Ortaköy Gezilecek Yerler


Büyük Mecidiye Camii

Ortaköy, taşı toprağı altın İstanbul’un Rumeli yakasında, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün ayak ucunda bulunan narin Beşiktaş mahallesidir. Bu yazıda sizlere Ortaköy gezilecek yerler nereler ve Ortaköy’e nasıl gidilir ve neler yapılır gibi detaylardan bahsedeceğiz.

Nasıl Gidilir? Neler Yapılır?

Atatürk Havalimanı’ndan gelenler için önerilen en iyi seçim servis veya taksi kullanımı olmakla beraber Ortaköy’e ulaşımın çeşitli yolları vardır. İETT (İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri) ile seyahati tercih edecek olanlar için 22 İstinye Dereiçi – Kabataş, 22B Bebek – Kabataş, 22RE FSM – Beşiktaş, 25E Sarıyer – Kabataş, 40, 40T ve 42T Taksim hatları ile ulaşım kolayca sağlanabilir. Ancak Ortaköy’ün neredeyse tek sorunu olan yoğun trafiğe maruz kalmak istemeyenlere altın önerimiz Taksim’e ulaşmaları ve Ortaköy İskelesi’ne dek muhteşem manzara eşliğinde yürümeleridir.

Yol üzerinde bulunan Dolmabahçe Camii, Dolmabahçe Saat Kulesi ve Dolmabahçe Sarayı’nı görmek isteyenler tarihin kokusunu bir kez daha almak için Saray Koleksiyonları Müzesi’ni de ziyaret etmelidir. Alman İmparatoru Kaiser Wilhelm’in beğenisi üzerine bir kısmı armağan edilen ve günümüzde Berlin Müzesi’nde sergilenen kapıların sahibi Çırağan Sarayı (Günümüz ismi ile Çırağan Palace Kempinski) görülmeye değer diğer bir yapıdır.  Galatasaray Üniversitesi ve Kabataş Erkek Lisesi’nin de geçilmesi ile karşınızda yer alan yapı Ortaköy denildiğinde akla ilk gelen ve Ortaköy Camii olarak anılan Büyük Mecidiye Camiidir. Çırağan Sarayı ile bu camii arasındaki tüm binalar aslında Feriye Saraylarını oluşturmaktadır.

ortaköy kumpir
ortaköy kumpir

Ortaköy’e ulaşımın başarı ile sağlanmasının yanı sıra lüks restoranların, ün sahibi kafelerin ve gece hayatına yön veren popüler mekanların merkezine varılmıştır. Ayrıca kumpir, kokoreç, midye, alakart kahvaltı, boğaz manzarası eşliğinde çay ve tiryakileri için nargile Ortaköy’de denenmesi gereken sokak lezzetlerinden bazılardır. Son olarak Ortaköy sahilden kalkan boğaz turu tekneleri ile masmavi denizin ve İstanbul’un tadını çıkarmak unutulmamalıdır.

İstanbul Ortaköy Gezilecek Yerler

1. Büyük Mecidiye Camii

Büyük Mecidiye Camii
Büyük Mecidiye Camii

 

1854 yılında Mahmud Ağa tarafından inşa edilen yapı günümüzdeki görüntüsüne Sultan Abdülmecit tarafından kavuşturulmuştur. Yeditepe’nin en güzel ve sıcak yapılarından biri olan cami barok mimarisi özelliklerini taşımaktadır. Tek şerefe ve iki minareden oluşmakta ve Harim ve Hünkar Kasrı’nı barındırmaktadır. İbadete açık olan cami 08:30 – 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

 

2. Ayios Fokas Rum Ortodoks Kilisesi

Ayios Fokas Rum Ortodoks Kilisesi
Ayios Fokas Rum Ortodoks Kilisesi

Makedonyalı Basileos tarafından Ortaköy’de 7. Yüzyılda inşa edilen kilise Bizans Döneminde hizmet vermeyi sürdürmüştür. Ortaköy’ün bilinen ilk adı Argion bu dönemde Ayios Fokas olarak anılmaktadır. Bazilika planına sadık kalınan yapı Aziz Fokas’a adanan tek yapıdır. Hristiyanlığın yayılmasına olan katkıları nedeniyle İmparator Traianus tarafından kızgın suda boğulmuştur.  Büyük Mecidiye Cami’ne mesafesi 400 m olup Ortaköy İskelesi yönünde ve Muallim Naci Caddesi’nde yer almaktadır.

 

3. The Marmara Esma Sultan

The Marmara Esma Sultan
The Marmara Esma Sultan

Sultan Abdülaziz’in kızına düğün hediyesi olarak vermek üzere inşa ettirdiği yapıdır. Yapının ilk mimarı Sarkis Balyan’dır. Geçmişte yaşanılan yangın sonucu harap hale gelen yalı 2001 yılında çelik ve cam kullanılarak revize edilmiştir. Neo Klasik yapıya sahip olan yalı esas planına sadık kalınarak The Marmara Collection tarafından kültüre yeniden kazandırılmıştır. Günümüzde düğün ve davetlere ev sahipliği yapmaktadır. Büyük Mecidiye Cami’nin yanında yer almaktadır.

