Gümüşler Manastırı: Niğde’de Muhteşem Bir Mimari


Gümüşler Manastırı Ziyaret Günleri ve Saatleri 

Türkiye’nin hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile ünlü şehirlerinden birisi olan Niğde’de yer alan ve yerli ya da yabancı pek çok turist için Niğde gezilecek yerler listesinde üst sıralarda bulunan Gümüşler Manastırı, muhteşem mimarisi ile gelenleri hayrete düşürüyor. Gümüşler Kasabası’nda yer alan bu manastırın Niğde’nin Kapadokya bölgesindeki diğer birçok tarihi manastırda olduğu gibi devasa bir kaya kütlesinin oyulması ile inşa edildiği söyleniyor.

Günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşmayı başaran Gümüşler Manastırı aynı zamanda bölgenin en büyük manastırlarından birisi olması ile ön plana çıkıyor. Niğde şehir merkezine 8 kilometrelik bir mesafede yer alan manastır, Niğde’de yapılan turizmin en gözde yerleri arasında bulunmasıyla da dikkat çekiyor.

1973 yılında arkeolojik sit alanı ilan edilen Gümüşler Manastırı, uzun tarihi ile günümüzde pek çok arkeoloğun da yoğun ilgisini görüyor.

Arkeolojik Sit Alanı İlan Edilen Gümüşler Manastırı
Gümüşler Manastırı

Gümüşler Manastırı Mimarisi 

Yapılış tarihi ile ilgili halen kesin bir bilgi bulunmamasına rağmen 11. ve 12. yüzyıl içerisinde inşa ettirildiği tahmin edilen Manastırın en ilgi çekici bölümünün kuzey kısmında yer alan kilise olduğu söylenebilir. Kilisenin duvarlarında bulunan resimlerin oldukça başarılı oldukları dile getirilebilirken bu resimler için en az üç farklı ustanın emek verdiği düşünülmekte. Kilisenin duvarlarında yer alan ve üç şerit halinde süregelen resimlerin en üst kısmında Hz. İsa, Meryem Ana, Meryem Ana’nın havarileri ve iki melek gibi motifler yer alıyor. Alt kısımda bulunan şeritlerde ise Kayserili Büyük Basileios, Nazians’lı Gregorios ve Nysa’lı Gregorios gibi döneminin en ünlü kilise babalarının resimlerinin çizildiği görülüyor.

Manastırın en dikkat çekici özelliklerinden birisinin gülen Meryem Ana ve İsa freski olduğu söylenebilir. Kilise içerisindeki resimlerin en üst bölümünde yer alan bu freskin dünya üzerinde başka bir örneğinin bulunmadığı iddia edilmektedir.

Gümüşler Manastırı Mimarisi 
Gümüşler Manastırı Mimarisi

Gümüşler Manastırı Hakkında Bilgi 

Manastırın içerisinde yaşam alanları, mezarlar, toprak yüzeye kadar gelen havalandırma kanalları, yeraltı şehri, haberleşme için megafon sistemi ve erzak depoları yer alıyor. Manastırın duvarlarında bulunan resimlerin ise 1960 yılında İngiliz restorasyon ustası Michel Gough tarafından restore edildiği biliniyor.

Gülen Meryem Ana resmi ile dünyaca ünlü olan manastırda, manastırın hemen yanında yer alan girişten geçerek avluyu kuş bakışı açıyla izleme fırsatını elde edebilirsiniz. Yine bu alanda Kapadokya bölgesine ait eşsiz manzarayı da görebilir ve bol bol fotoğraf çekme ayrıcalığına erişebilirsiniz. Manastır ziyaretinizi gün batımında yapmanız halinde çekeceğiniz fotoğrafların çok daha güzel bir hal alacağı da ek olarak dile getirilebilir.

Gümüşler Manastırı Hakkında Bilgi
Gümüşler Manastırı Hakkında Bilgi

Gümüşler Manastırı Ziyaret Günleri ve Saatleri 

Manastırı ziyaret saatleri için yetkili kuruluşlar tarafından birbirinden farklı iki program uygulanmakta. Buna göre manastırı Nisan ve Ekim ayları arasında ziyaret etmek istiyorsanız sabah 08:00 ila akşam 19:00 saatleri içerisinde manastıra girişlerin açık olduğu söylenebilir. Kasım ve Mart dönemlerinde ise sabah 08:00 ila öğleden sonra 17:00 saatleri arasında bu tarihi ören yerini görmeye gelebilirsiniz.

Gümüşler Manastırı Ziyaret Günleri ve Saatleri 
Gümüşler Manastırı Ziyaret Günleri ve Saatleri

Son olarak haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz manastırın dini bayramlarda bayramın birinci günü saat 13:00’a kadar kapalı olduğunu belirtmekte de fayda var.

Gümüşler Manastırı Giriş Ücreti Ne Kadar? 

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak ziyaretçilere açık olan Manastıra giriş yapabilmek için yine bakanlık tarafından belirlenen miktarda ücret ödemeniz gerekli. Buna göre 2018 yılı itibari ile manastıra giriş ücretinin yetişkin ya da çocuk fark etmeksizin 6 TL olduğu dile getirilebilir. Müze kart sahipleri ise müzeye ek bir ücret ödemeden giriş yapabilir.

Gümüşler Manastırı Giriş Ücreti
Gümüşler Manastırı Giriş Ücreti

Gümüşler Manastırı’na Nasıl Gidilir? 

Niğde’ye yaklaşık olarak 8 kilometrelik bir mesafede bulunan manastıra, çevre yolunu takip ederek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için de Niğde şehir merkezinden başlayan tabelaları izleyebilir ve bu sayede kısa süre içerisinde manastıra erişim sağlayabilirsiniz. Özel aracınız yoksa Niğde’den otobüse binerek Gümüşler Kasabası’na gelebilir ve Manastırı ziyaret edebilirsiniz.

Gümüşler Manastırı’na Nasıl Gidilir
Gümüşler Manastırı’na Nasıl Gidilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in