Kurban Bayramı Tatilinde Gidebileceğiniz 7 Vizesiz Avrupa Ülkesi


vizesiz karadağ gezisi

Çoğumuz tam zamanlı işlerde çalışıyoruz ve yıllık izinlerimizi en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. Yılın büyük bir vakti çalışıp, güzel bir tatili hakediyoruz. İmkanlarımıza göre yeni yerler görmek, yeni kültürleri tanımak, iş hayatından bir nebze de olsa uzaklaşmak, gezerek özgürlüğü daha da hissetmek istiyoruz. Kimimiz yurtiçi seyahat noktalarını tercih ederken, kimimiz de önceden uçak biletlerini ayarlayıp yurtdışında görmediği yerleri keşfediyor. Herkesin kendine göre bir tatil anlayışı var, kimisi tatilde dinlenmek ister, kimisi tatil zamanını en verimli şekilde kullanarak olabildiğince fazla yeni yerler görmek ister, kimisi doğayla iç içe kamp kurarak yeşilin her tonuna doymak ister. Tabi yurtdışı tatiline çıkabilmek için bazı ülkelere vize almak gerekiyor ve çoğu yer için pasaportunuzun olması şart. Bazı ülkeler ise vizesiz gidilecek yerler arasında. Eğer pasaportunuz ve vizeniz yoksa vize ücretleri 150 euro gibi bir bedel tutuyor, pasaportunuz da yoksa, kaç yıllık alacağınıza göre pasaport ücretleri de değişiklik gösteriyor. Benim için en mantıklı olanı 10 yıllık pasaport almak oldu. 2018 yılı pasaport ve harç bedelleri aşağıdaki gibi:

SÜRE
HARÇ BEDELİ
PAS. DEF. BDL.
6 AY
137,40 TL
108,00 TL
1 YIL
200,80 TL
108,00 TL
2 YIL
327,80 TL
108,00 TL
3 YIL
465,50 TL
108,00 TL
4 -10 YIL
656,10 TL
108,00 TL

Eğer 10 yıllık pasaport da aldığınızı varsayarsak 764 tl gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Vize isteyen bir yere de gitmek istiyorsanız 150 euroluk bir bedel de onun tuttuğunu varsayarsak pasaport ve vize bedeli için yaklaşık 1600 küsür Tl’yi cepten çıkarmaya hazır olun. Artı bir de bunun uçak bileti fiyatları derken ilk yurtdışı tatiliniz biraz pahalıya mal olabiliyor. Bu miktarı vermek istemeyenler Türkiye içinde daha uygun fiyatlara seyahat edebiliyor. İmkanınıza göre tercih sizin, ancak yurtdışında farklı kültürleri deneyimlemek çok farklı bir duygu. Ben de bu yazıda, tatiliniz için gidebileceğiniz birkaç vizesiz gidilecek yerlerden bahsedeceğim.

Vizesiz Gidilecek Yerler: 6 Vizesiz Ülke

1. Arnavutluk

vizesiz gidilecek yerler - arnavutluk

Arnavutluk, Güneydoğu Avrupa’nın Balkan Yarımadası’nda Adriyatik ve İyon kıyılarına sahip küçük bir ülke ve Arnavut Alpleri’nin geçtiği bir iç ülke konumunda. Ülkenin çok sayıda kalesi ve arkeolojik alanı var. Başkent Tiran, Ulusal Tarih Müzesi’nin yer aldığı, komünizm sonrası antik döneme ait sergiler ve Ethem Bey Camii’nin freskleriyle çevrilidir. Ayrıca Arnavutluk nispeten daha ucuz bir ülkedir. Bütçenizi düşünüyor ve daha uygun imkanlarla seyahat etmek istiyorsanız Arnavutluk gezisi yapmayı düşünebilirsiniz. Vizesiz gidilecek yerler arasında olan Arnavutluk, tatilinizi değerlendirmek isteyebileceğiniz yerlerden birisi olabilir.

2. Belarus

belarus gezisi

Doğu Avrupa’da karaya oturmuş vizesiz gidilecek yerler arasında olan Belarus, Stalinist mimarisi, büyük tahkimatları ve ormanları ile bilinir. Başkenti ayrıca yeni Romanesk Aziz Simon ve Helena Kilisesi de dahil olmak üzere birçok kiliseye ev sahipliği yapmaktadır. Doğanın el değmemiş köşeleri, binlerce göl ve akarsu, eşsiz bir peyzaj, nadir bulunan flora ve fauna türleri Belarus’a gitmeniz için bir sebep olabilir. Bunların hepsini, her biri benzersiz olan Belarus rezervleri ve vahşi yaşam tapınaklarında görebilirsiniz.

