Ödemiş Birgi Köyü: İzmir’de Şirin Bir Köy


ödemiş birgi köyü

İzmir’in şirin köylerinden biri olan Ödemiş Birgi Köyü, 2013 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesine eklenen bir köy. Bölge bereketli havzalar içerisinde yer alıyor ve Bozdağ’ların etekleri etrafına kurulmuş bir yer konumunda. Ayrıca 1996 yılında sit alanı ilan edilen Ödemiş Birgi köyü, tarihi yapısı ve şirin evleri ile Ege bölgesi gezilecek yerler arasında yer alıyor.

Ödemiş Birgi Köyü Tarihi

Birgi köyü İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı bir köy ve Ödemiş’ten 9 kilometre uzaklıkta. Oldukça eski bir geçmiş sahip olan köy, eskiye uzanan mazisinde, Aydınoğlu Beyliği’ne başkentlik yapmış ve Bergama, Pers krallıklarının hakimiyetine girmiş. Birgi 126 yılından sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarına dahil oluyor ve döneminde bu bölgede önemli bilim ve din adamlarına ev sahipliği yapmış. Ödemiş Birgi, bir yandan harika doğası, öte yandan da eski konakları, medreseleri ve camileri ile ön plana çıkıyor.

Ödemiş Birgi Köyü’ne Nasıl Gidilir?

birgi köyü
birgi köyü

İzmir’den Ulaşım

Birgi köyü İzmir iline yaklaşık olarak 120 kilometre uzaklıkta ve kendi arabaları ile gelen ziyaretçiler ilk olarak Ödemiş’e gelip oradan da Birgi tarafına ayrılan yoldan ilerleyerek Birgi Köyü’ne varabilirler. Bir diğer alternatif olarak da kendi aracınızla gelmek istemiyorsanız, İzmir’de bulunan Basmane Garını kullanarak Ödemiş’ten geçen trenler aracılığı ile 2 saat içerisinde Ödemiş’e varabilirler. Oradan da Birgi’ye giden minibüsleri kullanıp, Birgi köyü’ne ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan Ulaşım

İstanbul tarafından gelen ziyaretçiler ise Yalova Bursa Balıkesir rotasını takip edip Akhisar’e geçtikten sonra Gölmarmara yönüne dönebilir, oradan da Salihli’ye varabilirler. Salihli’ye vardıktan sonra Ödemiş tablesını takip edip, birkaç köyden de geçerek, Bozdağ’dan aşağı indiklerinde Birgi Köyü’ne ulaşabilirler.

Birgi Köyü’nde Yapılacaklar

 • Aydınoğlu Mehmet Bey Camii, Sandıkoğlu Konakları, İmamı Birgivi Türbesi, Çakırağa Konağı, Dervişağa Camii Birgi Köyü’ne gittiğiniz zaman görmeniz gereken yerler arasında.
 • Birgi Köyü’ne gelmişken köyün meşhur ipek dokumacılığı ile üretilmiş ipek şallardan ve bunun dışında diğer geleneksel ürünlerden sevdiklerinize hediye alabilirsiniz.
 • Güdük Minare Mescidi Aydınoğlu Beyliği Döneminde olan camiler arasında. Mimari yapısı ile burayı ziyaret edebilirsiniz.
 • Dervişağa Medresesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Medrese restorasyon çalışmasına uğramış bir yapı. Lokasyon olarak da Çukur Hamamı’nın yanında bulunuyor.
 • Lezzeti ile ünlü olan Ödemiş patatesinden alabilirsiniz.
 • Köylülerin kendi yetiştirdikleri ürünleri sergiledikleri meydan pazarında, bu ürünlerden alabilir, Tarihi Meydan Kahvesi’nde köylü ile birlikte çay içebilirsiniz.

Lübbey Köyü

lübbey köyü
lübbey köyü

Buradaki tek önemli köy tabi ki Ödemiş Birgi köyü değil. Birgi köyü çevresinde gezilecek başka yerler de bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Terkedilmiş Lübbey köyü. 1950’li yıllara kadar burada köylüler yaşıyormuş ancak, bu dönemden sonra köylülerin göç etmesi sonucu köy aslında Terkedilmiş bir köy gibi olmuş. Verilen bilgiye göre köylülerin burayı terk etmesinin sebebi, köyün engebeli bir arazide olması ve ilk olarak elektriğin yayla tarafına gelmesi imiş. Bu nedenden dolayı köylüler zamanla yayla ve merkeze taşındıklarından dolayı köy zamanla terkedilmiş bir köy olmuş.