 

4. Hatice Sultan Yalısı

Hatice Sultan Yalısı
Hatice Sultan Yalısı

4 kapı ve Neo Klasik üsluba sahip olan yapı 6 sultan yalısı içinde sağlam kalan tek yalı olma özelliğine sahiptir. II. Abdülhamit tarafından V. Murat’ın kızına düğün hediyesi olarak verilen yalı yetimhane ve ilkokul olarak da kullanılmıştır. 1972 yılında Yüzme İhtisas Kulübü’nün kullanımına geçerek su sporlarına ev sahipliği yapan Hatice Sultan Yalısı butik Otele dönüştürülerek eğitime katkı sağlaması planlanmaktadır. The Marmara Esma Sultan yanında yer almaktadır.

 

5. Tarihi Ortaköy Hüsrev Kethüda Hamamı

Tarihi Ortaköy Hüsrev Kethüda Hamamı
Tarihi Ortaköy Hüsrev Kethüda Hamamı

1550 yılında Mimar Sinan tarafından inşa edilen yapı Sadrazam Gazi Kara Ahmet Paşa’nın kahyasınca yaptırılmıştır. Hüsrev Kethüda Vakfı’na aittir. 300 sene boyunca hamam olarak kullanılan yapıya 2001 yılı restorasyon çalışmaları sonucunda Delta Tasarım Atölyesi tarafından işlev kazandırılmıştır. The Marmara Esma Sultan ile 150 m mesafesi mevcuttur.

 

6. Ortaköy Çarşı

Ortaköy Gezilecek Yerler - Ortaköy Çarşı
Ortaköy Çarşı

Hediyelik eşya, ikinci el kitap vb. eşya, el sanatları, giyim ve aksesuar dükkanları ile bezenen çarşı daha önce hiç rastlamadığınız birçok parçayı muhakkak barındırıyordur. Çarşı içinde yer alan seyyar entel pazarlar, sahil yolunda yer alan kendine has dekorasyonları ile kafe, gözleme ve kumpirciler Ortaköy’ün ruhuna yüksek katkı sağlayan mekanlardır.

 

7. Bulgurcu Sokak – 18 Akaretler

 

Bulgurcu Sokak – 18 Akaretler
Bulgurcu Sokak – 18 Akaretler

Engizisyon mahkemelerinde ağır cezalar alan İspanya Musevileri II. Bayezid’den yardım istemiştir. Bayezid tarafından İspanya’ya gönderilen üç kadırgadan biri Ortaköy Limanı’na demir attığında kurtarılan Seferadlar buraya yerleşmek istemiştir. 93 Harbi ve 1917 Devrimi ardından topluma katılan Akşenazlar sayesinde OrtaköyMusevi varlığı artış göstermiştir. Bu nedenle sinagog, yetimhane, okul vb. yapılara kavuşturulan Akşenazların yerleşmesi için akaretler inşa edilmiştir. Benzer görünüme sahip 18 akaretlerde günümüzde ne yazık ki yaşayan bulunmamaktadır. Tarihi hamam ile uzaklığı 450 metredir.

8. Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi

Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi
Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi

 

Ermeni halkı için önemini ilk milli kilise olması oluşturmaktadır. Roma Dönemi mimarisine ait özellikler taşıyan kilisede camilere benzer şekilde iki balkon bulunmaktadır. Bulgurcu Sokak ile arasında 260 metre bulunmaktadır.

 

9. Emin Vafi Korusu

Emin Vafi Korusu
Emin Vafi Korusu

Portakal Yokuşu Caddesi ile kolayca ulaşımı sağlanan yeşil alandır. Sultan Vahdeddin’in torunu olan Neslişah Osmanoğlu koruda yaşamış ve ömrünü burada noktalamıştır. İstanbul’un ve boğazın muhteşem manzarasının, yeşili süslediği bu noktadan izlenmesi önerilerimiz arasındadır.

10. Defterdar İbrahim Paşa Cami

Defterdar İbrahim Paşa Cami
Defterdar İbrahim Paşa Cami

Ortaköy ile Kuruçeşme semtlerinin kesiştiği noktada yer alan 1661 yılında inşa edilen caminin bilinen diğer isimleri İhmal Paşa Cami ve Deftardarburnu Mescididir. Son olarak II. Abdülhamid Han tarafından onarılan yapı 2011 yılında restore edilmiş ve günümüz görüntüsüne kavuşturulmuştur. Avlusu ve sahip olduğu küçük park ile ibadet eden etmeyen her kesimin görmesi gereken bir güzelliğe sahiptir. Hatice Sultan Yalısı ile mesafesi 400 metredir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in