2 kıta arasında bir geçiş konumunda olan, ve dünyada aynı anda 2 kıtada toprağı olan tek şehirdir. Boğazıyla, tarihi dokusuyla bence dünyadaki en güzel şehirlerden biridir. Sultanahmet cami, Ayasofya, galata kulesi vb. gibi birçok tarihi ve mimari açıdan önemli yerlere sahiptir.

7. Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

dubai

Birleşik Arap Emirlikleri’nin en kalabalık ve en geniş şehri olan Dubai, basra Körfezi’nin güneydoğu kıyısında, ülkeyi oluşturan yedi emirlikten biri olan Dubai Emirliği’nin başkentidir. Dubai, küresel bir şehir ve Orta Doğu’nun iş merkezidir. Aynı zamanda yolcular ve kargo erişimi için önemli bir küresel ulaşım merkezidir. Petrol geliri, şehrin erken gelişimini hızlandırmaya yardımcı olmuştur, ancak bu rezervler sınırlı ve üretim seviyeleri düşük olmakla beraber; bugün, emirlik gelirinin% 5’inden azı petrolden gelmektedir.

8. Kuala Lumpur, Malezya

kuala lumpur

Kuala Lumpur Malezya’nın başkentidir. Ben de son Tayland gezime gittiğimde, yakın olması ve uçak biletlerinin uygun olması nedeniyle gitmişken Kuala Lumpur’a da uğradım. Kuala Lumpur bir metropol şehir ve meşhur Petronas ikiz kuleleri gibi bir çok gökdelen tarzı uzun yapılara ev sahipliği yapıyor. Batu Caves mağaraları, Petronas ikiz kuleleri, Masjid Jamek vb. gibi gezip görebileceğiniz yerler mevcut. Aynı zamanda ülkenin resimi dini İslam olmakla birlikte, 2010 yılı verilerine göre yüzde 19.8’lik bir kesim Budizm, yüzde 9.2’lik kesim hristiyanlık ve yüzde  6.3’lük bir kesim de Hinduzim dinine inanmakta, bu yüzden farklı inançlara da ev sahipliği yapmaktadır.

9. Hong Kong, Çin

hong kong

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin, 1997 yılına kadar bir İngiliz kolonisiyimiş ve bu yıldan sonra Çin ile yapılan 50 yıllık bir anlaşma ile Çin üzerinde özerk bir idari bölge olmuş. Bu konuyla ilgili detaylı bir yazıya buradan ulaşabilirsiniz. 2016 istatisiktlerine göre  7.3 küsür milyon nüfusa sahiptir ve dünyanın en çok ziyaret edilen 10 şehri arasında yerini almaktadır.

10. Barselona, İspanya

en çok ziyaret edilen şehirler - barselona

En çok ziyaret edilen şehirler listesinin sonunda Barselona bulunuyor. İspanya’nın en önemli şehirlerinden olan Barselona diyince muhtelemen hepimizin aklına ilk olarak futbol takımı geliyor 🙂 Ancak İspanya’nın Katalonya bölgesinin kozmopolit başkenti olan Barselona, sanat ve mimarisiyle tanınır. Antoni Gaudí tarafından tasarlanan fantastik Sagrada Familia kilisesi ve diğer modernist yapılar şehrin önemli mimari yapıları arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in