Dünyada En Çok Fotoğraflanan Şehirler: Top 20


en çok fotoğraflanan mekanlar

Visualistan.com dünyada en çok fotoğraflanan şehirler arasından TOP 20’yi seçmiş ve okurlarıyla paylaşmış. Çok güzel bir infografiği de bizimle paylaşmışlar:

World

Daha önce ziyaret ettiğiniz ve kameranızla fotoğraflamaya değer bu yerlerin hangileri olduğuna bakalım:

Dünyada En Çok Fotoğraflanan Şehirler:

20. Milano (0,99 milyon fotoğraf)

en çok fotoğraflanan şehirler - italya, milan
Milano’nun en çok görüntülenen manzaraları, geniş Piazza del Duomo ve meydanın yanında dikilmiş. olan 14. yüzyıla ait gotik Katedralidir.

19. Viyana (1.05 milyon fotoğraf)

viyana avusturya

St. Stephen Katedrali, Viyana’nın tarihi merkezi ve diğer manzaralarıyla Avusturya’nın başkeni Viyana en çok fotoğraflanan şehirler listesinde yer almayı başaran bir başka Avrupa ülkesi olmuş.

18. Moskova (1.06 milyon fotoğraf)

Moskova, Kremlin Sarayı, St. Basil Katedrali ve diğer fotoğraf kalitesi taşıyan yerleri ile top 20 listesinde yer almayı başarmış.

17. Şangay (1.14 milyon fotoğraf)

Dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan Şanghay, Çin’in iş ve finans merkezidir. Bu şehirden en çok tanınan manzara yüksek binalar ve gökdelenler bölgesi olan Pudong’dur.

16. İstanbul (1.23 milyon fotoğraf)

Ülkemizin incisi İstanbul bence  dünyanın en güzel şehirlerinden. Özellikle Ayasofya ile Türkiye, dünyanın dört bir yanından gelen turistleri kendine çekiyor ve en çok fotoğraflanan şehirler arasında yer alıyor.

15. Bangkok (1.35 milyon fotoğraf)

Tayland’ın başkenti adı Melekler Şehri olarak tercüme ediliyor, bu yüzden Bangkok’un yaklaşık dört yüz Budist ve Hindu tapınağına sahip olması aslında sürpriz değil. Ben de son Tayland-Malezya gezisinde Bangkok’a da gittim ve gerçekten buradaki tapınaklar mimarisi ile fotoğraflanmayı hakediyor. Bangkok’a gitmeyi düşünüyorsanız ve gezilecek yerleri merak ediyorsanız bu yazıma göz atabilirsiniz.

14. Dublin (1.36 milyon fotoğraf)

İrlanda’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri. Görmeye değer yerler kesinlikle Trinity College ve Trinity College Kütüphanesi’nin yanı sıra St. Patrick Katedrali’dir.

13. Sidney (1.39 milyon fotoğraf)

Sydney hakkında akla ilk gelen şeylerden birisi, Opera Binası olsa gerek. Çağdaş mimarinin bir simgesi haline gelen bu yer ve yakındaki Harbour Köprüsü, birlikte kentin okyanusuyla birleştiği güzel bir manzarayı oluşturmakta.

12. Amsterdam (1.42 milyon fotoğraf)

Amsterdam’da bir gezinti sırasında bisikletle gezen kişiler hemen hemen her yerde görülebilir. Hollanda’da en popüler ulaşım araçları ve tüm Hollanda sokaklarında hareket eden her türden bisiklet görebilirsiniz.

11. Pekin (1.42 milyon fotoğraf)

Çin’in başkentinin cazibesi, dünyanın her köşesinden ziyaretçileri kendine çekiyor. Pekin’de harmanlanan mimari stiller, İmparatorluk çağı, sosyalist mimariden gelişmeler ve Frank Gehry tarafından tasarlanan futbol stadyumu gibi en ilginç çağdaş projeleri içermektedir.

10. Barselona (1.66 milyon fotoğraf)

barselona
Genel olarak Gaudi’nin mimarisi ile ünlü olan Barselona şehri, ziyaretçilerinin fotoğraflarında ilgi çekici yerleri ve muhteşem manzaralarıyla yer almakta.

9. Berlin (1.66 milyon fotoğraf)

berlin
Müzeler, galeriler, konserler ve her şeyden önce Berlin’in ünlü parti sahnesi, Almanya’nın başkentini dünyanın her yerinden gelen genç insanlar için en çekici turistik yerlerden biri haline getirmektedir.

8. Los Angeles (2.02 milyon fotoğraf)

los angeles
Los Angeles, metropol yaşamını, geceleri aydınlatılan gökdelenleri ve tabi ki Hollywood’u çağrıştırıyor. Yıldızlar Caddesi’nin veya Santa Monica Dağları’nın fotoğrafını çekme şansını atlayan tek bir insan tanıyor musunuz?

7. Melbourne (2.02 milyon fotoğraf)

The Economist dergisi 2011-2015 yıllarında Melbourne’u tüm dünyada yaşamak için en iyi şehir olarak seçmiştir. Avustralya’nın Sidney kentinden sonra en büyük ikinci ve en kalabalık şehri olan Melbourne, karakteristik çatı barları ve kafeleriyle büyük bir kültür ve eğlence merkezidir.

6. Roma (2.45 milyon fotoğraf)

en çok fotoğraflanan şehirler
İtalya mükemmel bir tatil beldesidir ve her ziyaretçinin, zevkli bir mimariye, müzelere ve tarihi eserlere dayanarak, kendi gezi kültürüne göre birşeyler bulacağı bir şehirdir. Roma şehri de tabi ki İtalya’da fotoğraflanacak şehirler arasında en ön plandaki şehirlerden olsa gerek.

5. Paris (2.46 milyon fotoğraf)

paris
TOP 20, Paris olmadan gerçek bir liste olamazdı heralde. Paris’e gelip de Eyfel kulesinin yanında fotoğraf çekinmeden giden turist heralde neredeyse yok denecek kadardır. Paris ile ilgili yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

4. Singapur (3.05 milyon fotoğraf)

singapur
Singapur mimarisi yüksek binalar tarafından hakimdir.  Aynı zamanda pahalı bir ülke olmakla beraber, en çok fotoğraflanan şehirler listesinde ilk 5’e girmeyi başarmış.

3. Tokyo (4.85 milyon fotoğraf)


Japonya’nın başkenti, karakteristik Oriental pazarları ile doludur. Ziyarete değer yerler arasında balık pazarının bulunduğu limanın yanı sıra nefes kesen kiraz bahçeleri, Budist tapınakları ve İmparatorluk Sarayı sayılabilir.

2. New York (6.23 milyon fotoğraf)

en çok fotoğraflanan şehirler - new york
Amerikan Rüyası derneklerini çağrıştıran şehir ve aynı zamanda, hiç bir zaman uyumayan şehir…  Aynı zamanda şarkılara ilham veren ve Amerika’nın kalbi olan bir şehir olan New York 2. sırayı almayı başarmış.

1. Londra (6.73 milyon fotoğraf)

londra
İlk 20’de birincilik Londra’ya gitmiş. Bu şehirde fotoğrafı çekilen manzaralar çok sayıda: Buckingham Sarayı, Big Ben, London Eye… Büyük Britanya’nın başkenti aynı zamanda çok sayıda konserlere ve partilere ev sahipliği yapan canlı bir eğlence merkezidir. Londra’da gezilecek yerler ile ilgili yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Yorumlar 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in