Mostar Köprüsü: Nerede, Tarihi, Atlama Geleneği


Mostar köprüsü nerede

Mostar ve özellikle Mostar Köprüsü yerel olarak bilindiği üzere Bosna Hersek’in en önemli turistik mekanlarından biridir. Aslında, Hırvatistan’da Split veya Dubrovnik’i ziyaret eden çoğu turist, ikonik köprüyü görmek için Mostar’a günübirlik geziler düzenlemektedir. Bu yazıda sizlere Mostar köprüsü nerede, tarihi nedir, köprüden atlayışları ne anlama geliyor gibi detaylardan bahsedeceğim.

Mostar Köprüsü Hakkında Bilgi

Mostar Köprüsü Nerede?

Mostar Köprüsü nerede diyenler için, köprü Bosna Hersek’in Mostar şehrinde yer alan ve eski bir tarihi olan köprüdür.

Peki bu köprüyü bu kadar özel yapan ne? Çarpıcı Osmanlı mimarisinin, geçtiği güzel mavi Neretva nehrinin, atlayışlarıyla nehrin derinliklerine sıçrayan dalgıçların ve tahrip edilmiş ve molozlardan restore edilmiş uzun tarihin bir birleşimidir Mostar Köprüsü.

16. yüzyılda inşa edilen ve Mimar Hajruddin tarafından tasarlanan Mostar Köprüsü’nün inşa edilmesi dokuz yıl sürdü ve Osmanlı köprüsü mimarisinin mükemmel bir örneğidir.

Mostar Köprüsü Tarihi

Mostar köprüsü tarihi
Fotoğraf: Anton Sharov

Köprü ünlü mimar Mimar Hajruddin tarafından tasarlandı ve savaş sırasında tahrip edilmeden önce 427 yıl kadar varlığını sürdürdü. Birkaç yıl sonra, UNESCO tarafından uluslararası bir bilimsel komite kuruldu ve savaş sonrasında tahrip olan köprünün yeniden inşası için bir ekip oluşturuldu. Mostar Köprüsü ve bitişiğindeki alan, dünya için değerli tarihi ile kültürel ve mimari bir hazinedir ve neyse ki,  UNESCO tarafından da bu değeri bilinmektedir. 2004 yılında köprü yeniden açıldı ve o zamandan beri Bosna-Hersek’teki en ünlü ve eşsiz cazibe merkezlerinden biri olarak çok sayıda turiste ev sahipliği yapmakta.

Mostar Köprüsü Atlama Geleneği

Mostar köprüsü atlama
Fotoğraf: Darcey Beau

Mostar’da görülecek en iyi şeylerden biri köprüden atlayış yapan dalgıçlar. Mostar köprüsünün altındaki Neretva nehrine atlamalrını görmek isteyen büyük kalabalıklar burada fotoğraf çekinip bu anı ölümsüzleştirmek istiyorlar. Bu atlayışı denemeniz pek tavsiye edilmez çünkü atlayış tehlikelidir ve bu atlayışlar sırasında birçok kişi yaralanmıştır.

Mostar’da  köprüden atlama geleneği 1664’te başladı. Yerel geleneğe göre , 16 yaşındaki bir çocuğun köprüden geçiş hakkı olarak atlaması gerekiyır, ancak daha da önemlisi, bu atlayışı gerçekleştirmeyen kişilerin hayatının başarısız olacağı söyleniyor.

Köprünün yeniden yapılandırılmasından bu yana, Mostar Dalış kulübü köprüden atlayanların kayıtlarını tutuyor.

Rekabet zamanı olsun ya da olmasın, sık sık para toplamaya çalışırken etrafta dolaşan yüzme şortu olan genç erkekleri görürsünüz ve yeterince para topladıklarında, 24 metre yükseklikteki köprüden sıçrama yaparak atlayış gerçekleştirirler ve kalabalıktan memnun olurlar.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, hiçbir zaman izinsiz bir şekilde köprüden kendiniz atlamaya çalışmayın. Atlayış yapan yerel kişilerden eğitim alıyorsunuz, bir köprüden atlamayı, inmeyi öğreniyorsunuz. Daha sonra kendi kişisel atlayışınız için bir sertifika alabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in