Londra Gezilecek Yerler: Londra Gezi Rehberi


Londra gezilecek yerler

İngiltere ve Birleşik Krallığın başkenti olan Londra dünyanın en önde gelen şehirleri arasındadır. Bu yüzden de Londra gezilecek yerler açısından da oldukça farklı mekanlara sahiptir. Londra’daki ilk yerleşimin tarihi 2 bin yıl öncesine kadar uzanmakta imiş. Farklı kültürlerin bir arada yaşadığı oldukça kozmopolit bir şehirdir Londra. Bu Londra gezi rehberi yazımızda Londra’da görülecek yerlerden bahsedeceğiz.

Londra Gezilecek Yerler

1. Big Ben

Big Ben

Big Ben, Londra’da Westminster Sarayı’nın yanındaki ünlü saat kulesi. Dünyanın en büyük ikinci dört yüzlü saatidir. “Big Ben” aslında saat kulesinin çanının adıdır, ancak zamanla halk tarafından tüm yapıyı belirtmek için kullanılır olmuştur. (Kaynak: Vikipedi).  Londra gezilecek yerler listemizin önemli mekanlarından birisidir.

2. Londra Kalesi

Londra Kalesi

Londra Kulesi Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’nın merkezinde, Thames Nehri’nin kuzey kıyısında bulunan tarihî bir yapıdır. Londra Kulesi çoğu zaman 1078 yılında I. (Kaynak: Vikipedi)

3. London Eye

London Eye

Merlin Entertainments London Eye, 135 metre yükseklikte, Avrupa’da bilinen en yüksek dönme dolaptır. Birleşik Krallık’ın en popüler turistik mekanı olmak üzere yılda üç milyona yakın turist ziyaret eder. (Kaynak: Vikipedi). Londra gezilecek yerler listemizin bir diğer yeri olan London Eye eğlence severlerin tercih edebileceği yerler arasında.

4. Tower Bridge

Tower Bridge

Tower Bridge, Birleşik Krallık’ın Londra şehrinde Thames Nehri üzerinde yer alan iki katlı bir açılır kapanır köprüdür. Yıllar boyunca, İngiliz başkenti nehir üzerinde kentin iki yakasındaki trafiği birleştirmiştir. (Kaynak: Vikipedi)

5. Buckingham Sarayı

Buckingham Sarayı

Buckingham Sarayı, Birleşik Krallık hükümdarlarının yönetim merkezi ve Londra’daki ikametgahı. Westminster Şehri’nde bulunan saray sık sık devlet işlerinde ve yabancı devlet insanlarının ağırlanmasında kullanılır. (Kaynak: Vikipedi)

6. Hyde Park

Hyde Park

Hyde Park, Londra’daki Kraliyet Parkları’nın en büyüğüdür. Bitişiğindeki Kensington Bahçeleri’150 hektarlık bir alanı kaplar.Bahçeler bölümünde kral Alex adına heykel koyulup, park bölümünde de “Su” olarak bilinen bir gölü içine alır.Parkın Marble Arch’a yakın kuzeydoğu köşesinde ise, çok eskiden beri sokak … (Kaynak: Vikipedi)

7. St Paul Katedrali

St Paul Katedrali

Aziz Paul Katedrali veya Sen Paul Katedrali, İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Anglikan katedrali ve Londra Piskoposluğunun merkezidir. Günümüzde hizmet veren katedral binasının inşa edilişi 17. yüzyıla kadar dayanmaktadır. (Kaynak: Vikipedi)

8. Westminster Sarayı

Westminster Sarayı

Westminster Sarayı ya da Parlamento Binası, Birleşik Krallık’ta, Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası’ndan oluşan İngiliz Parlamentosu’na ev sahipliği yapan yapıdır. Saray, Westminster semtinde Thames Nehri’nin kuzey yakasında, Whitehall’da bulunan diğer kamu binalarının yakınında yer alır. (Kaynak: Vikipedi)

9. Trafalgar Meydanı

Trafalgar Meydanı

Trafalgar Meydanı, Londra’nın merkezinde, National Art Gallery’nin ana giriş kapısının baktığı önemli meydan. Adını, Amiral Horatio Nelson komutasındaki İngiliz donanmasının Fransız ve İspanyol donanmalarını yendiği Trafalgar Savaşı’ndan alır. İlk adı IV. William meydanıydı. (Kaynak: Vikipedi)

10. British Museum

British Museum

British Museum, İngiltere’nin Londra şehrinde Dünya’nın her yanından getirilen seçkin Antik çağ yapıtları ve etnografya koleksiyonlarını kapsayan müze. (Kaynak: Vikipedi). Tarih ve müze sevenlerin Londra gezilecek yerler listelerine eklemeleri gereken bir yer.

