Tek Başına Seyahat Etmek: Korkular ve Üstesinden Gelme


tek başına nasıl seyahat edilir

Tek başına seyahat etmekle ilgili korkularımız diğer işlerimizde veya ulaşmak istediğimiz hedeflerde de olduğu gibi bizi gezip görmek istediğimiz yerlerden alıkoyabiliyor. Bu özellikle kişilerin tek başına seyahat etmek istediklerinde daha da fazla olabiliyor. Çoğu insan tek başına seyahat eden kişilere özeniyor, diğerleri gibi yeni kültürleri görüp bol bol fotoğraf çekmek, yeni lezzetleri tadmak, tek başına dünyayı keşfetmenin verdiği hazzı tadmak istiyorlar ama iş gerçekten bunu yapmaya gelince bazı korkularından dolayı ya hep erteliyorlar ya da vazgeçiyorlar. Bu korkular arasında genelde şu tarz çekinceler oluyor:

  • Seyahat bütçemi düzgün ayarlayabilecek miyim?
  • Ev veya iş yerimdeki sorumluluklarım, işlerim nolacak ?
  • Tek başıma sıkılmaz mıyım veya orda arkadaş edinebilir miyim?
  • Yabancı dilin konuşulduğu bir yerde derdimi anlatabilir miyim?
  • Tek başıma seyahat edecğim, başıma bişi gelir mi?
  • Ya yapamazsam?

Bu ve bunun gibi birçok nedenden dolayı aslında yapmak istedikleri o çok eğlenceli seyahatlerden uzak duruyorlar. Ben de gerek arkadaşlarımla, gerekse çantamı alıp tek başıma seyahatler gerçekleştiren biri olarak bu sorunu nasıl aşabileceğiniz konusunda birkaç tavsiye ve deneyimimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Tek Başına Seyahat Eden Sadece Siz Değilsiniz

tek başına seyahat etmek

 

Dünya üzerinde tek başına seyahat eden birçok insan bulunmakta, özellikle instagramın da son yıllarda oldukça popüler olmasından dolayı, bu gezginleri takip edebiliyor, onların maceralarını çektiği fotoğraflardan, Youtube üzerindeki kanallarından veya bloglarından takip edebiliyoruz. Bu kadar insan dünyanın hiç bilmediği yerlerine gidip gezip tekrar evlerine dönebiliyorsa siz neden yapamayasınız?

Eski zamanlarda teknolojinin bu kadar gelişmediği zamanlarda olsak belki bir nevi kaybolma endişeniz vs. olabilirdi ancak şimdi teknoloji çok gelişti. Hemen hemen herkesin cebinde artık akıllı telefonlar var ve onlar sayesinde Gps vericilerini kullanarak istediğimiz yeri bulmamız artık çok kolay. Ayrıca seyahatseverlere yönelik bir çok mobil uygulama da bulunmakta. Bunları kullanarak gideceğiniz yerlerdeki otellerinizi, yolculuk için uçak biletlerinizi rahatlıkla alabilir, daha önce insanların konakladığı ve gezdiği yerler hakkında oralara gitmeden bile bir çok bilgi edinebilirsiniz.

Tek başına seyahat etmenin tabi ki bazı sıkıntıları var. Örneğin, yanınızda götürdüğünüz fotoğraf makinesi, bilgisayar, cüzdanınızı vb. gibi değerli ve önemli eşyalarınızı korumak için daha dikkatli olmanız gerekiyor, çünkü yanınızda onları emanet edebileceğiniz bir arkadaşınız olmayacak. Ancak bir iki kere kendi başınıza seyahat ettiğinizde tüm bunları halletmek için doğru yöntemi zaten kendiniz buluyor olacaksınız.

Ayrıca yeni bir ülkeye gittiğinizde oralardaki tourist information yerlerinden gittiğiniz şehir hakkında detaylı bilgi alabilir, ulaşım kolaylıkarı, şehir haritası vb. gibi detayları oradan da öğrenebilirsiniz. Örneğin ben Malezya gezimde havaalanında inince, oradaki tourist information kısmından bilgi almıştım. Hatta Malezya’da kısa bir süre kalacağımdan dolayı ve genellikle şehir içinde gezmek için toplu taşımayı kullanacağımdan, tourist information’ın bana anlattığı 2 günlük limitsiz otobüs biletini almıştım. Bu yüzden onların verdiği bilgileri de edinmekte fayda var.

Tek Seyahat Ederken De Arkadaş Edinebilirsiniz

gezerken arkadaş edinmek

İnsanların tek seyahat etmek üzerine çekincelerinden biri de ya tek başıma sıkılırsam ve arkadaş edinemezsem gibi düşünceler olabiliyor. Ben aslında bu konuda aslında tam aksine tek gezdiğinizde daha sosyal olunabileceğini düşünenlerdenim.

