Aydos Ormanı: Nerede, Kahvaltı ve Diğer Bilgiler


cunda mocamp

İstanbul’daki doğal güzelliklerden olan Aydos ormanı, İstanbul’luların haftasonu şehrin karmaşasından bir nebze de olsa uzaklaşabilecekleri bir yer. Aydos ormanında çam ağaçları ile birlikte bolca oksijeni içinize çekebilir, doğa ile iç içe güzel bir haftasonu geçirebilirsiniz. Ormanın çevre bölgelerinde Pendik, Sultanbeyli, Kartal gibi ilçeler yer alıyor ve ormanın batı tarafında yer alan Kayış dağı ormanı ile birlikte büyük bir ormanlık alan sizleri bekliyor. Ormana gidip bu güzel ortamda doğa yürüyüşleri yapabilir, fotoğraf makinenizle güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Aydos Ormanı Nerede

Orman İstanbul ilindeki Kartal ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Uğur Mumcu ve Samandıra mahalleleri arasında yer alan ormanlık bölge, 6000 dönüm üzerinde bir alana yayılmış durumda.  Otobüs aracılığı ile ormana gitmek istiyorsanız, Kadıköy’e gidip oradan 21U otobüslerine binerek Çamlık bölgesinde inebilirsiniz. 21U otobüsleri sık aralıklarla sefer düzenlemektedir, bu yüzden otobüs bulamama gibi bir sıkıntı yaşamazsınız. Eğer kendi özel aracınız ile ormana gitmek isterseniz, Aydos ormanı Sultanbeyli, Kartal- Yakacık üzerinden ulaşılabilir. Aydos ormanının yerini aşağıdaki haritadan daha rahat görebilirsiniz:

Aydos Ormanı Giriş Ücreti

aydos ormanı

Orman’a aracınız ile girmek istiyorsanız 2018 yılında belirtilen ücrete göre 13 TL ödemeniz gerekiyormuş. Yok ben yaya olarak girip, biraz yürüyüş yapıp geri döneceğim diyorsanız, 4 TL ücret ödemeniz gerekiyormuş. Güncel ücretler belki değişmiş olabilir, yakın zamanda ormana gidenler varsa güncel fiyat bilgisini bizlerle paylaşabilirlerse herkes faydalanabilir.

Aydos Ormanı Kahvaltı ve Piknik Alanı

Bu tarz ormanlık, doğal yerleri görünce kimin aklına piknik yapmak gelmez ki? Şöyle doğa ile iç içe, ormanlık alanda bol oksijen içerisinde, doğaya zarar vermeden, keyifli bir piknik yapmak ne de güzel olur! Aydos ormanı içerisinde büfe ve piknik alanları bulunmaktadır. Aydos ormanı mangal yakmak isteyen kişilere de olanak sağlıyor. Dilerseniz mesire alanı içerisinde, mangal üzerinde et, tavuk pişirebilir, ardından da yürüyüş parkurunda güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Ormanın içerisinde ayrıca bir de gölet bulunmakta. Ormanla gölet birleştiğinde gayet güzel bir doğa sizleri bekliyor olacak. Ormana girdiğinizde zaten Gölet sizi karşılıyor olacak. Farklı bitki türlerine de ev sahipliği yapan bölgede, sevdikleriniz ile güzel vakit geçirebilirsiniz. Aydos Tepesi ise 537 metre yükseklikte olan, bölgeyi yukarıdan görebileceğiniz bir noktadır.

aydos ormanı girişi

Gölde ayrıca deniz bisikletlerini kullanabilir, İstanbul’un Anadolu yakasında böyle güzel bir doğanın tadına varabilirsiniz. Doğa yürüyüşü yapanlar için ideal bir yer olan ormanda, sessiz sakin bir şekilde kafanızı dinleyebilirsiniz.

Mekanda ayrıda çay, kahve içebileceğiniz işletmelerin de bulunduğu Aydos Ormanı, ziyaretçilerinden güzel yorumlar almayı başarmış gözüküyor. Hem orman içerisinde olması, hem de gölet kenarında bir bölge olması, piknik yapmayı sevenler için burayı daha cazip bir hale getiriyor. Ailece ziyaret edebileceğiniz, semaverde çay demleyip, güzel manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Olumlu yorumların yanı sıra kalabalıktan yakınanlar da mevcut. Mangal ateşlerinden dolayı duman altı diye şikayet edenler de olmuş. Tabi bu değerlendirme sizin tercihinize kalmış. Sonuçta İstanbul kalabalık bir metropol şehir ve bu tarz hem İstanbul’a yakın hem de az kalabalık olan yerleri bulmak zor olabilir. Girişteki yolun da kötü olduğunu belirtmişler.

aydos ormanı göleti

Dilerseniz İstanbul Anadolu yakası gezilecek yerlerinden bahsettiğimiz yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in