Tarsus Gezilecek Yerler: 17 Görülecek Mekan


Tarsus gezilecek yerler

En eski yerleşim yerlerinden birisi olan Tarsus gezilecek yerler açısından tarihi yerleri ile ön plana çıkıyor. Dünyanın en eski şehirlerinden biri olarak bilinen Kilikya’nın merkezi Tarsus’ta bulunuyor. Tarsus ayrıca zamanında İpek yolunun güzergahlarından biri olmakla beraber, farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu yazıda Tarsus’ta nerelere gidilir diyenler için 16 farklı mekanı derledik:

Tarsus Gezilecek Yerler

1. Tarsus Şelalesi

tarsus şelalesi

Ana madde: Tarsus Tarsus Şelalesi. Mersin’e bağlı Tarsus ilçesinin kuzeyinde Berdan Çayı üzerindeki şelale, Berdan Nehri’nin 4–5 m yükseklikten dökülmesi ile meydana gelmiştir. Şelalenin bulunduğu alan jeolojik olarak konalemera yapısına sahip olduğundan buradaki kayalar kolayca oyulmaktadır. (Kaynak: Vikipedi)

Tarsus gezilecek yerler listemizde olan mekanı ziyaret eden kişilerden birinin Google’da yaptığı yorum aşağıdaki şekilde olmuş:

Şelale guzel su temiz turkuaz renkte izleme ve seyir mekanları var ama her yerde oldugu gibi insanlar her yerleri kirletmişler
Şelalede piknik yapip zaman geçirebileceginiz biryer yok sadece belediyenin …

2. Ashab-ı Kehf Mağarası

Ashab-ı Kehf Mağarası

Mekanı ziyaret eden kişilerden birinin Google’da yaptığı yorum aşağıdaki şekilde olmuş:

Afşin şehrinde yaşayan Yemliha, Mekselina, Mislina, Mernuş, Debernuş ve Şazenuş adlı 6 kişi Putperestliği bırakarak din değiştirir. Ancak hükümdar bunu kabul etmeyerek herkesi putperest yapmak ister. Altı genç bu zorlamayı reddederek hükümdardan kaçar ve ibadet etmek için bir dağın yolunu tutarlar. Bu sırada Kefeştetayyuş adlı çoban ve köpeği Kıtmir de gençlere katılarak Yedi Uyurlar’ı oluştururlar.

Dağa yaklaşan Yedi Uyurlar bir mağaraya girerler. Mağarada dua eder ve merhamet dilerler. O sırada hükümdarın askerleri bu gençleri mağaraya hapsederek onları ölüme terk eder. 300-309 yıl arası arası derin bir uykuya dalan gruba bu koca yıl sanki bir gece gibi gelir. Şehre inmek için yola çıkan Yemliha, karşısında bambaşka bir şehir görünce bir şeylerin ters gittiğini anlar. Dönemin hükümdarı ile tanışıp olayları anlattıktan sonra uykusunu alamadığını, yeniden uyumak istediğini söyler ve arkadaşlarıyla yeniden uykuya dalar. Bunun bir mucize olduğunu düşünen halk daha sonra mağaranın önüne mescid yaparak Yedi Uyurlar’ı şereflendirmişlerdir.

Ülkemizde Afşin, Selçuk, (Efes), Lice ve Tarsus’da bulunan mağaralardan en sık ziyaret edileni Tarsus’daki Ashab-ı Kehf olarak biliniyor. Ayrıca Adana’da ‘Yedi Kardeşler’ adında bir türbede mevcut.

Tam yeri hangisi diye sorarsanız Kuran’daki Kehf sûresinin 17. âyetinde geçen “(Resûlüm! Orada bulunsaydın) güneşi görürdün: Doğduğu zaman mağaralarının sağına meyleder; batarken de sol taraftan onlara isabet etmeden geçerdi. (Böylece) onlar (Güneş ışığından rahatsız olmaksızın) mağaranın bir köşesinde (Uyurlardı).” bölümüne göre Yedi Uyurlar mağarası Lice’deki Ashab-ı Kehf olarak biliniyor

3. Taşkuyu Mağarası

Taşkuyu Mağarası

Taşkuyu mağarası, Mersin ili Tarsus ilçesi, Taşkuyu Köyü’nün yaklaşık 10 km kuzeybatısında bulunan mağara. Taşkuyu Mağarası; permo-karbonifer yaşlı mermerler ile bunları örten miyosen yaşlı kireçtaşları dokanağında gelişmiştir. (Kaynak: Vikipedi)

Tarsus gezilecek yerler listemizde olan mekanı ziyaret eden kişilerden birinin Google’da yaptığı yorum aşağıdaki şekilde olmuş:

2006 yılında ortaya çıkarılan Taşkuyu Mağarasına Çukurova Kalkınma Ajansı desteği ile Tarsus Belediyesi tarafından restorasyon ve aydınlatma yapılmıştır. …

4. Kleopatra Kapısı

Kleopatra Kapısı

Kleoptra Kapısı veya Deniz Kapısı, adını Mısır kraliçesi VII. Kleopatra’dan alan, Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunan bir şehir kapısıdır. Kleopatra Kapısı, Tarsus’un girişindedir. Bizans Döneminde inşa edilen kent surlarının Dağ Kapısı, Adana Kapısı ve Deniz Kapısı bulunuyordu. (Kaynak: Vikipedi)

Mekanı ziyaret eden kişilerden birinin Google’da yaptığı yorum aşağıdaki şekilde olmuş:

