Güvercinlik Vadisi: Ulaşım, Gezilecek Yerler


Güvercinlik Vadisi Hangi Mevsimde Gezilir

Birbirinden renkli balonları ile ünlü olan Kapadokya’ya yapacağınız ziyaretlerde kesinlikle görmeniz gereken yerlerden birisi olan Güvercinlik Vadisi, her sene yerli ve yabancı çok sayıda turiste ev sahipliği yapıyor. Kapadokya’nın muhteşem manzarasını ayaklarınızın altına seren vadi, unutulmaz bir hatıra edinmek isteyenlerin en popüler gezi tercihleri arasında da yer alıyor. Doğası ve tarihi ile gelenleri kendine hayran bırakmayı başaran vadi, vadiye adını veren güvercinlerin öyküsü ve geçmişin izlerini taşıyan benzersiz dokusu ile milyonlarca kişinin uğrak noktası olarak da biliniyor. Buna göre ister konaklama ister manzara için ziyaret edilebilecek olan ve bu özelliği ile Kapadokya gezilecek yerler arasında üst sıralarda bulunan vadiyi merak edenlere vadinin tarihi, ulaşımı ve gezi ipuçları konusunda bilgiler verilebilir.

Güvercinlerden Adını Alan Bir Vadi 

Kapadokya’nın en görkemli vadilerinden birisi olarak da bilinen Güvercinlik Vadisi, uzun senelerdir gelen bütün misafirlerini muhteşem manzarası ve Uçhisar Kalesi’nden rahatlıkla görülebilen ünlü günbatımı ile ağırlıyor. Göreme ve Uçhisar’ı birbirine bağlayan Güvercinlik Vadisi ismini ise içerisinde barındırdığı çok sayıda güvercin türünden alıyor.

Güvercinlerden Adını Alan Bir Vadi 

Güvercinlerin Vadinin Tarihindeki Önemi 

Söylenenlere göre vadide dokuzuncu yüzyılın ilk zamanlarında başlayan güvercin yetiştiriciliğiyle birlikte vadide üzümlerin üretiminde güvercin gübresi kullanılması halinde ürünlerden yüksek oranda verim alındığı tespit ediliyor. Bu tespitin ardından da aynı dönemde yaşayan tarım işçilerinin birçoğu ürünlerini yetiştirirken güvercin gübresinden faydalanmaya başlıyor. Güvercin gübresi kilise duvarlarına renk katan desenlerin ve çizimlerin daha canlı kalmalarını sağlayabilmek ve fresklerin dayanıklılığını güçlendirmek amacıyla da kullanılıyor. Bu da Güvercinlik Vadisi’nde güvercinlerin neden bu kadar yaygın olduğunu ve vadinin ismini neden güvercinlerden aldığını daha rahat açıklıyor.

Güvercinlerin Vadinin Tarihindeki Önemi 

Güvercinlik Vadisi’nin Konumu 

Günümüzde halen daha çok sayıda güvercine ev sahipliği yapan vadide yer alan güvercinlerin muhteşem bir manzara meydana getirdikleri söylenebilir. Bu nedenle Güvercinlik Vadisi, eşsiz görüntüsü ile turizme katkı sağlayan en değerli bölgeler arasında gösteriliyor. Vadinin konumunu merak ediyorsanız da Uçhisar ve Göreme arasında yer aldığı ve vadiye girişlerin de yine bu bölgeler üzerinden yapıldığı dile getirilebilir.

Güvercinlik Vadisi’nin Konumu 

Güvercinlik Vadisi’ne Ulaşım 

Vadiyi görmek istiyor ve bu nedenle Güvercinlik Vadisi nasıl gidilir diye merak ediyorsanız zengin bitki örtüsü ve çok sayıda güvercin çeşidi ile ünlü olan bu vadiye Nevşehir Ürgüp yolu üzerinde yer alan Adnan Menderes Caddesi’ni takip ederek Uçhisar Kalesi’ne gelebileceğiniz ve buradan da Güvercinlik Vadisi’ne kolaylıkla ulaşabileceğiniz söylenebilir. Vadiye ulaşım içinse Uçhisar merkezden aşağı inebilir ya da Göreme tarafından vadiye ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Göreme tarafından Güvercinlik Vadisi’ne inmek istemeniz halinde tırmanış gerektiren yollar olacağını ek bir not olarak belirtilebilir. Bu nedenle yürüyüş yaparak vadiye gelmeniz durumunda eğimli yollarda fazlasıyla güç harcamamak için çok daha basit bir yürüyüş rotası olan Uçhisar merkezi başlangıç noktası olarak tercih edebilirsiniz.