3. Bosna Hersek

vizesiz bosna hersek

Bosna-Hersek, güneydoğu Avrupa’da Balkan Yarımadası’nda bir ülkedir. Kırsal bölge, orta çağ köyleri, nehirler ve göllerin yanı sıra sarp Dinar Alpleri’ne ev sahipliği yapmaktadır. Ulusal başkenti Saraybosna, 16. yüzyıldan kalma Gazi Hüsrev Bey Camii gibi simgesel yapılara sahip, iyi korunmuş eski bir mahalle olan Baščaršija’ya sahiptir. Mostar köprüsünden atlayış yapma imkanı, ucuzluğu, vizesiz olması, renkli pazarları, mimari yapıları Bosna gezisi yapmanız için sebep olabilir.

4. Karadağ

vizesiz karadağ gezisi

Karadağ, engebeli dağlara, ortaçağ köylerine ve Adriyatik kıyı şeridinde dar bir plaj şeridine sahip bir Balkan ülkesidir. Kotor Körfezi, bir fiyortu andırıyor ve  Kotor ve Herceg Novi gibi sahil kiliseleri ve müstahkem kasabalarla doludur. Ayı ve kurtlara ev sahipliği yapan Durmitor Milli Parkı, kireçtaşı zirveleri, buzul gölleri ve 1.300 metre derinliğindeki Tara Nehri Kanyonu’nu kapsamaktadır. Durmitor Ulusal Parkında trımanış yapmak, Tara Nehri kanyonunu görmek, rafting için uygun yerlerinin bulunması, eski kiliselerini görmek Karadağ gezisi yapmanız için birkaç sebepten bazıları olabilir.

5. Sırbistan

vizesiz sırbistan gezisi

Sırbistan, güneydoğu Avrupa’nın Balkan yarımadasında, kuzey yaylaları ve güneydeki kayak merkezlerine sahip dağları olan bir ülkedir. Başkent Belgrad Belgrad Kalesi’nin yer aldığı Kalemegdan Parkı’na ev sahipliği yapmaktadır. Eski şehir olan Stari Grad, 19. yüzyıldan kalma konakların yanı sıra Narodno Pozorište’de (ulusal tiyatro) opera ve baleye ev sahipliği yapmaktadır. Doğal güzelliği, şehir hayatı, tapınakları, festivalleri ve yemekleri ve vizesiz olması Sırbistan gezisi yapmanız için birkaç sebepten bazıları olabilir.

6. Ukrayna

Ukrayna, Doğu Avrupa’daki Ortodoks kiliseleri, Karadeniz kıyıları ve ormanlık dağlarıyla tanınan büyük bir ülkedir. Başkent Kiev, 11. yüzyıl mozaikleri ve freskleriyle altın kubbeli St. Sophia Katedrali’ne sahiptir. Dinyeper Nehri’ne bakan, Pytersk Lavra manastır kompleksi, İskit mezar kalıntıları ve mumyalanmış Ortodoks keşişleri içeren bir  bölgedir. Modern hotelleri, güzel doğası, birçok direk uçuş seçenekleri, dünya mirası bölgeleri Ukrayna gezisi yapmanız için sebeplerden sadece birkaçı.

7. Kosova

vizesiz kosova gezisi

Avrupa’nın en yeni ülkesi olan Kosova, büyüleyici dağ kasabaları, inanılmaz yürüyüş olanakları ve 13. yüzyıldan kalma kubbeli Sırp manastırları ile  ziyaret edenleri ödüllendiren Balkanların kalbinde bir yerdir. Kosova, 2008 yılında Sırbistan’dan bağımsızlık ilan etti ve 112 ülke tarafından diplomatik olarak kabul edilirken, Sırbistan da dahil olmak üzere hala bağımsızlığını kabul etmeyen birçok ülke var. Etkileyici doğası, ucuz bir ülke olması, lezzetli yemekleri ve İstanbul’a sadece bir buçuk saat gibi yakın bir ülke olması Kosova’yı ziyaret etmeniz için sebeplerden olabilir.

Vizesiz gidebileceğiniz ülkelerin tam listesini Dışışleri Bakanlığının sitesinden buradan erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in