Yurtdışından Alınan Telefon’un İmei Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?


yurtdışı telefon imei kaayıt işlemi

Bazı ülkelerde cep telefonu fiyatlarının Türkiye’den daha ucuz olması sebebiyle yurtdışına  seyahate giden kişiler, hazır gitmişken oradan daha uyguna bir cep telefonu alıp gelmek isteyebilirler. Bu durumda Türkiye’ye geldiklerinde 120 gün içerisinde telefonlarının imei kayıt işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ben de son Malezya seyahatimde kendime bir Huawei P20 Pro telefonu Türkiye’deki HepsiBurada gibi marketlerdeki fiyatlarından yaklaşık olarak 700 lira gibi daha düşük bir fiyata aldım ve Türkiye’ye tekrar döndüğümde pasaportuma bu telefonun imei adresini işlettim ve şu anda aktif şekilde burada kullanabiliyorum.  Bir pasaporta 2 yıl içerisinde en fazla 1 adet telefon işletebiliyorsunuz. Cep telefonun imei kayıt işlemi e-devlet üzerinden  rahat bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.

İmei numaramı nasıl öğrenebilirim?

Cep telefonunuzun imei numrasını, telefonunuzun normal arama yaptığınız yerinden, *#06# yi tuşlayarak öğrenebilirsiniz.

Cep telefonu imei kayıt işlemi için neler gerekli?

Yurtdışı telefonun imei kayıt işlemi için gerekenler:

  • 15 rakamlı IMEI numarası
  • Pasaport sahibinin ad ve soyadı
  • Pasaport sahibinin TC Kimlik Numarası
  • 2018 telefon kayıt harç bedeli olan 170,70 TL.

Cep telefonu imei harcını nereden yatırabilirim?

Yırtdışı cep telefonu imei kayıt işlemi için internet vergi dairesinin sayfasından telefon için gerekli cep telefonu harcını ödeyebilirsiniz. Burada TC kimlik numaraınız, ad, soyad  ve imei numarası bilgilerini girdikten sonra ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Benim telefonum çift hatlı olduğu için çift imei numarası bulunmaktaydı. Ödeme kısmında da sadece 1 adet imei numarası giriyorsunuz. Bu yüzden ben ilk etapta sadece tek hattımın kullanılabileceğini düşünmüştüm. Ancak daha sonra parayı yatırdıktan sonra edevlet üzerinden  kayıt işlemini gerçekleştirirken orda 2. imei adresinizi girmeniz için de bir alan mevcut. Oraya ikinci imei adresinizi de girdiğinizde telefonunuzun 2 imei adresi de tanımlanmış oluyor.

e-Devlet Üzerinden imei kayıt işlemi nasıl yapılır?

Telefon harcınızı internet vergi dairesinden yatırdıktan sonra, edevlet için buradan kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sayfaya kendi edevlet bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra size aşağıdaki resimdeki bilgilendirmeler sayfada gözükecektir. Bunları bilip imei kayıt işleminizi ona göre yapmanızda fayda var.

imei kayıt işlemi gerekli bilgiler

Bu ekrandaki bilgileri okuyup devam dedikten sonra size aşağıdaki bilgileri girmeniz isteniyor. Burada 3 adet imeiye kadar bilgi girebiliyorsunuz. Yukarıda bahsettiğim üzere çift hatlı telefonlarda 2 imei olabiliyor. O yüzden buraya 2 imei bilgisini de girmelisiniz. Burada isterseniz başvuru türü seçeneğinden kendi pasaportunuza veya başka bir tanıdığınızın pasaportuna telefon kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Belge numarası, yurda giriş tarihi vb. ilgili alanları doldurup, onay ekranından sonra kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz.

Cep telefonu imei kayıt durumu sorgulama

Telefonunuzun imei kayıt durumunu kontrol etmek için ise yine edevlet üzerinden buradan imei bilgisini girip kayıt durumunu sorgulayabilirsiniz.

Yurtdışından getirdiğiniz telefonun imei kayıt işlemi ile ilgili soruları yorumlarda sorabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in