Mersin Gezilecek Yerler: Gidilmesi Gereken 10 Yer


mersin kız kalesi

Mersin, Akdeniz kıyılarının güney tarafında yer alan ekonomik, coğrafi ve kültürel bölgeleriyle bilinen bir il ve aynı zamanda bir liman kentidir. Şehir, Türkiye’nin en iyi turistik yerlerinden biri haline gelen tarihi mekanlardan oluşmaktadır. Mersin adı, Myrsine adı verilen kokulu bitkiden gelmektedir. Mersin’de, Mersin’e 25 km uzaklıkta, 6 bin yıllık Tarsus kültür mirası da dahil olmak üzere birçok ünlü yer bulunmaktadır. Ayrıca Tarsus’ta doğan Aziz Paulus’la da tanınmaktadır. Bu yazıda Mersin gezilecek yerler listesindeki 10 yerin neler olduğuna gelin hep beraber bakalım:

Mersin Gezilecek Yerler Listesi

10. Mersin Atatürk Evi Müzesi

Bina şehrin merkezi noktasında yer almaktadır. Alman müşaviri Herr Christman’ın, 1897 yılında Mersin’in Mavromati atalarından bir bayanla yaptığı düğün için bir konut olarak inşa edilmiştir. Ev 1270 metrekarelik bir alanda inşa edilmiştir. 1976’dan sonra bina boş olarak tutulmuş ve belediye komitesi tarafından alınan bir kararla, daha sonra 12 Ekim 1992’de “Atatürk Evi ve Müzesi” olarak değiştirilmiştir. Mersin Atatürk Evi Müzesinin zemin katında birçok belge ve fotoğraf sergileniyor. Ev ve müze. Ankara Anıtkabir Müzesi’nden alınan Atatürke ait 22 eşya de bu katta sergilenmektedir. Üst katta, etnografik makaleler sergilenmektedir. İki yatak odası vardır; biri çalışma odası ve diğeri büyük bir salona açılan bir oturma odasıdır.

9. Mamure Kalesi

Mamure Kalesi - Mersin

Mersin gezilecek yerler listemizin bir başka lokasyonu olan Mamure Kalesi, tarihi bir dönüm noktası ve Mersin’de görülmeye değer bir yerdir. Mamure Kalesi,  Anamur’un 6 km güneydoğusunda yer almaktadır. Güney tarafında, kayaların üzerine inşa edilmiş bir iç kale vardır. Batıda, bir dış kale, tek minareli caminin küçük bir kompleksi, hamam kalıntıları, çeşme, depo ve sarnıçlar bulunur. Doğu tarafında, kuzeybatı sınırını oluşturan yüksek duvar üzerinde çeşitli şekillerde 7 ana gövdeye sahip bir iç veranda bulunmaktadır.

8. Cennet ve Cehennem Mağaraları

Cennet ve Cehennem Mağaraları

Mersin gezilecek yerler listemizde yer alan Cennet ve cehennemin mağaraları, Narlıkuyu’nun 1.4 km kuzeybatısında yer almaktadır. Mağaralar, tarihi bir nokta olarak olan birçok turist için bir cazibe merkezidir. Yunan mitlojosindeki eski çağlara dayanan ve “Corycian Mağaraları” olarak bilinen yerde büyük bir delik bulunmaktadır. Mitolojiye göre bu büyük delik, Cennetin 100 metre ötesinde Canavar Typhoon’un eviydi. Duvarları çok diktir ve erişilmesi oldukça zor olduğundan dolayı  içine giremezsiniz. Geçmişte, mağarada suçluları ve günahkarları cezalandırdılar. Mağaranın girişinde, cennete giden yol olarak görülen erdemli bir adam olan Paulus’un adı verilen bir kilise vardır.

7. Viranşehir (Soli)

Mersin Viranşehir

Viranşehir, Mersin’e 12 km mesafede yer almaktadır. Mersin’in Mezitli ilçesinde birçok medeniyetin ana hatlarını barındıran Soli Pompeiopolis antik kenti “Soli” olarak da bilinir. Soli, restorasyondan sonra Roma imparatorluğunun görkemli lideri olan Pompous’un  adına ithafen “Pompeipolis”  olarak adlandırıldı.  Günümüzde ise “Viranşehir” olarak biliniyor. Bugün, 41 sütun hala dağ geçidinden deniz kapısına kadar genişleyen bir Korint başı ile 200 sütun üzerinde konumlandırılmıştır. Bunlardan 41’inin 33 tanesi, aslan ve insan kabartmaları ile süslenmiştir.

6. St. Paul Kilisesi

Hristiyanlığın en önemli isimlerinden biri olan St. Paul’un adının verildiği kilise Tarsus şehri orta noktasında 1102 yılında Aziz Paul Katedrali olarak inşa edilmiştir. Roma mimari yaklaşımının kalın ve yüksek duvarları, geniş iç kısımları ve ince pencereleriyle dikkat çekmektedir. Kilisenin yapısının tamamı yaklaşık 460 metre karedir. Binada bir mezar da bulunmaktadır. İç ölçümleri 19.30 m × 17.50 m’dir. Orta nefin penceresinin yüzü, manzara ve temsili melekler ile süslenmiştir.

