Tam Bir Oksijen Deposu: Kazdağları Gezi Rehberi


kazdağları gezi rehberi

Kazdağları Gezi Rehberi

Çanakkale sınırları içerisinde yer alan ve İsviçre Alplerinden sonra en yüksek oksijen düzeyine sahip olarak kabul edilen Kazdağları, özellikle solunum sıkıntıları olanlar tarafından en çok ziyaretçi akınına uğrayan yerlerden biri olarak biliniyor. Doğal dokusu ve endemik bitki örtüsü, şırıl şırıl akan dereleri, kaplıcaları, binlerce ağaç çeşidi, bozulmayan köyleri ve emsalsiz doğa harikasına sahip olması nedeniyle kesinlikle Kazdağları  görülmeye değer yerlerden biridir. Aşağıda Kazdağları gezi rehberi için hazırlanmış olan Kazdağları gezilecek yerler listesini görebilirsiniz.

İstanbul’a yaklaşık 4-5 saat uzaklıkta bulunan Kazdağları, Biga Yarım adasının rakımı en yüksek dağlarından biridir. Bu dağlar Marmara Bölgesi ve Ege Bölgelerini birbirinden ayıran bir konuma sahiptir. Çanakkale ve Balıkesir illerinin sınırları içindedir.

Kazdağları’nın Doğal Zenginlikleri

Buraya Karaçam ağaçları hakimdir. Yanı sıra yetişen endemik bitki olan göknar ağaçları ayrı bir güzelliğe sahiptir. Bu türlerin dışında Fıstık Çamı, Kayın, Kestane, Çınar, Kızıl Çam, Meşe ve Zeytin ağaçları bulunur. Ayrıca dağ laleleri, şakayık, ada çayı vb. pek çok bitkiye de ev sahipliği yapmaktadır.

Doğal oksijen deposu olarak bilinen Kazdağları görülmeye değer nadide yerlerden biridir. Burada her mevsim farklı güzellikler yaşanır. Kazdağları’nın dünyada oksijeni en bol ilk üç yerden biri olduğu bilinmektedir. Sahip olduğu doğal kaynaklardan ötürü bölgede oldukça özel bir konuma sahiptir. Burada gezilip görülmesi gereken pek çok yer vardır.

Ada Tepe Köyü 

adatepe köyü

adatepe köyüKazdağları gezisi için bölgenin en popüler köylerinden biri olan Adatepe Köyünü es geçmek olmaz.. Burada huzur veren taş evler bulunuyor. Taş sokaklarıyla birleşen dokuya hayranlık duymamak mümkün değil. Köyün hemen yanında konumlanan Zeus Altarı yürünerek gidilebilecek mesafededir.

Mıhlı Çayı  

Mıhlı Çayı  
Mıhlı Çayı

Kazdağları’nda bulunan 2. gölet olarak biliniyor. Mıhlı çayı üzerindeki tarihi Roma devrinden kalma taş köprü ve biraz ileri mesafede konumlanan değirmenler görülmeye değer yerlerdendir. Mıhlı Çayı Balıkesir ve Çanakkale arasında bir sınır oluşturmaktadır. Altınoluk beldesine oldukça yakındır. Buraya gitmişken Altınoluk gezilecek yerleri için hazırlamış olduğum yazıya göz atabilirsiniz.

 Assos (Behramkale)  

Assos (Behramkale)  
Assos (Behramkale)

Yaz sezonunda denize girmek isteyenlerinin akınına uğrayan beldelerden biridir. Deniz keyfinin doya doya çıkarılacağı plajlar Kadırga Koyu’nda yer almaktadır. En batı ucunda Baba Kale yer almaktadır. Bu kale korsan istilalarından korunmak için yapılmış tarihi kalelerden biridir.

Buranın yerel özelliklerinden biri de bıçak ustalarıyla ün kazanmasıdır. Assos Antik Helen medeniyetinin en canlı tarihsel örnekleriyle Kazdağları’nın ziyaret edilmesi gereken yerlerinden biridir.

Yeşilyurt Köyü 

Yeşilyurt Köyü 
Yeşilyurt Köyü

Buranın en bilinen ve en çok ziyaret edilen köylerinden biridir. Kökeni eski Rumlara kadar dayanmakta ve Rum köyü olarak bilinmektedir. Taş evleri ve butik otelleriyle meşhur olup konaklamalar için iyi bir alternatiftir. Yeşilyurt Köyüne Ayvacık ilçesini geçtikten sonra 30 km. devam edip yolun solunda bulunan tabeladan giriş yapılıyor.

Kavurmacılar Köyü  

Kavurmacılar Köyü 
Kavurmacılar Köyü

Kazdağları gezi rehberi için Kavurmacılar Köyü’nü de listenize ekleyebilirsiniz.Rivayete göre, yörede meşhur Sarıkız ve babasının yaşadığı beldelerden biridir. İftiralar sonucunda babasından Sarıkızın öldürülmesi istenmektedir. Bundan ötürü babası ve sarıkız köyü terk etmek zorunda kalır. Giderken köyün halkına beddua ederek burada kimsenin barınmamasını dilerler. O gün bu gündür bu köyde yerleşim olmamış ve 14. Yüzyıldan beri köyün yapısı aynen durmaktadır.

Tahta Kuşlar Köyü 

Tahta Kuşlar Köyü 
Tahta Kuşlar Köyü

Tahta Kuşlar Köyü mutlaka Kazdağları gezilmesi gereken yerler listenizde bulunmayı hak eden ilginç ve özel yerden biridir. Tarihte, Şamanların yaşadığı köy olarak bilinir. Bugün de Şaman adetlerinin devam ettirildiği köylerden biridir. Aynı zamanda ilk etnografya galerisine sahiptir.

Kazdağları Tarihi Zeytinyağı Müzesi  

Kazdağları Tarihi Zeytinyağı Müzesi  
Kazdağları Tarihi Zeytinyağı Müzesi

Kazdağları gezi rehberi gezilecek yerlerinden olan Türkiye’de ilk olarak ziyarete açılan Zeytinyağı-Fabrika Müzesi 2001 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Çok eski bir sabun fabrikasından müze haline dönüştürülen bu müzede zeytinyağı ve sabun üretiminde kullanılan araçlar sergilenmektedir. Bu objelerin en önemlileri arasında taş zeytin presleri, zeytin toplama araçları ve yöresel aletler sergi salonlarının ilgi çekenleri arasında yer almaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in