Lavanta Kokulu Köy: Kuyucak Köyü


lavanta kokulu köy

Turistlerin ilgi odağı konumunda olan bir köy olan Kuyucak Köyü, köylü kadınlar tarafından kurulan lavanta bahçeleri ile ün salmış durumda. Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı olan Kuyucak Köyü’ne nasıl gidilir, lavanta kokulu köy hangi zamanlarda ziyaret edilmeli gibi detaylara gelin hep birlikte bakalım:

Fransa’nın Provence bölgesinde bulunan bir köy olan Sault köyünde de aynı şekilde lavanta bahçeleri bulunmakta. Ülkemizdeki lavanta kokulu köy olarak bilinen Kuyucak Köyü de ondan geri kalmıyor ve ziyaretçiler tarafından harika fotoğraflar çekinebileceğiniz bahçeler sunuyor. Türkiye’nin lavanta üretiminde önemli bir söz sahibi olan lavanta kokulu köyde, kadın girişimcilerin yaptığı girişimler sonucunu göstermiş anlaşılan.

Lavanta kokulu köy dışında Isparta’da başka yerlerde de lavanta üretimi yapılmaktaymış. Bunlar arasında Kuşçular ve Çukurören köyleri bulunmakta. Özellikle sosyal medyanın günümüzde aşırı derecede yaygınlaşması ile, lavanta kokulu köy’de sosyal medya da oldukça popüler bir yer halini aldı. Bölge bu bahçeleri ile her yıl bölgeye hatırı sayılır miktarda yerli yabancı turisti kendine çekmektedir. Madem bu kadar popüler ve güzel fotoğraflar çekinebileceğim bir yer, peki lavanta kokulu köye nasıl gidebilirim diyorsanız buyrun detaylar.

Lavanta Kokulu Köye Nasıl Gidilir?

250-300 nüfusa sahip Kuyucak köyü, Isparta’nın merkezine 47 kilometre uzaklıkta bir köydür. Köy Toros dağlarının eteklerine kurulmuş ve Keçiborlu ilçesine de 28 kilometre uzaklıktadır. Eğer Isparta’ya bulunduğunuz şehirden uçak ile gelmeyi planlıyorsanız, Süleyman Demirel Havalimanında inebilir ve taksi ile ya da merkezdeki Kuyucak Köyü’ne giden minibüsler ile lavanta kokulu köye ulaşabilirsiniz. Kuyucak köyü ile havalimanı arası yaklaşık olarak 22 kilometrelik bir mesafede.

Eğer Isparta’ya otobüs ile gelmeyi planlıyorsanız, otogarda indikten sonra Keçiborlu’ya geçebilir ve yine buradan Kuyucak Köyü’ne giden minibüsleri kullanabilirsiniz. Eğer kendi aracınız ile gelmeyi planlıyorsanız, Burdur üzerinden veya Isparta’nın merkezinden aynı zamanda Burdur Gölü’ne de çok uzak olmayan bir konumda olan Kuyucak Köyü’ne ulaşabilirsiniz. Hazır buraya kadar gelmişken, son dönemde oldukça popüler bir başka yer olan ve suyunun rengi ve kumsalı ile Maldivler’i andıran Salda Gölü’ne de mutlaka uğramalısınız. Aşağıdaki haritadan Kuyucak Köyü nerede sorusuna daha iyi bir yanıt alabilirsiniz:

Lavanta Kokulu Köy: Neler Yapılabilir?

lavanta kokulu köy - kuyucak köyü

 • Öncelikle lavanta bahçelerini ziyaret edip, birbirinden güzel fotoğraflar çekinebilirsiniz.
 • Köydeki yörük çadırlarında güzel bir köy kahvaltısı yapabilirsiniz.
 • İçerisinde lavanta bulunan dondurma, içecekler gibi ürünleri tadabilirsiniz.
 • Bahçedeki atlı faytonlarla tur yapabilirsiniz.
 • Lavantadan üretilen yağın nasıl çıkarıldığı ve lavanta ile ilgili ürünlerin nasıl hazırlandığı ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Lavanta bahçelerinde keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.
 • Eğer bisikletiniz varsa veya kiralayacak bir yer bulabilirseniz bisiklet turu yapabilirsiniz.
 • Lavanta ile ilgili fotoğraf sergisini ziyaret edebilirsiniz.
 • Kuyucak Köyü’ndeki lavanta ile ilgili hediyelik eşyalardan alabilir, sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.
 • Lavanta Kokulu Cafe’de daha çok et üzerine olan saç kavurma ve ızgara çeşitlerini tadabilirsiniz.

Kuyucak Köyü Kalınacak Yerler

Kuyucak Köyü’ne gelmişken birkaç gün kalayım ve köyün tadını çıkarayım diyorsanız, köydeki pansiyona dönüştürülmüş evlerden birinde konaklayabilirsiniz. Köye yakın başka yerlerde kalayım diyorsanız Burdur otellerini tercih edebilirsiniz. Grand Ozeren Hotel & Spa Kuyucak köyüne 14,2 kilometre uzaklıkta bir otel. Isparta’daki Ramada Isparta otele bakabilirsiniz. Ayrıca köyde butik bir otel ve kafeterya konumunda olan Aliya Garden‘a da bir göz atabilirsiniz. Aliya Garden’ın her odasında tuvalet, banyo, tv ve wifi internet hizmeti olmakla beraber, yöresel lezzetleri de burada tadabilmeniz için imkanları varmış.

Lavanta Kokulu Köy’e Ne Zaman Gitmeli?

Lavanta çiçeklerinin renginin tonunun her hafta değiştiği belirtiliyor. Bu yüzden doğru zamanda gitmek aslında önemli. Hasat başlamadan önceki hafta gitmeli ve biraz gezerek daha güzel olan tarlaları bulmalısınız. Fotoğraflar güneş doğmadan önce ve güneşin batış zamanlarında daha güzel çıktığı için bu zamanlarda bahçeleri dolaşabilirsiniz. Temmuz- Ağustos aylarında lavanta hasat zamanı gelmeden ziyaret edebilirsiniz. Kasım ayı gibi giden ziyaretçiler arasında aradığını bulamayanlar var. O yüzden zamanında gitmek önemli.

Lavanta’nın Hikayesi ve Geçmişi

lavanta hikayesi

1975 yılında Fransa’ya ziyaret düzenleyen ve gül ticareti yapan Zeki konur, ziyaret sonrası bölgeye lavanta getirmiş ve 30 aileye belirli miktarda lavanta kökü dağıtılmış ve üretime başlanmış. 1990 yılından sonra ise ticari olarak üretime başlanmış ve birçok köyde lavanta üretimi yapılmakta.

Lavanta Çiçeğinin Özellikleri ve Kullanım Alanları

Lavanta çiçeği özellikle kozmetik endüstrisinde kullanılan ve bunun yanında ilaç sanayi, romatizma ilaçları ve diğer alanlarda kullanılmaktadır.

Lavanta kullanılarak yapılan gıdalar da bulunmakta. Bunlara arasında lavanta yağı, lavanta çayı, lavanta sütü, lavanta dondurması sayılabilir.

Lavanta bitki özelliği olarak, biraz çalı tipli, 1 metreye kadar uzayabilen bir bitkidir.

Lavanta Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

 • Lavanta sinir sistemini olumlu yönde etkilemektedir.
 • Migren ve sindirim sorunlarına iyi geldiği belirtilmektedir.
 • Lavanta çayının idrar sökücü özelliği bulunmaktadır.
 • Ayrıca karaciğer metabolizmasını düzenlediği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in