Türkiye’de Görülmesi Gereken Tatil Yerleri


Mençuna Şelalesi

Ülkemiz gerek doğal güzellikleri gerekse turistik gezilecek yerler açısından muhteşem bir ülke. 4 mevsimin yaşanabildiği, her mevsime göre farklı tatil seçenekleri sunabilen ve her yıl milyonlarda turisti kendisine çeken bir ülke. Bu yazıda ben de sizlere Türkiye’de görülmesi gereken tatil yerleri arasından birkaçına değineceğim.

Türkiye’de Görülmesi Gereken Tatil Yerleri

1. İshak Paşa Sarayı

Türkiye'de Görülmesi Gereken Tatil Yerleri: ishakpaşa-sarayı
ishakpaşa sarayı

İshak Paşa sarayı Ağrı ilinin Doğubeyazıt bölgesindeki  Yukarıtavla Köyü’nde bulunmaktadır. İshak paşa sarayı içerisinde 116 odayı bardındıran ve Selçuklu ile Osmanlı mimarisini bir arada barındıran ve Türkiye’de görülmesi gereken yerlerden birisidir. Sarayın içerisinde cami, koğuş türbe ve diğer farklı kullanıma ait yerler bulunmaktadır.

2. Mençuna Şelalesi – Artvin

Mençuna Şelalesi
Mençuna Şelalesi

Mençuna Şelalesi Artvin ili sınırları içerisinde bulunan, benim de daha önceden katıldığım bir Karadeniz turu sırasında görme fırsatı bulduğum gerçekten çok güzel bir doğal güzellik. Karadeniz denince zaten akla doğa geliyor. Burası da yeşilin tonlarını içerisinde barındıran, tırmanması biraz efor istese de harcadığınız efora değecek muhteşem bir şelale.  Daha önceki Artvin gezilecek yerler listesinde yazığım yazıda Mençuna şelalesine ait daha detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

3. Cunda Adası – Balıkesir

cunda-gezilecek-yerler
Cunda Adası

Türkiye’de görülmesi gereken tatil yerleri arasında Cunda adası da yer alıyor. Cunda adası huzuru bulabileceğiniz, deniz kenarındaki lokantalarında kendinize balık ziyati verebileceğiniz, Ortunç koyunda tertemiz denizinde yüzebileceğiniz görülmesi gereken yerlerden bir diğeri. Kamp kurmayı seven birisi iseniz kamp yapılacak alan da bulunmakta. Çadırınızı alıp gidebilirsiniz.

4. Mardin Taş Evleri

Mardin Taş Evleri
Mardin Taş Evleri

Mezapotamya’nın incisi Mardin taş evlerini duymayan yoktur heralde. Burada bol bol fotoğraflar çekinip, Mardin’de güzel lezzetleri tadabilirsiniz.

5. Gölcük Tabiat Parkı – Bolu

Gölcük Tabiat Parkı

Evet diğer bir doğal güzellikle karşı karşıyayız. Haftasonu biryerlere kaçıp biraz temiz doğa havası almak, göl kenarında piknik yapmak istiyorsanız Bolu’daki bu muhteşem tabiat parkını ziyaret edebilirsiniz. Bu mevsimde akşama doğru hava serin olabilir o yüzden kalın giyinmekte fayda var.

6. Olimpos – Antalya

Olimpos Antalya
Olimpos Antalya

Olimpos Antalya ili sınırları içerisinde yer alan, uzun bir sahil şeridine sahip bir beldedir. Konaklama seçenekleri açısından genelde bungalow konaklamaları ile bilinen bir yerdir. Oldukça sakin bir yer olmakla beraber, burası da 3-4 günlük bir tatil için tercih edebileceğiniz yerlerden. Sandalyelerinizi ve ışıklarınızı alıp, akşamları sahil kenarında güzel vakit geçirebilirsiniz.

7. Ölüdeniz – Fethiye

Ölüdeniz - Fethiye

Ölüdeniz Muğla ili sınırlarında bulunan bir sahil beldesidir. Biraz daha kalabalığı karışıp, yıldızlı otellerde kalarak bir tatil geçirmek istiyorsanız Ölüdeniz’i de tercih edebilirsiniz. Tüm bunların yanında yamaç paraşütü, tekne turu yapıp biraz adrenalin yaşayabilirsiniz.

Türkiye’de görülmesi gereken tatil yerleri saymakla zor biter ancak bu yazıda sizlere aralarında benim de gitme fırsatı bulduğum bazı yerlerden bahsettim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in