Şile Gezilecek Yerler: Ağva ve Diğer Mekanlar


şile gezilecek yerler

İstanbul’da yaşayan ve şehir hayatının kalabalıklığından ve trafikten sıkılanlar için bir kaçamak noktasıdır Şile. Şile Batı Karadeniz’e sahili olan, şirin ve popüler İstanbul’da gezilecek yerler arasında. Haftasonu şehirden uzaklaşıp biraz huzur bulmak istiyor, doğayla iç içe vakit geçirmek istiyorsanız sizin için hazırladığımız Şile gezilecek yerler listesine göz atabilirsiniz. İşte Şile’de yapılacak şeyler ve Şile gezilecek yerler listesi:

Şile Gezilecek Yerler Listesi

Kumbaba Tepesi

Turuncu ve değişik yapıda kumların oluşturduğu bir tepe olan Kumbaba Tepesi Şile gezilecek yerleri arasında turistik yerlerden birisi. Bu tepede tepe ile aynı isimde olan Kumbaba Türbesi de bulunuyor. Kumbaba tepesi Şile’ye 2 kilometre uzaklıkta bulunuyor ve buradaki kumların çeşitli hastalıklara da iyi geldiği söylenmekte.

Şile Kalesi

şile saklı göl

Şile denince gitmişken uğrayabileceğiniz ve Hacı Kasım Mahallesinde bulunan Şile kalesi mimarisi açısından çizgi film karakteri Sünger Bob’u andırmaktadır. Yapılan son restorasyon çalışmalarından sonra ziyretçilerin Şilede ziyaret ettiği noktalar arasında yer alıyor.

Şile Feneri

şile feneri

Günümüzde müze olarak hizmet veren Şile Feneri, Şile gezilecek yerler arasında. 160 yıl kadar önceye varan tarihi ile kasabada güzel bir görüntü oluşturmaktadır.

Saklı Göl

şile saklı göl

Şile demişken aslında yukarıda da bahsettiğimiz üzere akla ilk olarak güzel doğası geliyor. Saklı göl de yeşile doyabileceğiniz, ancak yapay bir göl olarak karşımıza çıkıyor. Göldeki restoranlarda keyifle yemek yiyebilir, temiz havasını ciğerlerinize çekebilirsiniz. Saklı göl Karamandere mahallesinde konumlanmakta ve huzurlu bir haftasonu için ideal yerler arasında.

Tarihi Şile Evleri

tarihi şile evleri

Şile doğasıyla ön plana çıktığı kadar tarihi ile de ön plana çıkan İstanbul’un gezilecek yerleri arasında. Çoğunluğu ahşaptan oluşan bu evlerin tarihi 19. yüzyıla kadar dayanmakta. Tarihi evlerin yanısıra çeşmeler, kilise gibi yapılara da rastlayabilirsiniz. Bu tarihi yapılardan bazıları Bizans dönemine kadar uzanmakta.

Şile’ye yakın bir adres: Ağva

şile gezilecek yerler - ağva

İstanbul’da haftasonu gidilecek yerler denince akla ilk gelen yerlerden birisi de Ağva. Şile’ye kadar gelmişken Ağva’yı görmeden gitmek olmaz. Haftsonu İstanbul’da kahvaltı yapılacak bir yer arıyorsanız, Ağva sizin için biçilmiş kaftan olabilir. Hatta gelmişken haftasonunun burada geçirmek istiyorsanız Ağva’nın güzel otellerinden birinde konaklayabilirsiniz.

Şile’de Denize Girmek – Plajlar

Şu an Ocak ayında olduğumuz için havalar soğuk ve deniz için elverişli değil ancak yaz aylarında Şile’ye giderseniz plajlarında denize girebilirsiniz. Şile’de plajları nelerdir diye merak ediyorsanız, Ağlayan Kaya Plajı, Ayazma Plajı, Kumbaba Plajı’nı sayabilirirz. istanbulda hafta sonu gidilecek yerler arıyor ve üstüne bir de denize girmek istiyorsanız Şile aradığınız yer olabilir.

Ağlayan Kaya

Bilinenlere göre kayaların arasından akan suyu gören birisi zamanında burayı Ağlayan Kaya olarak anmış ve ismi buradan gelmekte. Balibey mahallesinde bulunan Ağlayan Kaya, merkeze biraz uzak olduğu için kişisel aracınızla geliyorsanız uğrayabilirsiniz. Buradaki plajda da denize girme imkanı bulabilirsiniz.

Şile Mağaraları

Bilinenlere göre zamanında Roma baskısından kaçan kişiler tarafından ev olarak kullanılan bu mağaralar, kıyı şeridinin girinti ve çıkıntılı olması ile oluşmakta. Hatta yapılan araştırmalar bu mağaraların geçmişinin Cilalı taş devrine kadar gittiğini ortaya koymuş. Mağaraların isimleri de mevcut ve bunlardan bazıları, Feneraltı mağarası, Akşam güneşi mağarası ve Tersane mağarası olarak isimlendirilmiş.

Değirmençayı Şelalesi

şile değirmençayı şelalesi

Yine bir diğer doğal güzellik olan Değirmençayı şelalesi doğaseverlerin Şile gezilecek yerler listesinde mutlaka yer almalı. Buraya giderek şelale ve gölleri görüp, fotoğraf makineniz ile güzel kareler yakalayabilirsiniz. Şelale adı ile aynı olan Değirmençayırı Mahallesi’nde yer almakta.

Şile Gebze Arası Kaç Km?

Eğer Gebze’de oturuyor ve Şile’ye gitmek istiyorsanız Şile Gebze arası yaklaşık 50 kilometrelik bir mesafede. Yolculuk için 2 farklı yoldan birini tercih edebilirsiniz. İstanbul Şile Yolu üzerinden veya Kocaeli Çayırova Yolu üzerinden Şile’ye ulaşabilirsiniz.

Şile’ye Nasıl Gidilir: İett ve Özel Araç

Eğer Şile gezilecek yerler listemizi beğendiyseniz ve Şile’ye İett otobüsleri ile gitmek istiyorsanız, 139 numaralı İett otobüslerini kullanabilirsiniz. Bu otobüslere Harem’den binebilirsiniz. Şile İstanbul’dan 70 kilometre civarında bir uzaklıkta.
Eğer otobüsle gitmek istemiyorum kendi özel aracım var diyorsanız, 1. ve 2. köprü yolu üzerinde bulunan tabelaları takip ederek Şile’ye ulaşabilirsiniz. Aşağıda sizler için Şile nerede diye soranlar için haritayı da paylaşıyorum.


Şile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz Şile Belediyesi’nin sitesini de ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in