Odessa Gezilecek Yerler: Karadeniz’in İncisi


odessa gezilecek yerler

Ukrayna’nın nüfus açısından en büyük dördüncü şehri olan Odessa gezilecek yerler açısından farklı yerlere sahip. Odessa Karadeniz’in kuzeybatı kıyılarında yer almaktadır. Karadeniz’in incisi olarak da bilinen şehirde görülecek yerlere bakalım:

Odessa Gezilecek Yerler

Potemkin Stairs

Potemkin Stairs

Odessa gezilecek yerler arasında olanPotemkin Merdivenleri veya Potemkin Basamakları, Odessa, Ukrayna’da dev bir merdiven. Merdivenler kentin deniz yönünden resmi bir girişi olarak kabul edilir ve Odessa’nın en bilinen sembolüdür. Merdivenler aslen Boulevard basamakları, Dev Merdivenler ya da Richelieu basamakları olarak biliniyordu. (Kaynak: Vikipedi)

Odessa Ulusal Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu

Odessa National Academic Theater of Opera and Ballet

Odessa gezilecek yerler arasında olan Odessa Ulusal Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu, Odessa, Ukrayna’daki en eski tiyatrodur. Tiyatro ve Potemkin Merdivenleri, Odessa’daki en ünlü yapılardır. İlk opera binası 1810’da açıldı ve 1873’te ateşle tahrip edildi. Modern bina, Fellner & Helmer tarafından neo-barok tarzında inşa edildi ve 1887’de açıldı. (Kaynak: Vikipedi)

Deribasovskaya Caddesi

Deribasovskaya Caddesi

Odessa Catacombs

Odessa Catacombs

Privoz Market

Privoz Market

Odessa gezilecek yerler arasında olan14 Pryvozna Caddesi’nde bulunan ünlü Pryvoz Market, Ukrayna’nın Odessa kentindeki en büyük gıda pazarıdır. Privoz, 1827’de, atlı arabaların arkasından mallar satıldığında başladı. Privoz, Odessa’daki ilk pazar olan Stary pazarına bitişikti. Şehir büyüdükçe yavaş yavaş daha fazla bina inşa edildi. (Kaynak: Vikipedi)

Vorontsov Sarayı

Vorontsov Palace

Odessa gezilecek yerler arasında olan Vorontsov Sarayı, Primorsky Bulvarı yaya geçidinin sonunda, Ukrayna’nın Odessa kentinde 19. yüzyıldan kalma bir saray ve sütunludur. (Kaynak: Vikipedi)

Primorsky Bulvarı

Prymorskyi Boulevard

 

Lanzheron

Lanzheron

Şehir Bahçesi

Şehir Bahçesi

Odessa gezilecek yerler arasında olan Odessa City garden, Deribasivska Caddesi’ndeki Ukrayna’nın Odessa kent merkezinde yer almaktadır. 1803 yılında Felix de Ribas tarafından kurulan şehir en eski parkıdır. (Kaynak: Vikipedi)

10. Arcadia Sahili

Arcadia Beach

Duc de Richelieu Heykeli

Statue of the Duc de Richelieu

Tarasa Shevchenka Parkı

Park Tarasa Shevchenka

Odessa gezilecek yerler arasında olan Taras Şevçenko Kültür ve Dinlenme Parkı, Odessa merkezindedir. Odessa şehir merkezinde yer almaktadır. 1954’ten beri Taras Şevçenko adını taşıyor. (Kaynak: Vikipedi)

Spaso-Preobrazhensky Katedrali

Spaso-Preobrazhensky Cathedral

Odessa gezilecek yerler arasında olan Odessa’daki Başkalaşım Katedrali, Saviour’un Başkalaşımına adanmış ve Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ne ait, Ukrayna’nın Odessa’daki Ortodoks Katedrali’dir. Odessa şehrinde ilk ve en önemli kilise olan katedral, 1794 yılında Gavril Bănulescu-Bodoni tarafından kurulmuştur. (Kaynak: Vikipedi)