Güvercinlik Vadisi nasıl gidilir

Vadinin En Güzel Manzarası İçin Uçhisar Kalesi 

Vadiye tepeden bakmak istiyor ve bu nedenle en iyi noktanın hangisi olacağını merak ediyorsanız Kapadokya gezilecek yerler arasında pek çok kişinin tercihi olan Uçhisar Kalesi’ni hiç düşünmeden ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti 6.5 TL olan kalede müze kartları geçerli olmamakla birlikte muhteşem bir manzaraya şahitlik etmek için Uçhisar Kalesi’ne uğramadan vadiden ayrılmamanız tavsiye edilir.

Uçhisar Kalesi 

Güvercinlik Vadisi’nde Yer Alan Gizli Şelale 

Kapadokya’nın en eşsiz güzelliklerini sergileyen vadi tüm gösterişinin yanı sıra içerisinde bir de şelale barındırıyor. Bu nedenle Güvercinlik Vadisi’ni ziyaret ederken unutmamanız gereken duraklardan birisinin de şelale olacağı dile getirilebilir. Pek çok kişi tarafından bilinmeyen ve ortalama 15 metrelik bir yüksekliğe sahip olan şelale enfes bir doğa harikası olarak sizleri kucaklıyor.

Güvercinlik Vadisi Gizli Şelale

Güvercinlik Vadisi’nde İçme Suyu İhtiyacı

Görkemli görüntüsü ile gelenleri büyüleyen ve bu nedenle Kapadokya gezilecek yerler arasında ilk sıralarda bulunan vadide içme suyunun olmaması dikkat edilmesi gereken konular içerisinde yer alıyor. Bu yüzden Güvercinlik Vadisi’ne bir gezi planlamanız durumunda yanınızda yeterince içme suyu bulunduğundan emin olmanız tavsiye edilir.

Güvercinlik Vadisi Gezilecek Yerler

Güvercinlik Vadisi’ni Bisiklet ile Gezme Olanağı 

Nevşehir’in doğası ve tarihi ile baş başa kalabileceğiniz en nadide güzelliklerinden birisi olan Güvercinlik Vadisi’ni dilerseniz yürüyerek dilerseniz de bisikletler eşliğinde keşfedebilirsiniz. Hafif zorlayıcı olabilen yürüyüş parkurunu kiralık ya da kendinize ait bisikletler ile oldukça kolay bir şekilde gezebilirsiniz.

Güvercinlik Bisiklet Turu

Güvercinlik Vadisi’ni Gezi İçin En İdeal Mevsim 

Güvercinlik Vadisi’ni ziyaret etmeyi ve Kapadokya gezilecek yerler listesinde en popüler noktalardan birisi olan bu vadide hoşça vakit geçirmeyi arzu ediyorsanız en ideal gezi zamanının bahar ayları olacağı söylenebilir. Fakat manzarasını zenginleştirerek çok daha mükemmel bir görüntü yakalamak isteyenlere kışın gelen kar manzarası ile vadinin muhteşem bir örtüye bürüneceği de dile getirilebilir.

Güvercinlik Vadisi Hangi Mevsimde Gezilir

Güvercinlik Vadisi’ndeki Ünlü Yeraltı Sığınağı 

Vadide gezilecek yerler nelerdir diye merak ediyorsanız Tığraz yeraltı sığınağını görmeden gezinizi tamamlamamanız tavsiye edilebilir. Uçhisar’ın ikinci büyük kalesi olması ile ünlü olan bu yerde bulunan depo, mahzen, oda ve tüneller unutamayacağınız tarihi bir geziye çıkmanıza imkân verebilir. Buradan devam etmeniz halinde ise Uçhisar çeşmesi olan Tekelli Mahalle’ye ulaşabilirsiniz. Bu bölgede de harap şekilde yer alan bulgur değirmenini görme fırsatı elde edebilirsiniz.

Güvercinlik Vadisi Yeraltı Sığınağı

Kısacası, Kapadokya gezilecek yerler denildiği zaman akla gelebilecek en ünlü doğal güzelliklerden birisi olan Güvercinlik Vadisi’nde uzun yürüyüşlere çıkabilir, bisiklet ile turlayabilir, yeraltı sığınaklarını ziyaret edebilir ya da bol bol hatıra fotoğrafı çektirerek unutamayacağınız bir anı elde edebilirsiniz. Hayatın koşuşturmacasına biraz olsun ara vermek istediğiniz her an sizi büyük bir alçakgönüllülük ile kucaklayan Güvercinlik Vadisi’nde kalabalıktan ve sıradanlıktan uzaklaşarak huzurlu bir şekilde zaman geçirebilirsiniz.

Sizlere vadi ile ilgili gezi rehberi kıvamında yol gösterecek bilgiler vermeye çalıştık. Siz de bura hakkında ekstradan görülmesi gereken yerler vs. varsa yorumlarda bahsedebilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in