11. Westminster Abbey

Westminster Abbey

Westminster Abbey ya da resmi adı ile Westminster’deki Aziz Peter Kilisesi, Londra’nın Westminster kentinde, Westminster Sarayı’nın batısında, büyük, Gotik bir manastır kilisesi. (Kaynak: Vikipedi)

12. Thames Nehri

Thames Nehri

13. Covent Garden

Covent Garden

14. The Shard

The Shard

The Shard, Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’da yer alan bir gökdelendir. Bina 309.6 metre yüksekliğinde ve 95 katlı olup ülkenin ve Avrupa Birliği’nin en yüksek, Avrupa’nın dördüncü ve dünyanın 87. yüksek binasıdır. The Shard’ın inşaatına Mart 2009 tarihinde başlanmış olup Kasım 2012’de tamamlanmıştır. (Kaynak: Vikipedi)

15. Londra Doğa Tarihi Müzesi

Londra Doğa Tarihi Müzesi

Londra Doğal Tarih Müzesi, Londra’da bulunan bu müze doğal tarihinin çeşitli kesimlerinden gelen örneklerden geniş bir yelpazede sergiler. Güney Kensington’da bulunan 3 büyük müzeden biridir. Müzenin ana cephesi Cromwell Yolu’na bakar. (Kaynak: Vikipedi). Tarihi müzeleri gezmeyi sevenlerin Londra gezilecek yerler listelerine ekleyebilecekleri bir yer.

16. Piccadilly Circus

Piccadilly Circus

17. National Gallery

National Gallery

National Gallery, Londra’da 1824 yılında kurulan, 2300’den fazla parçanın olduğu koleksiyona sahip müze. Binası Trafalgar Meydanı’nda bulunmaktadır. Müze, on üçüncü yüzyıl yirminci yüzyıl aralığında pek çok tabloya sahiptir. Koleksiyonun sahibi Birleşik Krallık halkıdır ve giriş serbesttir. (Kaynak: Vikipedi)

18. Oxford Caddesi

Oxford Caddesi

19. Londra Köprüsü

Londra Köprüsü

Londra Köprüsü, Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’da Thames Nehri üzerinde bulunan bir köprüdür. Şehir merkezi ile Southwark semti arasında yer alır. 1750 yılına kadar Thames’in üzerindeki tek köprü olmuştur. Köprünün kuzey bitiminde Büyük Londra Yangını’nın anısına dikilmiş The Monument bulunmaktadır. (Kaynak: Vikipedi)

20. Kensington Sarayı

Kensington Sarayı

Kensington Sarayı, Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’da bulunan bir kraliyet ikametgâhıdır. 17. yüzyıldan bu yana Britanya Kraliyet Ailesi’nin resmî ikametgâhıdır ve halen Cambridge, Gloucester ve Kent Dükü ve Düşesleri’nin resmi Londra ikâmetgâhıdır. (Kaynak: Vikipedi)

21. Regent’s Park

Regent's Park

Regent’s Park, Londra’nın en önemli parklarındandır. Regent’s College ve Londra Hayvanat Bahçesi’ni bünyesinde barındırmaktadır. (Kaynak: Vikipedi). Londra’da gezdikten sonra biraz doğa ile iç içe dinlenmek isteyenlerin Londra gezilecek yerler listelerine alabilecekleri bir park olabilir.

22. St James’s Park

St James's Park

St. James’s Parkı, Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’nın Westminster semtinde bulunan bir parktır. Park, Londra’nın Kraliyet Parkları’ndan biri olup doğudaki Green Park, Hyde Park ve Kensington Bahçeleri’nden oluşan bir park zincirinin en doğusundadır. (Kaynak: Vikipedi)

23. Borough Market

Borough Market

24. Madame Tussauds London

Madame Tussauds London

25. Shakespeare’s Globe

Shakespeare's Globe

26. Victoria Ve Albert Müzesi

Victoria Ve Albert Müzesi

Victoria ve Albert Müzesi, İngiltere’nin Londra şehrinin Royal Borough of Kensington and Chelsea seçim bölgesinin South Kensington bölgesinde bulunan bir müzedir. Bu müze dünyanın en geniş süsleme sanatları ve dizayn içeriğine sahiptir. 4,5 milyon nesnenin üzerinde bir koleksiyona daimi olarak ev sahipliği yapar. (Kaynak: Vikipedi)

27. Camden Town

Camden Town

28. Hampton Court Sarayı

Hampton Court Sarayı

Hampton Court Sarayı, Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’da bulunan bir kraliyet sarayıdır. Saray, Richmon upon Thames semtinde Thames Nehri’nin kıyısında yer almaktadır. Saray 1838’den beri halka açıktır. (Kaynak: Vikipedi)

29. Royal Botanic Gardens, Kew

Royal Botanic Gardens, Kew

İngilizceden çevrilmiştir- (Kaynak: Vikipedi)

