Dünyada Görülmesi Gereken Yerler – 8 Harika Destinasyon


Salar de Uyuni, Bolivya

Dünyada bazı yerler gerçekten çok ilginç özellikleri ile ön plana çıkabiliyor. Hatta kimi zaman bizlere “Hadi canım böyle bir yer de mi varmış?” gibi şaşırtıcı sorular sordurabilen yerler mevcut olabiliyor. Sürekli aynı tarz mimari, aynı tip yerleri gezmekten sıkılanlar için bu tarz yerler gerçekten güzel alternatifler sunabiliyor. Doğada gerçekten insanlığı etkileyecek muazzam özellikte yerler mevcut. Herkesin buraları gezme şansı olmasa da bazen hepimiz bu tarz yerlerin varlığından bir şekilde haberdar oluyoruz. Bu yazıda sizlere dünya üzerinde gerçekten etkileyici olan 8 yerden bahsedeceğim. Dünyada görülmesi gereken yerler listenize buraları da ekleyebilirsiniz.

Dünyada Görülmesi Gereken Yerler

1. Salar de Uyuni, Bolivya

Dünyada Görülmesi Gereken Yerler - Salar de Uyuni, Bolivya
Salar de Uyuni, Bolivya

Kışın soğuğunda donmuş, dünyanın en büyük tuz düzlüğü olan Salar de Uyuni, yağmur mevsimi boyunca dev gökyüzünü yansıtan bir aynaya dönüşür. Bu anıtsal prehistorik gölden kalan havuzlar, burayı dünyayı ziyaret etmek için en iyi yerlerden biri haline getiriyor. Burada yukarıdaki fotoğraftan da görüleceği üzere çok güzel fotoğraflar çekinip, bu muhteşem ufuk manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

2. Kuzey Baykal Gölü, Rusya

Kuzey Baykal Gölü
Baykal gölü üzerindeki buzullar

Bir başka muhteşem göl olan Baykal Gölü Güney Sibirya’da bulunur ve dünyanın en büyük tatlı su alanını oluşturur.  Sıcaklıklar Aralık’tan Şubat’a kadar -19 ° C’ye kadar düşebilir, bu yüzden buraya bir gezi planlıyorsanız hazırlıklı olmakta fayda var.

3. Kuang Si Şelaleri, Laos

Kuang Si Şelaleleri Luang Prabang, Laos
Kuang Si şelalesinin Turkuaz renkli suları

Sırt çantalı gezginler için şimdiden en iyi tatil mekanlarından biri olan Luang Prabang’ın Laotian şehri Kuang Si Şelalesi’ne yakın bir mesafede bulunmaktadır. Suları çok temiz ve olabildiğince mavi tonlardadır.

4. Torres del Paine Ulusal Parkı, Şile

Torres del Paine Ulusal Parkı
Güney Amerika Patagonya Bölgesindeki Ulusal Park

Şaşırtıcı Andes’e hayran kalıp ve Güney Amerika’nın en güzel Milli Parklarından birini ziyaret edebilirsiniz. Burada yürüyüş ekipmanlarınız ile birlikte doğa ile iç içe muhteşem buzullarla dolu dağların üzerinden yürüyüşe çıkabilirsiniz.

5. Grand Prismatic Spring, ABD

Grand Prismatic Spring ABD
Grand Prismatic Spring ABD

Gökkuşağının renkli suları ile bu doğal havuz, Yellowstone Milli Parkı’nda bulunur ve dünyanın üçüncü büyük kaplıcasıdır.

6. Huacachina, Peru

Huacachina, Peru
Atacama Çölü, Peru

Atacama Çölündeki bu etkileyici çöl vahası 1930’larda varolan bir sulama deliğinin etrafına inşa edilmiş. Peru’nun aynı zamanda Dünya’nın yedi harikasından biri olan Machu Picchu’ya ve mükemmel bir tatil beldesine ev sahipliği yapıyor. Machu Picchu benim de görmek istediğim yerler arasında.

7. Cehennem Kapısı, Türkmenistan

Cehennem Kapısı - Türkmenistan
Cehennem Kapısı – Türkmenistan

İsmi oldukça ürkütücü olsa da Cehennem Kapısı‘ndaki Darvaza gaz krateri, Türkmenistan Derweze’de yer alan bir yeraltı mağarasına gömülmüş doğal bir gaz sahasıdır. Bu krater turistlerin ziyaret ettiği popüler destinasyonlar arasındadır.

8. Rinjani Dağı, Endonezya

Rinjani Dağı, Lombok, Endonezya
Rinjani Volkan Krateri

Rinjani Dağı Endonezya‘nın en yüksek ikinci aktif volkanıdır. Yerel halk tarafından sevgiyle “Denizin Çocuğu” olarak bilinen bir krater gölü, bu destansı tırmanışın zirvesinde yer almaktadır. Burada ayrıca Endonezya’da, Komodo Ulusal Parkı’nda bulunan ejderleri görme fırsatınız da olabilir.

Eğer Dünyada görülmesi gereken 100 yer ile ilgili bir liste oluşturacaksak buralar da mutlaka listemizde yer almalı. Özellikle bu tarz doğa ile iç içe dünyadaki ilginç yerler üzerine geziler yapmak her zaman daha dikkatimi çekiyor. Tabi Dünyada görülmesi gereken yerler arasında olan bu destinasyonlara gidebilmek için tatil bütçemizi ve tatil planlamamızı iyi yapmamız gerekiyor. Bunun için tatil bütçesinde en pahalı kalemlerden birini oluşturan elbette ki uçak biletleri oluyor. Bunun için de  Ucuz uçak bileti bulmak ile ilgili yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in