Roma’lı General Antonius’la Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın bir süre Tarsus’ta yaşamasından dolayı şimdiki Gözlükule’deki limanın hemen altındaki bu büyük kapının ismi Deniz Kapısı idi ancak Kleopatra’nın Tarsus’a gelişi ile Kleopatra Kapısı …

5. St. Paul Kilisesi

St. Paul Kilisesi

St. Paul Kilisesi veya Aziz Pavlus Kilisesi, Mersin ilinin Tarsus ilçesinde yer alır. Kilisenin MS 11.-12. yüzyıllar arasında inşa edildiği tahmin edilmektedir. 1992-1993 yıllarında Vatikan tarafından Aziz Paul Sempozyumu ve Ayini düzenlenmiştir. (Kaynak: Vikipedi)

6. Tarsus Hayvan Parkı

Tarsus Hayvan Parkı

Mekanı ziyaret eden kişilerden birinin Google’da yaptığı yorum aşağıdaki şekilde olmuş:

Bir çok hayvan mevcut. Çocuğunuz ile gezilmesi gerekli bir yer. Ücretsiz otoparkı mevcut. Tek sorun park içinde alışveriş yapabileceğiniz yerlerin olmaması. Onun için otoparkın ortadaki bakkaldan alışverişinizi yapıp öyle girin. Giriş ücreti 2019 5 tl ydi.

7. Kırkkaşık Bedesteni

Kırkkaşık Bedesteni

Mekanı ziyaret eden kişilerden birinin Google’da yaptığı yorum aşağıdaki şekilde olmuş:

Cok seviyorum çok ..havasını,kokusunu,dukkanlarini hergün gitsem sıkıldım demem tarsusa her geldiğimde 15 gün kadar kaliyorsam en az 4 kez uğrarım…

8. Nusret Mayın Gemisi Kültür Parkı

Nusret Mayın Gemisi Kültür Parkı

Nusret Mayın Gemisi Kültür Parkı Tarsus’ta bir park müzedir. Park adını Çanakkale Savaşında önemli rolü olan Nusret Mayın gemisinden almıştır. (Kaynak: Vikipedi)

Mekanı ziyaret eden kişilerden birinin Google’da yaptığı yorum aşağıdaki şekilde olmuş:

Çanakkale’li olarak Mersin Tarsus ilçesinde sergilendigini ilk duyduğumdan beri büyük bir heyecan ve derin bir üzüntü duyduğum asıl Nusrat Mayın gemisini gezi programımın ilk başına yazmıştım emeği gecen herkese cok tesekkurler deniz …

9. Tarsus Ulu Cami

Tarsus Ulu Cami

Tarsus Ulu Cami Mersin ili Tarsus ilçesinde yer alan eski bir camidir. (Kaynak: Vikipedi)

Tarsus’ta ziyaret edeceğiniz yerler listemizde olan mekanı ziyaret eden kişilerden birinin Google’da yaptığı yorum aşağıdaki şekilde olmuş:

Cami enine dikdörtgen planlı olarak yapılan farklı bir eser içinde 3 tane kabir olması lokman hekim kabri harun Reşid kabri ve Adem ayeshislamın oğlu Şit efendimizin makamı

10. St Paul Kuyusu

St Paul Kuyusu

Mekanı ziyaret eden kişilerden birinin Google’da yaptığı yorum aşağıdaki şekilde olmuş:

Tarsus sa olan kuyu halk arasında aziz paul’un yaşadığı evde olduğu bilinmektedir. buradaki eski bir mekana ait kalıntıların uzun yıllar ziyaret yeri olarak kullanıldığı bilinirken, tarsusta hıristiyanların yaşadığı dönemde kuyunun suyu …

11. Tarihi Tarsus Evleri

tarsus gezilecek yerler - tarsus tarihi evler

12. Taşkuyu Mağarası

Taşkuyu Mağarası

Mekanı ziyaret eden kişilerden birinin Google’da yaptığı yorum aşağıdaki şekilde olmuş:

Guzel korunmuş bir yer, icerisinde ki yürüyüş yollarıda guzel. Girişte merdiven sayisi biraz fazla yaşlılar icin yorucu olabilir. Safranbolu’ da gittiğin mağara soğuktu Tarsus’un sicagindan kaçıp buraya geldik fakat mağarada sicakti. …

13. Antik Yol

Antik Yol

14. Tarsus Barajı Piknik Alanı

Tarsus Barajı Piknik Alanı

15. Tarsus Kültür Parkı

Tarsus Kültür Parkı

16. Kubat Paşa Medresesi

Kubat Paşa Medresesi

Mekanı ziyaret eden kişilerden birinin Google’da yaptığı yorum aşağıdaki şekilde olmuş:

1557 yılında Kubat Paşa tarafından kesme taştan yaptırılmıştır. Batısında, dışataşkın bir giriş portali vardır.
Girişteki eyvanın karşısında dört basamakla çıkılan asıl eyvan yer alır. Bunun üstü pandantifler aracılığıyla ana duvara oturan kagir ileörtülüdür. Bu eyvanın güneyinde mihrap bulunmaktadır.
Asıl eyvan ile geniş eyvanın yanlarındaki odalar manastır tonozuyla örtülüdür. Avlunun kuzey ve güneyindeöğrenci odaları yer alır. Kubat Paşa Medresesi, bugün Tarsus Müzesi olarak kullanılmaktadır

17. Atatürk Gençlik Parkı

Atatürk Gençlik Parkı

Böylece Mersin Tarsus gezilecek yerler listemizin sonuna geldik. Sizler de bildiğini farklı yerleri, Tarsus’ta görülmesi gereken yerleri yorumlarda bahsedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in