Odesos miesto delfinariumas

Odesos miesto delfinariumas

Odessa Arkeoloji Müzesi

Odessa Archeological Museum

Odessa gezilecek yerler arasında olan Odessa Arkeoloji Müzesi, Ukrayna’daki en eski arkeoloji müzelerinden biridir. 1825 yılında kuruldu; mevcut müze binası 1883 yılında tamamlanmıştır. (Kaynak: Vikipedi)

Odessa Batı ve Doğu Sanatı Müzesi

Odessa Museum of Western and Eastern Art

Odessa gezilecek yerler arasında olan Odessa Batı ve Doğu Sanatı Müzesi, Ukrayna’nın Odessa kentindeki Puşkin sokağındaki Güzel Sanatlar müzesidir. (Kaynak: Vikipedi)

Vorontsov Lighthouse

Vorontsov Lighthouse

Odessa Hayvanat Bahçesi

Odessa Zoo

Odessa gezilecek yerler arasında olan Odessa Hayvanat Bahçesi, 1992 yılında verilen ülke çapında bir doğa rezervi statüsüne sahiptir. Hayvanat bahçesinin toplanması, bir kısmı Uluslararası Kırmızı Kitap, Ukrayna Kırmızı Kitabı ve Avrupa Kırmızı Listesi’nde belirtilen yaklaşık 1600 hayvandır. (Kaynak: Vikipedi)

Odessa Güzel Sanatlar Müzesi

Odesa Güzel Sanatlar Müzesi

Odessa gezilecek yerler arasında olan Odessa Güzel Sanatlar Müzesi, Odesa şehrinin başlıca sanat galerilerinden biridir. 1899 yılında kurulan otel, 19. yüzyılın başlarından kalma mimarinin bir eseri olan Potocki Sarayı’nı işgal eder. (Kaynak: Vikipedi)

N.L. Shustov Cognac Müzesi

N.L. Shustov Cognac Museum

Odessa Katerina ve Kurucular Anıtı

Monument to the founders of Odessa

Odessa gezilecek yerler arasında olan Odessa’nın kurucuları için anıt, aynı zamanda Büyük Catherine’e ve yandaşlarına anıt olarak da bilinir: José de Ribas, François Sainte de Wollant, Platon Zubov ve Grigory Potemkin. Odessa Ekaterininskaya Meydanı’nda bulunan. Odessa mimar Yuri Melent’evich Dmitrenko’nun projesi ile 1900 yılında inşa edilmiştir. (Kaynak: Vikipedi)

Museum “Secrets of underground Odessa”

Museum “Secrets of underground Odessa”

İlginç Bilimler Müzesi

Museum of Interesting Science

Arboretum Peremohy

Arboretum Peremohy

Odessa Filarmoni Tiyatrosu

Odesʹka Oblasna Filarmoniya

Odessa’daki Filarmoni Tiyatrosu, Odessa, Ukrayna’da bulunan bir tiyatrodur. Tasarım Venedik’teki Doge Sarayı’nı andırıyor. (Kaynak: Vikipedi)

Odessa Su Parkı

Waterpark Odessa

Literature Museum

Literature Museum

Odessa Pushkin Müzesi

Odessa Pushkin Museum

Odessa Pushkin Müzesi, Ukrayna’nın Odessa kentinde bulunan Rus şair Alexander Pushkin’e adanmış bir müzedir. (Kaynak: Vikipedi)

Парк Шевченко

Парк Шевченко

Museum of heroic defense of Odessa

Museum of heroic defense of Odessa

Hawaii

Hawaii

Istanbul Park

Istanbul Park

Biopark

Biopark

Recreation facility Soniachna

Recreation facility Soniachna

Kaleton Sahili

Beach Kaleton

Baza Vidpochynku “Parus”

Baza Vidpochynku

Sailor’s Wife

Sailor's Wife

Kulykove Pole

Kulykove Pole

Kulykove Pole, Odessa’nın Prymorsky rayonunda, kentin tarihi merkezinde yer alan kare bahçe ve nekropoldür. Odessa İstasyonu yakınında bulunur. Yıllar geçtikçe meydan çeşitli şenliklerin yapıldığı bir yer olarak biliniyor. Rus İmparatorluğu zamanlarında, burada Rusların işgal ettiği Rusların işgalinin 100. (Kaynak: Vikipedi)

Steve Jobs Anıtı

Monument to Steve Jobs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in