30. Tate Modern

Tate Modern

Tate Modern Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’da yer alan ulusal ve uluslararası modern sanat eserlerinin sergilendiği bir müzedir. Tate Britain, Tate Liverpool, Tate St Ives ve Tate Online ile birlikte sadece Tate olarak da adlandırılırlar. (Kaynak: Vikipedi)

31. Millennium Köprüsü

Millennium Köprüsü

Millennium Bridge Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’daki Thames Nehri üzerinde yer alan ve sadece yayalara açık olan çelik asma bir köprüdür. Londra şehrinin Bankside bölümünü şehir merkezi ile bağlayan bu köprü Thames Nehri üzerindeki Southwark Köprüsü ile Blackfriars Köprüsü arasında yer almaktadır. (Kaynak: Vikipedi)

32. Londra Hayvanat Bahçesi

Londra Hayvanat Bahçesi

Londra Hayvanat Bahçesi dünyanın en eski hayvanat bahçesidir. 27 Nisan 1828 tarihinde Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’da açılmıştır. İlk açıldığında buraya getiren türlerin bilimsel amaçta kullanılması öngörüldü. Ancak 1847’de halka açılmıştır. (Kaynak: Vikipedi)

33. Camden Pazarı

Camden Pazarı

34. Kensington Bahçeleri

Kensington Bahçeleri

Kensington Bahçeleri, Kensington Sarayı’nın özel bahçeleridir. Bahçeler, Londra’nın Kraliyet Parkları’ndan biri olup 270 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. (Kaynak: Vikipedi)

35. Leicester Meydanı

Leicester Meydanı

Leicester Meydanı, Londra’nın batı kısmında yalnızca yayaların girebildiği bir meydandır. Meydanın ortasında küçük bir park bulunur. Bu parkta William Shakespeare adına yapılmış bir çeşme bulunmaktadır. Çeşmenin üzerinde Shakespeare’in bir heykeli bulunmaktadır. (Kaynak: Vikipedi)

36. Londra Zindanı

Londra Zindanı

37. İngiltere Kraliyet Rasathanesi

İngiltere Kraliyet Rasathanesi

Greenwich Gözlemevi, İngiltere Kraliyet Rasathanesi adıyla 1675 yılında, İngiltere Kralı II. Charles tarafından kurdurulmuştur. Londra’nın Greenwich kasabasında Thames Nehri kenarındadır. Greenwich’te çalışan ilk astronom John Feamsteed’dir. (Kaynak: Vikipedi)

38. SEA LIFE Centre London Aquarium

SEA LIFE Centre London Aquarium

39. Portobello Road

Portobello Road

40. The Monument

The Monument

The Monument İngiltere’nin başkenti Londra’da 1666 yılında çıkan Büyük Londra Yangını’nda, yangının almış olduklarını anmak amacıyla hazırlanmış dikilitaş biçimindeki anıttır. (Kaynak: Vikipedi)

41. Churchill War Rooms

Churchill War Rooms

42. Merkez Londra

Merkez Londra

43. Hampstead Heath

Hampstead Heath

44. Richmond Park

Richmond Park

Richmond Parkı, Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’nın Richmond upon Thames semtinde bulunan bir parktır. Park, Londra’nın Kraliyet Parkları’ndan biri olup 856 hektarlık yüzölçümü ile en büyük parkıdır. 17. yüzyılda I. Charles tarafından kurulmuştur. (Kaynak: Vikipedi)

45. Greenwich Parkı

Greenwich Parkı

Greenwich Parkı, Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’nın Greenwich semtinde bulunan bir parktır. Park, Londra’nın Kraliyet Parkları’ndan biri olup Greenwich Dünya Miras Alanı’nın bir parçasıdır. (Kaynak: Vikipedi)

46. Cutty Sark

Cutty Sark

47. Sherlock Holmes Müzesi

Sherlock Holmes Müzesi

48. Tate Britain

Tate Britain

Tate Britain galerisi Büyük Britanya’nın başkenti Londra’da yer alan Britanya ulusal sanat eserlerinin sergilendiği bir müzedir. (Kaynak: Vikipedi)

49. Londra Müzesi

Londra Müzesi

Londra Müzesi İngiltere’nin başkenti Londra’da, Eski Taş Çağı’ndan başlayarak günümüze kadar kentin geçmişi ile ilgili ipuçları veren öğeler barındıran bir müzedir. St Paul Katedrali’nden yürüyüşle 10 dakika uzaklıkta yer alır ve giriş ücretsizdir. (Kaynak: Vikipedi)

50. Canary Wharf

Canary Wharf

Londra hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bu linke de bakabilirsiniz. Dilerseniz Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirleri yazımıza da göz atabilirsinizç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in