Örneğin, bir geziye yakın arkadaşlarınızdan birisiyle beraber gittiğinizde, genelde sürekli onunla muhabbet ediyor, dış dünyadaki kişilerle iletişiminizi daha da azaltıyorsunuz ve bu yüzden yeni insanlarla tanışp konuşma şansınız biraz daha azalıyor. Ancak tek başınıza seyahat ettiğinizde, oralardaki lokal turlara katılıp yeni insanlarla daha rahat tanışabiliyor veya bir şeye ihtiyacınız olduğunda, direk kendiniz halletmek zorunda olduğunuzdan istemesiniz bile sürekli insanlar ile iletişim halinde oluyorsunuz. Eğer biraz da sosyal biriyseniz belki çok iyi arkadaşlıklar bile kurabilirsiniz.

Evinize İstediğiniz Zaman Geri Dönebilirsiniz

Gittiğiniz yeri beğenmediniz mi veya gittiniz tek başınıza gezmekten hoşlanmadınız mı, istediğiniz zaman evinize geri dönebilirsiniz. Ancak bunu denemeden bilemezsiniz. O yüzden her insan bence de hayatında bir defa olsun tek başına seyahat etmeli. Tek başına bilmediği bir şehri keşfetmenin, bilmediği tadları tadmanın, farklı kültürleri deneyimlemenin heyecanını bir kez olsun yaşamalı.

Ya Bütçemi Ayarlayamazsam?

İnsanların tek başına seyahat ederken çekindikleri bir diğer durum da ya yanımda götüreceğim para yetmezse ve orada parasız kalırsam gibi düşünceler olabiliyor. Eğer bütçeniz kısıtlı ve çok paranız yoksa ve daha önce hiç bu tarz bir gezi planlayıp gerçekleştirmediyseniz endişelenmeniz aslında doğal olabilir. Ancak bunun çözümü için şu tarz bir yol izleyebilirsiniz:

Öncelikle gideceğiniz şehri net olarak belirleyebilirsiniz. Daha sonra o şehre ait ucuz uçak biletlerini gidiş dönüş olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Eğer ucuz uçak biletini bulmak için neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız o konuyla ilgili yazdığım yazıyı buradan okuyabilirsiniz. Biletlerinizi de ayarladıktan sonra sıra geldi kalacak yerleri ayarlamaya. Bunun için de booking.com sitesi üzerinden gideceğiniz şehirdeki otelleri detaylı bir şekilde inceleyip, yorumları da okuyarak bütçenize uygun kalacak bir yer ayarlayabilirsiniz. Böylece gidiş – dönüş ve kalacak yerlerinizi,  gezeceğiniz şehre gitmeden ayarlamış oldunuz. Geriye yeme, içme, turistik yer ücretleri ve ekstra harcamalar kalıyor. Bunları da gitmeden ortalama fiyatları internetten araştırarak kendinize kabaca bir gezi bütçesi oluşturmuş oluyorsunuz. Böylece bütçem yeter mi vs. gibi sorularınıza da çözüm bulmuş oluyorsunuz.

Ya Başıma Bir Şey Gelirse?

Bu risk her zaman her yerde vardır. Kendi bulunduğunuz şehirde de başınıza beklenmedik olaylara gelebilir. Bence sırf bu yüzden hayallerinizden, görmek istediğiniz yerleri keşfmekten vazgeçmemelisiniz. Tabi ki gereken önlemleri almanızda her zaman fayda var. Örneğin cüzdanınız, pasaportunuzun vb. gibi önemli eşyalarınızın çalınması riskine karşı, boynunuza asılan şeffaf çantaları kullanabilirsiniz. Olası bir hastalık geçirme durumuna karşı, seyahat edeceğiniz ülkelerdeki hastalık risklerine göre gitmeden aşılarınızı vurunabilirsiniz. Yanınıza temel ilaç gereksinimlerinizi gitmeden bir eczaneden temin edebilirsiniz. Bu tarz önlemleri almanızda tabi ki fayda olacaktır.

Sizlere kısaca tek seyahat etmekten çekinebileceğiniz konular üzerinde alabileceğiniz önlemlerden ve deneyimlerimden bahsettim. İnsan bilmediği her işi yaparken genelde endişelenir ve biraz korkar. Bu insanın doğasında vardır. Ancak istediklerinizi yapmak için bu tarz endişeler sizlere engel olmasın ve unutmayın ki başlamak bitirmenin yarısıdır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in