5. Yedi Uyurlar Mağarası

yedi uyurlar mağarası
surfingbehindthewall.blogspot.com

Mersin’in Tarsus ilçesinin 14 km kuzeybatısında yer alan mağaranın hem Müslümanlarca hem de Hıristiyanlarca kutsal bir yer olduğu düşünülmektedir. Tarsus şehrinin bir Yunan hükümdarı, tek bir Tanrı’yı sevmeyi kabul eden ve putlara ibadet etmemeleri halinde cezalandırılacak yedi genç için uyarı verdi. Mitolojideki efsaneye göre bu 7 genç bu zulümden kurtularak mağarada korumaya alındı ve yine mitolojiye göre 309 sene üzerinde burada uyudular. Sonunda mağarada olduklarını anlayan insanlar, mağaranın kapısını kapatıp onları ölüme terk etmişlerdir. Katolikler, her sene 7 Temmuz’da bu efsaneyi onurlandırıyorlar.

4. Muğdat Camii

muğdat camisi

Muğdat Camii, Türkiye’nin kuzeyinde, Gazi olarak bilinen bir beldede yer almakta, ancak genellikle bu belde de caminin adı ile anılmaktadır. Caminin inşası 1988 yılında başlamış ve 1998 yılında bitirilerek tamamlanması on yıl sürmüştür. Cami 85,000 fit karelik bir avluyu içermektedir. Her minarenin uzunluğu 8 metre yüksekliğindedir. Cami tasarlandığında, dört minaresi vardı ama daha sonra yönetim tarafından iki minare daha eklendi. Caminin sahip olduğu kapasite, bir seferde 5.500 kişinin ibadet yapabilmesine olanak sağlamaktadır. Meşhur Camii, Mersin şehrinin en büyük camisi ve Türkiye’nin üçüncü büyük camisi olarak bilinir.

3. Mersin Müzesi

mersin müzesi

Mersin Müzesi, bu şehirde sergilenen tüm uygarlıkların eserlerinin sergilendiği bir yerdir. Müzenin üç büyük sergi salonu vardır. Bunlardan ilki, Roma döneminden kalma mermer heykelleri, granit eserleri, çeşitli lahitleri ve antik Nagidos şehrinin pek çok farklı mesajını içeren bir yerdir. Müze içerisinde, kazılar, taş ve obsidiyen aletler, kesikler, pişmiş toprak çömlekler, geçmeli ağırlıklar, el eksenleri,  bir cam lamba bulunmaktadır. Etnografik kalıntılar, üst katta bulunan üçüncü katta sergilenmektedir. Bunlar gümüş meraklılarını, piyonları, metalleri ve ahşap ev eşyalarını, yerel giysileri birbirine geçiren örnekleri ve turistler için büyük bir cazibe haline getiren çeşitli silahları barındırmaktadır. Müze ait açılış kapanış saatleri ve daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

2. Mersin Kız Kalesi

mersin kız kalesi
mtso.org.tr

Akdeniz kıyılarında yaklaşık 300 metre uzaklıkta yer alan bu kale, Mersin ilinin merkezinde yer almaktadır. Kız Kalesi, antik Korykos kentini savunmak için yapıldı. Kalenin geleneksel sert taş işçiliği, oldukça ilham verici. Kale Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından onarıldı. Kaleye Kız Kalesi adı verildi çünkü bir kralın güvenli bir yerde olduğundan emin olmak için kızını esaret altında bu kalede tuttuğu ve bir yılan ısırığıyla geçeceği tahmin edilen zehirli bir yılan tarafından öldürüldüğü bilgisi verildi.  Çok sayıda imparatorluk zamanı geçirdi ancak her zaman babanın kızına olan sevgisini simgeleyen bir yer olarak hatırlanıyor.

1. Alahan Manastırı

Mersin gezilecek yerler: Alahan manastırı
wikipedia.org

Mersin gezilecek yerler  listemizin ilk sırasında yer alan Alahan Manastırı, güney Asya’daki Isauria dağlarında bulunan beşinci yüzyıldan kalma bir yapıdır. Mersin’in Mut ilçesinde,il merkezinin kuzeyinde, 1300 m yükseklikte yer almaktadır. Yer Kocakale olarak adlandırıldı ve şimdi Alahan Manastırı adıyla bilinmektedir. Alahan Manastırı, MS 5. ve 6. yüzyıla ait bir gelenekseldir. Asma,, üzüm, kuş ve balık gibi kalıpların üzerine basılmış kabartmalarda geniş bir figürler sergilenmektedir. Doğuda büyük bir mahkeme vardır ve yapılar kuzeydeki kaya katmanına ve iki kiliseye oyulmuştur. Alahan, Bizans mimarisinin tarihi zemini, Anicia Juliana ve Justinianus’un devinimdeki büyük başarılarından bir asır öncesine dayanan önemli bir yerdir.

 

Böylece Mersin’de gezilecek yerler listemizin sonuna geldik. Sizler de farklı bildiğini yerleri yorumlarda belirtebilirsiniz. Bir başka yazıda görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in