Göynük Gezilecek Yerler: Huzurlu Bolu İlçesi


Göynük Tarihi Evleri 

Tarihi oldukça eskiye dayanan Türk evleri ile her sene daha fazla kişinin ziyaret ettiği ve sakin şehir (Cittaslow) olarak da tescillenen Göynük, Bolu’ya ortalama 90 kilometrelik bir mesafede yer alan son derece huzurlu bir ilçe. En çok da İstanbul’da oturan ve şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenlerin hafta sonları tercih ettikleri bir rota olan Göynük, Arnavut kaldırımlı yolları, birbirinden leziz yöresel yemekleri, iki katlı şirin evleri ve sakinliği ile kendinize vakit ayırabileceğiniz ender duraklardan birisi. Tarihi yapısını korumayı başaran bu ilçe, gezilecek yerler açısından da oldukça zengin. Buna göre siz de Göynük’ü ziyaret etmeyi planlıyor ve Göynük gezilecek yerler nelerdir diyorsanız sizin için derlenen en ünlü Göynük gezi noktalarına bir göz atabilirsiniz.

Göynük Gezilecek Yerler 

1. Göynük Tarihi Evleri 

Tarihi dokusunu biraz olsun kaybetmeyen Göynük’ün ilçe merkezinde 19. yüzyıldan kalan pek çok Osmanlı mimarisi bulunuyor. Göynük’ün dar sokaklarında yer alan tarihi evler, ilçeye apayrı bir hava da katmakta. İlçedeki bu tarihi evlerin pek çoğu günümüzde otel olarak kullanılıyor. Bu nedenle Göynük gezinizde konaklama ihtiyacınız için bu konakları ziyaret edebilirsiniz.

Göynük Tarihi Evleri 
Göynük Tarihi Evleri

2. Akşemseddin Hazretleri Türbesi 

15. yüzyılda yaşamış önemli bir kişi ve çok yönlü bir bilim adamı olan Akşemseddin Hazretleri’nin türbesi, Göynük gezilecek yerler arasında yer alıyor. Fatih Sultan Mehmet’in de hocası olan Akşemseddin Hazretleri’nin yattığı bu türbenin Fatih Sultan Mehmet tarafından 1464 yılında yaptırıldığı biliniyor. Ağaç işçiliğinin en güzel örneklerini görebileceğiniz türbe, yöre halkı ve bölge turistleri tarafından da sık sık ziyaret edilmekte. Her sene Mayıs ayının üçüncü haftasında düzenlenen Akşemseddin Hazretleri’ni anma törenleri ise Mayıs ayında Göynük’te bulunmanız halinde dahil olabileceğiniz etkinlikler arasında.

Akşemseddin Hazretleri Türbesi
Akşemseddin Hazretleri Türbesi

3. Ömer Sıkkın Türbesi 

Göynük gezilecek yerler arasında yer alan ve Göynük merkezde bulunan Ömer Sıkkın Türbesi, Akşemseddin ile aynı dönemde yaşayan ve Hacı Bayram Veli’nin takipçilerinden olan Ömer Sıkkın’a ait olması ile biliniyor. 1475 yılında hayata gözlerini yuman Ömer Sıkkın adına yaptırılan türbe yine Akşemseddin Hazretleri Türbesi gibi her sene çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapmakta.

Ömer Sıkkın Türbesi
Ömer Sıkkın Türbesi

4. Doğa Yürüyüşü: Çubuk Gölü 

Göynük gezilecek yerler içerisinde bulunan Çubuk Gölü, ilçe merkezine yaklaşık olarak 11 kilometrelik bir mesafede yer alıyor. Dağların arasında konumlanan bu şirin göl, eşsiz güzelliği ile hem yerli hem de yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Çubuk Gölü’nü ziyaret etmeniz halinde göl çevresinde uzun doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz gölde olta balıkçılığı yapma gibi farklı aktiviteleri de değerlendirebilirsiniz.

Çubuk Gölü
Çubuk Gölü

5. Gazi Süleyman Paşa Camii 

Göynük gezilecek yerler içerisinde bulunan Gazi Süleyman Paşa Camii, Orhan Gazi’nin oğlu olarak bilinen Süleyman Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. 1331 ve 1335 yılları arasında yapımı tamamlanan bu muhteşem yapı, tek şerefeli bir minareye sahiptir. Yörenin ilk Osmanlı yapıtlarından birisi olması ile ünlenen Gazi Süleyman Paşa Camii, 1960 yılında yapılan restorasyon çalışmalarından sonra günümüze kadar yıkılmadan gelmiştir.

Gazi Süleyman Paşa Camii
Gazi Süleyman Paşa Camii

6. Gazi Süleyman Paşa Hamamı 

Göynük gezilecek yerler listesinde yer alan Gazi Süleyman Paşa Camisi’nin hemen yanındaki Gazi Süleyman Paşa Hamamı, yine Süleyman Paşa tarafından aynı dönemler içerisinde inşa ettirilmiştir. Bölgenin en eski ve en devasa hamamı olması ile ünlü olan Gazi Süleyman Paşa Hamamı, hem kadın hem de erkeklerin kullanımına açıktır. Bu nedenle Göynük’ü ziyaretiniz esnasında biraz olsun gevşemek ve rahatlamak isterseniz Gazi Süleyman Paşa Hamamı’na uğrayabilirsiniz.

Gazi Süleyman Paşa Hamamı
Gazi Süleyman Paşa Hamamı

7. Simgesel Yapı: Zafer Kulesi 

İlçenin simgesi olarak da bilinen Zafer Kulesi, Göynük’e hâkim bir tepe üzerinde yer alıyor. Cumhuriyet Dönemi’nin ilk kaymakamlarından birisi olan Hurşit Bey’in 1922 yılında inşa ettirdiği bu kule, üç katlı ve ahşap yapısı ile dikkat çekiyor. Sakarya Meydan Savaşı’nın hatırası için yaptırılan Zafer Kulesi, Amerika’da yer alan Zafer Anıtı’ndan sonra yaptırılan ikinci anıt olması ile de şöhretini korumakta. Mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılardan birisi olan Zafer Kulesi’ni Göynük manzarasını en güzel şekilde izlemek için ziyaret edebilirsiniz.

Göynük gezilecek yerler - Zafer Kulesi
Zafer Kulesi

8. Güzel Manzara: Sünnet Gölü  

Göynük gezilecek yerler listesinde son sırada ilçenin en güzel gölü olan Sünnet Gölü’nden bahsedilebilir. Yemyeşil bir orman içerisinde bulunan Sünnet Gölü, masmavi sularıyla da harika bir manzara oluşturmakta. Sünnet Gölü’nü ziyaretinizde bu muhteşem manzarayı izleyerek keyifli anlar geçirebilirsiniz. Göl kenarında yürüyüş yapma ya da piknik imkânı ve yine aynı alanda yer alan ahşap otelde konaklama seçenekleri ise Sünnet Gölü’nde size sunulan diğer avantajlar arasında.

Göynük gezisi için sizlere gezebileceğiniz yerler hakkında bilgi vermeye çalıştık. Daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız Göynük belediyesinin sitesine buradan göz atabilirsiniz. Sizler de Göynük ile ilgili deneyimlerinizi, gittiğiniz farklı yerleri ve tattığınız lezzetleri yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in