Gezginler Nasıl Yaşarlar: Para Kazanma, Konaklama, Temizlik


gezginler nasıl yaşarlar

Son zamanlarda insanların doğa ile iç içe yaşayarak modern şehir hayatından kaynaklanan kirlilik, trafik ve kalabalıktan uzaklaşmak istiyorlar. Hatta birçok ünlü isim, bir çiftlik kiralayıp organik ürünler yetiştiriyor. Böylece hem daha sağlıklı beslenmiş oluyor hem de şehirden bir nebze uzaklaşarak nefes almış oluyorlar. Gezginler ise kimisi tam zamanlı gezerek hayatına devam ediyor, kimisi de işten vakit buldukça farklı ülkelere veya yurt içinde farklı yerlere gidiyor. Tam zamanlı gezgin olmak demek, hayatının yollarda geçmesi, farklı yerlerde farklı koşullarda konaklamak ve sürekli keşif içerisinde olmak demektir. Peki gezginler nasıl yaşarlar, temizlik ihtiyaçlarını nasıl giderirler, nerede kalırlar? Bu yazıda sizlere dünyayı dolaşan ve sürekli gezi halinde olan gezginlerin yaşamlarından bahsedeceğim.

Gezginler Nasıl Yaşarlar

Gezginlerin Para Kazancı

gezginler nasıl yaşarlar

Sürekli olarak seyahat eden kişiler doğal olarak ihtiyaçlarını gidermek için paraya ihtiyaç duyuyorlar. Gerek konaklama, gerek uçak bileti veya diğer ulaşım ücretleri, gerekse kişisel ihtiyaçları için belirli miktarda para harcıyorlar. Peki gezginler nasıl para kazanır?

Bir yandan gezerek, bir yandan para kazanmanın birkaç yolu. Bunlardan birisi youtube kanalı açarak para kazanmak. Günümüzde de oldukça revaşta olan youtube kanalları kimileri için bir gelir kapısı durumunda. Youtube kanallarından para kazanan gezginler, gezdikleri şehirleri, yemekleri, yaşadıkları olayları, keşfettikleri kültürleri videoya alıp takipçileri ile paylaşıyorlar. Youtube kanallarındaki reklamlardan para kazanıp bir yandan da geziyorlar. Tabi ki bunun için hatırı sayılır miktarda takipçiniz olması gerekiyor.

Gezerek para kazanmanın bir diğer yolu da, gittiğiniz yerlerde part time işlerde çalışmak. Böylece hem farklı yerlerde çalışmanın nasıl bir deneyim olduğunu gözlemliyor, hem de gezebiliyorsunuz.

Diğer bir yol ise uzaktan çalışmak. Remote job diye geçen bu iş türlerinde, herhangi bir ofise gitmeden çalışabiliyorsunuz. Örneğin bir web tasarımcısı iseniz, uzaktan çalışabileceğiniz işler bulabilirsiniz. Bunun için upwork, freelancer.com gibi siteler var. Yazılım, tasarım dışında makale yazarlığı, çeviri gibi ofise gitmeniz gerekmeyen işler yaparak para kazanabilirsiniz.

Gezerek Nasıl Tasarruf Edebilirim?

Kazancınızın yanında, gezerken tasarruf edebileceğiniz kalemler de olabilir. Bu da daha düşük bütçe ile seyahat etmenizi sağlar. Örneğin bir yerden bir yere giderken ucuz uçak biletlerini önceden takip edebilir, rotanızı bu biletlere göre çizebilirsiniz. Dilerseniz ucuz uçak bileti bulmak ile ilgili yazdığım yazıya da göz atabilirsiniz. Kısa mesafeli yerlerde otostop çekerek, sıfır ulaşım ücreti ile ulaşım sağlayabilir, bir yandan da yeni kişilerle tanışabilirsiniz. Tabi ki otostop çekerek güvenliğinizi de bir bakıma riske atıyor olabilirsiniz. Buna da dikkat etmekte fayda var.

Ulaşım tasarrufunun yanında kalacak yer konusunda da tasarruf edebilirsiniz. Lüks oteller yerine, birçok kişinin aynı yerde kaldığı hostelleri tercih edebilir veya couch surfing gibi sitelerden ücretsiz olarak kalabileceğiniz arkadaşlar edinebilirsiniz. Böylece hem yerel halkla iç içe olmuş olursunuz ve onların kültürlerini daha iyi öğrenebilirsiniz. Hatta kim bilir belki de yıllarca sürecek dostluklar edinebilirsiniz. Sıcak yerlede kendi yanınızda götüreceğiniz çadırlarda konaklayarak, en azından haftada birkaç gün konaklama ücretinden feragat edebilirsiniz.

Temizlik Konusu Nasıl Oluyor?

gezginlerin temizlik ihtiyaçları

Temizlik konusu gezginler nasıl yaşar başlıklı konumuzun da temel konularından birisi. Tam zamanlı seyahat eden kişiler duş alacak fırsatı istedikleri her an bulamayabilirler. Fırsat buldukça duş alabilir, ortak duş alanlarını kullanabilirsiniz. Eğer sıcak bir ülkede iseniz, plajlarda bulunan duş alanlarını kullanabilirsiniz.

Ayrıca yanınızda ıslak mendil ve benzeri kişisel temizlik ürünleri bulundurmanız her zaman size fayda sağlayacaktır. Gezerken yanınıza yedek tşort alabilir, terlemeniz veya ıslanmanız durumunda değiştirebilirsiniz. Gezerken dışarıdan hastalık kapmanız olası bir durum. Bu yüzden ellerinizi fırsat buldukça sabun ile yıkamanızda da fayda olacaktır.

Gezerek Yaşayan Örnek Kişiler

Gezginler nasıl yaşar konusuna dair temizlik, kalacak yer ve benzeri konulardan bahsettim. Peki var mı bildiğiniz bu tarz gezginler diye sorarsanız birkaç kişiden bahsedeyim.

Bunlardan birisi Emre Durmuş. Kendisini ben de severek takip ediyorum ve Emre 2014 yılından beri dünyayı geziyor. Gezerken gördüklerini ve deneyimlerini kendi youtube kanalında takipçileri ile paylaşıyor. Dilerseniz siz de videolarına buradan bir göz atabilirsiniz.

Bir diğer güzel örnek de Trail of Us adlı youtube kanalından bizlere deneyimlerini paylaşan Burçin ve Erdi. Onların farklı özelliği ise kendi isteklerine göre tasarladıkları karavanları ile gezmeleri. Böylece hem konaklama ücretlerinden tasarruf ediyorlar hem de istedikleri yere kendi araçları ile gidebiliyorlar. Onları da takip etmek isterseniz buradan youtube kanallarına göz atabilirsiniz.

Gezginler nasıl yaşarlar size bu yazıda bahsetmeye çalıştım. Siz de eğer bir gezgin iseniz deneyimlerinizi bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in