Ödemiş Birgi Köyü’nde Ne Yenir?

 • Papaz deresinde kahvaltı yapabilir, harika doğanın tadını çıkarabilirsiniz.
 • Ödemiş’in patatesinin lezzetinden yukarıda bahsetmiştik. Burada patates ürünlerini tadabilirsiniz.
 • Köylülerin karadutlu kar helvalarından tadabilir, bir tür peksimet olan Besmet’in tadına bakabilirisniz.
 • Esnaf lokantalarında ev yemekleri yemeyi seviyorsanız, Baba lokantasında oğlak güveci, tahinli baklava gibi lezzetlerden tadabilirsiniz.
 • Ödemiş’in köftecilerinde köftelerinden tadabilirsiniz.

Ödemiş Birgi Köyü Kalınacak Yerler

Birgi Köyü’ne gelmişken aşağıdaki konaklama seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz:

İzzet Efendi Taş Konak

Misafirlerine tarihi bir konaklama keyfi sunmaktadır. Üst katta bulunan odalarında klima ve vantilatör bulunmakta imiş.

Cemile Sultan Butik Otel

150 TL’den başlayan fiyatlarıyla, müşterilerine farklı ücretlerde konaklama seçenekleri sunuyor.

Birgi Otel Saliha Hanım Taş Konak

saliha hanım taş konak
saliha hanım taş konak

Ödemiş Birgi konaklama seçenekleri arasından en çok sayıda yorum alan yerlerden biri olan Saliha Hanım Taş Konak, bahçe manzaralı, taş oda gibi seçenekler sunuyor. Giden müşterilerinden de oldukça iyi puanlar almış ve kahvaltısının gayet güzel olduğu belirtilmiş.

Bilgi Çınaraltı Pansiyon

birgi çınaraltı pansiyon
birgi çınaraltı pansiyon

Tipik bir köy evi olan pansiyon, müşterilerine ücretsiz Wi-fi erişimi de sağlıyor. Geleneksel tarzda dekore edilmiş odaları bahçe manzaralı.

Yeni Gelin Evi Birgi

yeni gelin evi birgi
yeni gelin evi birgi

Şehir Erol Madan caddesinde yer alan Yeni Gelin Evi Birgi, 1920 yılında inşa edilmiş klasik bir Birgi köyü evi tarzında. 2016 yılında da aslını kaybetmeyecek şekilde restore edilmiş ve konum olarak Birgi merkezde yer alıyor.

Ödemiş Birgi Gezilecek Yerler

Şeyh Muhiddin Hamamı

Köylüler tarafından Çukur Hamam olarak bilinen hamam 15. yüzyıla kadar uzanan bir tarihe sahip.

Küp Uçuranlar Kulesi

Eski zamanlarında gözetleme kulesi olarak kullanılan bu kulenin bahçesindeki balkondan köyü kuş bakışı olarak izleyebilirsiniz.

Koca Çeşme

Bıçakçı Çeşmesi ismi ile de bilinen Koca Çeşme, Bıçakçı Esseyyid Hacı Ali Ağa tarafından yaptırılmış.

Çakırağa Konağı

çakırağa konağı

1761 yılında yaptırılan Konak, Osmanlı dönemindeki en çarpıcı yapılardan birisi. 14 odaya sahip konak, 1975 yılına kadar ev amaçlı kullanılmış ve zemin katı hariç ahşaptan yapılmış.

Aydınoğlu Mehmet Bey Camii

Ulu Camii olarak da bilinen yapı, 1312 yılında yaptırılmış. Köyün en canlı mekanında bulunan Camii, çinilerle kaplı bir minareye sahip.

İmam-ı Birgivi Medresesi

Ataullah Medresesi olarak da bilinen medrese, 1570 yılında yaptırılmış ve içerisinde Osmanlı hat sanatına ait başarılı ürünleri görebilirsiniz.

Tarihi yapıları, kalınacak yerleri, tadılacak yerleri ile Ödemiş’te bulunan Birgi Köyü hakkında sizlere gezi rehberi kıvamında bilgi vermeye çalıştım. Giden ve bu kültürü deneyimleyen ziyaretçiler, deneyimlerini yorumlarda bizlerle paylaşabilirler. Dilerseniz Ege bölgesi gezilecek yerlerinden bahsettiğimiz 10 adet başka mekan için yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca Ödemiş belediyesinin sitesinden de daha farklı bilgiler edinebilirsiniz.

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in